Odložený život: Skutečný příběh osvětimské knihovnice

Odložený život: Skutečný příběh osvětimské knihovnice https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393503/bmid_odlozeny-zivot-skutecny-pribeh-osve-dwz-393503.jpg 4 205 70

Biografie pražské rodačky Dity Krausové (nar. 1929), která prošla Terezínem, Osvětimí a Bergen-Belsenem. Ve své biografii popisuje dětství v Praze, vzpomíná na rodiče a kamarády. V listopadu 1942 přišlo předvolání do transportu a rodina putovala nejprve do Terezína a pak do Osvětimi. Autorka popisuje zdejší kruté podmínky: nedostatek jídla, pach spálených lidských těl a všudypřítomný popel poletující vzduchem. Poznala i nechvalně proslulého lékaře Josefa Mengeleho. V březnu 1944 jí hladem a vyčerpáním zemřel otec, v červnu prošla i s matkou selekcí a byly vybrány na práci v Hamburku, kde zažily spojenecké nálety. Po válce se Dita vrátila do Prahy, kde potkala svého budoucího manžela, spisovatele Otu B. Krause. V roce 1949 oba odjeli hromadným transportem přes Rakousko a Itálii do Izraele. Autorčin příběh se stal předlohou pro hlavní hrdinku v knize Osvětimská knihovnice od španělského autora Antonia Iturbeho.... celý text

Literatura faktu Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)

A Delayed Life: The True Story of the Librarian of Auschwitz , 2020

veselaa
26.01.2020 5 z 5

Úplnou náhodou se mi dostala do ruky .Považuji tuto knihu za velmi cennou a těžkou četbu, je z doby zlých časů koncentračních táborů.Popisuje život Dity Krausové- dětství, transport,přátelství,osvobození, rodinný život.Často jsem se neubránila slzám, třeba když Dita popisovala kruté podmínky umírajících lidí kolem a že nic necítila, nelitovala je,ani sebe...nebo nemoc a smrt dcery.Z knihy jde cítit ohromná síla,odvaha a statečnost.Mohu jen doporučit.

Ronnie68
12.01.2020 4 z 5

nebyla to špatná kniha k přečtení ...

DasaN
27.10.2019 5 z 5

Kniha je psaná zvláštním způsobem a ne úplně systematicky, ale o to víc působí autenticky a reálně.

prochajda
04.10.2019 5 z 5

Zajímavá a čtivá kniha. Jsem ráda, že nebyla jen o Osvětimi a mohla jsem si přečíst celý, nelehký, životní příběh paní Dity Krausové "Osvětimské knihovnice". Rozhodně doporučuji.

lucie2371
29.09.2019 5 z 5

Trochu slabší než jiné knihy z období koncentračních táborů, které jsem četla ale i tak kniha zaujala i rozplakala.

zuzulka77
09.08.2019 5 z 5

Velice zajímavý celoživotní příběh, vzpomínat na vše kruté muselo být nejspíš psychicky velice vyčerpávající. Velice silná žena, myslím, že ani ve snu ji tehdy nenapadlo, že se dožije tak velkých kulatin jako letos, takže každopádně i velká gratulace.

Boženka2
29.07.2019 5 z 5

Zajímavé vypravování silné ženy o těžkém životě. Knihu jsem přečetla moc rychle, nemohla jsem přestat, ale vrátím se k ní, abych si lépe ujasnila některé souvislosti, lidi a vztahy.
Hodně knih s tímto tématem končí odjezdem do Izraele, nebo jiné země. V Odloženém životě však autorka skvěle popisuje i další život svojí rodiny po válce. Děkuji paní Ditě za její vyprávění, které pro ni muselo být hodně těžké.

elenai
18.07.2019 5 z 5

Zhruba před rokem a půl jsem přečetla Osvětimskou knihovnici a Ditu Krausovou jsem vynesla do nebes. Novodobá hrdinka! Po přečtení jejích vzpomínek jen sedím a zírám.

Chápu, že někteří čtenáři se cítili být ochuzeni o osvětimskou čast, já ale nikoliv. Naopak jsem ráda, že se paní Dita víc věnovala svému dětství a pozdějšímu životu. Za mě to byly nejlepší časti.

Knih jako tato totiž příliš není. A že bylo o čem psát! Dita Krausová měla pestrý život a zůstala nezlomená i přes všechny ty tragické události, všechny ty klacky, které jí život dál házel pod nohy. Dokázala vyzdvihnout i všechno dobré, co se jí stalo, a díky tomu si jí vážím ještě víc.

Odložený život je nesmírně obohacující knihou ve všech směrech. Doporučuju všem bez rozdílu.

Marekh
14.07.2019 5 z 5

Kniha vypráví životní příběh Dity Krausové, která byla včetně její rodiny deportována do Terezína, posléze do Osvětimi, pak do Hamburku na nucené práce a nakonec do Bergen-Belsenu. Její život nebyl jednoduchý. Na světu knih 2019 jsem se zúčastnil její přednášky, která byla velmi zajímavá.

Kniha obsahuje 4 části. První část je věnovaná létům 1929 - 1942, druhá část období 1942 - 1945, třetí část letům 1945 - 1949 a čtvrtá část letům 1949 - 2018. Kromě otřesných událostí, kterými prošla během 2. světové války, byla pro mě zajímavá také část jejího života v Izraeli, kde popisuje život v kibucech. O kibusech vyprávěla také na své přednášce a pro mě to byly zcela nové informace.

Celkově se kniha četla dobře, je zpracována dobře, je nabitá hodně informacemi. Tato kniha patří nepochybně mezi lepší knihy z tohoto žánru. Někdy jsem měl pocit, že se trochu ztrácím v obrovském množství postav, která jsou v knize uvedena. Zpověď Dity Krausové na mě působila upřímně a věrohodně. Je to statečná žena, která přežila peklo Osvětimi a po 2. světové válce neměla život vůbec jednoduchý. Prala se se životem, jak nejlépe dokázala. V určitém bodě si Dita Krausová vyčítala jednu událost, se kterou se dlouho nemohla smířit. Bylo to hodně emotivní. V závěru knihy se dočteme také o její cestě do Japonska.

Kniha obsahuje také fotografie. Oceňuji, že na konci knihy se vyskytuje RODOKMEN DITY KRAUSOVÉ.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Necítila jsem smutek ani lítost. Necítila jsem vůbec nic. Rozum mi říkal, že to, co vidím, je otřesné, mimo lidské chápání, ale necítila jsem nic. Všechny emoce byly potlačeny. Pohybovala jsem se, překračovala těla, posedávala jsem s Margitou a maminkou na zemi, mluvila jsem s nimi, viděla jsem lidi kolem sebe padat k zemi a umírat, slyšela jsem poslední vzdechy umírajících. Avšak necítila jsem ani bolest, ani lítost, nelitovala jsem dokonce ani sama sebe. Existovala jsem jen na biologické úrovni, zbavena veškeré lidskosti.

Lidský jazyk neobsahuje výrazy, které by popsaly Osvětim. Většina oněch hrůzných zkušeností by vyžadovala nový slovník. Jazyk, který znám, nemá slov, jež by dokázala vyjádřit, co cítím.

nicole1990
09.07.2019 5 z 5

Čekala jsem víc popisu z doby holocaustu, ale jinak se to četlo skvěle dozvěděla jsem se hodně i o životě po válce. Dávám plný počet hvězd

Mojepočteníčko
23.06.2019 3 z 5

Životopis Dity Krausové možná nebyl tolik bohatý na popisy prostředí koncentračního tábora v Osvětimi, zato dokázal reálně zmapovat obsáhlý kus našich dějin.
Knih na toto téma jsem přečetla již mnoho, přesto mě tento příběh dokázal obohatit o nové, zajímavé informace.
Pokud máte z této tematiky obavy, ale přesto vás zajímá, věřím, že by se vám knížka mohla líbit. Doporučuji!

eliska2126
06.06.2019 3 z 5

Skutečný příběh osvětimské knihovnice mě velice zaujal po tom, co jsem četla knihu Osvětimská knihovnice. Proto jsem se chtěla dozvědět něco víc a sáhla jsem po této knize. Byla jsme malinko zklamaná, že to, co mě zajímalo nejvíc (život v Osvětimi), tam vlastně skoro nebylo. Ale i tak bylo zajímavé sledovat Ditin život po válce, kdy se snažila zpátky zařadit do společnosti.

zoe.blue
04.06.2019 2 z 5

Čekala jsem víc

Ivetaa
02.06.2019 5 z 5

Kniha na mě velmi hluboce zapůsobila. Jen silná osobnost dokáže projít tím peklem znovu - při psaní a vzpomínání na utrpení a strádání.

josska
24.05.2019 5 z 5

Kniha je velice zajímavá,hodně čtivě napsaná,ale smutná,,,,popsáno dětství,dospívání a pobyt v koncentračních táborech a pak život po válce a vlastně doted,,,stojí za přečtení,,,moc mě mrzí spisovatelka měla besedu na světě knih já to bohužel nestihla,věřím,že to mohlo být velice dojemné a přínosné.....

martina2704
23.05.2019 3 z 5

Za mě trochu zklamání. Samozřejmě, nehodnotím, jaká zvěrstva Dita Krausová během svého života zažila, ale od knížky jsem čekala, že se bude více věnovat Osvětimi a fungování rodinného tábora. I tak ale kniha rozhodně stojí za přečtení, i kvůli tomu že příběhy, jako je ten Ditin, by se rozhodně měly připomínat.

Motýlek73
02.05.2019

Četla jsem už mnoho knih s touto tematikou, ale každý příběh je nakonec jiný, jinak strhující.

Zaujal mě velmi popis života rodiny před pronásledováním a s chutí jsem si přečetla též pasáže vyprávějící o životě po válce, neboť toto mě velmi zajímá! Fungování v kibucu.

m.thorand
28.04.2019 4 z 5

Těžké čtení. Autorka ma můj neskonalý obdiv. Kde v sobě našla tolik síly? Děkuji jí, že svůj příběh napsala.

Antena
21.04.2019 5 z 5

Životní příběh autorky mi přišel zajímavý ve všech ohledech jejího života. Kniha byla čtivá. Nepopisují se zde dlouhosáhlé pasáže a hrůzy z války , ale i to málo co je zde obsažené dokáže hodně zapůsobit. Změna k lepšímu nepřichází ani po odstěhování se do Izraele, kde autorka čelí dalším životním zvratům. Kniha se mi dostala do ruky náhodou sama od sebe bych si ji nepůjčila, ale jsem za to rada. Opravdu to v té době nebylo jednoduché. Počátkem první světové valky, velká světová krize, druhá světová válka a následně komunismus. Tato generace neměla šanci nalézt svůj vnitřní klid, když se zdálo, že bude líp přišla další rána. Takových knih více je to poučné.

ještěrka38
11.04.2019 3 z 5

Jsem zklamaná. Po přečtení Osvětimské knihovnice, jsem od této knihy očekávala víc. Přesto stojí za přečtení.

koncentrační tábory Osvětim (koncentrační tábor) vzpomínky rodina Izrael Terezín (město a pevnost) emigrace poválečná doba holokaust, holocaust kibuc

Dita Krausová
izraelská, 1929