Odklepávání popela na Buddhu

Odklepávání popela na Buddhu https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/144785/odklepavani-popela-n-144785.jpg 5 14 3

Dnes již klasická zenová příručka Odklepávání popela na Buddhu ukazuje způsob, jak korejský mistr Seung Sahn učí své americké studenty. Jsou zde různé dialogy, dopisy, formální rozhovory, výklady Dhammy i staré zenové historky. Slova jsou adekvátním vzniklými situacím, každá situace je hrou, ale zároveň i otázkou života a smrti. Stará metoda kong-anů je zde poprvé aplikována v kontextu západní společnosti.... celý text

Literatura světová Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , DharmaGaia

Dropping Ashes on the Buddha , 1976

Pablo70
28.01.2021 5 z 5

Tak tedy: lepší než kila teorie je gram praxe! Navštěvoval jsem meditace Kwan-um a tajemství nespočívá v tom, pochopit je, nýbrž nalézt sám sebe (jako u všeho).
Mistr S.Sahn píše (tak, abychom pochopili) tuhle analogii:

Sókratés chodil po Athénách a říkával svým žákům:
-Musíte poznat sami sebe.-
Někdo se zeptal: - A ty znáš sebe sama? -
Sókratés odpověděl: - Ne, ale CHÁPU TU NEZNALOST. -
Zen je totéž. JE TO NEZNALOST - NEMYŠLENÍ. "Co jsem?" Toto je tvé pravé jáství. Když pochopíš sebe sama, pak bude snadné malovat či psát básně... Proč? Protože když budeš provozovat cokoliv, budeš plně ponořen do činností, nezbude žádná mezera: JEN psát. Mezi tebou a činností nebude žádná mezera vyplněná myšlením. Bude tady jen jednání bez myšlení. TO JE SVOBODA.

Pokud pochopíte tyhle základní principy, vaše četba přinesla plody. Pokud ne, vyčkejte: když je žák připraven, učitel je vždy nablízku.
KWAN SEUM BOSAL!

Shindo
23.07.2020 2 z 5

Z knihy mám zmiešané pocity.
Zistil som, že štýl zenu aký razí Seung Sahn a škola Kwan Um mi proste nesedí. V koanoch a rozhovoroch som často nevidel zmysel a správanie mnohých ľudí, ktorých on považoval za osvietených, by sa dnes podľa mňa kľudne dalo považovať za prejavy akútnej psychózy. Kapitola o príbehu Seung Sahna by obstála ako legenda, no až príliš mi pripomínala vyfabrikované legendy o milovanom vodcovi KĽDR.

Na druhej strane bolo fajn spoznať Kwan Um ako školu, vidieť a čítať príbehy študentov a aforizmy.

1kocicka
26.08.2018

Co napsat o této knize? Khac!

zen

Seung Sahn