Ydris: kniha první

Ydris: kniha první https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/325891/bmid_ydris-kniha-prvni-vt7-325891.jpg 3 132 55

Odkaz tastedarů série

Ydris je počátečním dílem epické fantasy ságy, kterou obklopují ilustrace, hudba a rozsáhlá mapa. Rozvětvený komplexní příběh obohacený písněmi, básněmi a vlastními jazyky je zasazen do propracovaného světa s pestrou historií i kulturou. Magie s limity, bytosti inspirované slovanskou mytologií, humor, intriky… Vítejte. Dějiny Avirie jsou psány krví. Od jejího osídlení a bojů se stvůrami, přes rodové války, barbarské nájezdy, povstání či mor, poznal lid této země jen málo míru. Přesto se zdá, že si bohové mír stále nepřejí. Trůnu se ujímá Orseon Delran a v jeho rukou nyní leží osud země. Leč není jediným, kdo chce tkát látku dějin. Ne všechny rody se jeho vládě hodlají poddat bez boje. Orseonovu mysl také trápí uprchlí Acrel a Artianas z rodu Zanfree, potomci svrženého krále, kteří se ztratili neznámo kam. Ze všech jsou to pouze rytíři Bratrstva a Stříbrné kněžky, kteří stojí neotřeseni, pilíře moci a jistoty v bažině chaosu, strhávající slabé pod dusivé bláto. Jen čas ukáže, zdali meče Bratrů a magie čarodějek dokáží odolat šířící se temnotě. Mezitím se v hlavním městě schyluje k válce nočních cechů. A Wrael, prohnaný loutkář, tančí po jejím bitevním poli - po ulicích. Ze stínů tahá za špagáty svých loutek a s potměšilým úsměvem na tváři je nechává skákat, jak se mu zlíbí. Je to muž, jehož motivy nikdo nezná. Muž, který ví snad o všem, co se ve městě děje. Za jeho vědomosti platí cechmistři zlatem. A nejen oni. Pro Wraela má nový úkol také správce města, který jej nechá sledovat podezřelou bělovlasou ženu. A daleko za hranicemi království, za Bílými horami, v zemi zvané Waleyrská divočina, se mladý barbar probouzí z neustále se opakujících vidění. Jen tři z nich si však dokáže s procitnutím vybavit - zasněžený průsmyk vysoko v Bílých horách, majestátní chrámovou stavbu z kamene a v neposlední řadě… bělovlasou ženu.... celý text

Tereki11
13.06.2017 5 z 5

Strašně moc mě okouzlilo rozštěpené dějové linie, které se navzájem doplňovaly a člověk nikdy nemohl tušit, co přijde dál. Jen to má malé mínus, a to, že trvalo celkem dlouho, než se něco stalo. Svět a bytosti v něm byly vymyšleny úžasně, nemohu nic vytknout ani hudbě, ilustracím ani decentnímu obalu knihy. Pro mě úžasná zkušenost, už se těším na další díl!

Teron
12.06.2017 2 z 5

Moje hodnocení je ovlivněno zvoleným žánrem a přístupem k němu, který bohužel v několika ohledech hapruje po technické stránce a to, co mohlo být výborným zášlehem na české scéně, zatím sráží do vod celkem generického průměru, který neurazí ani nenadchne a tím pádem může být v hlavě za chvíli přeražen něčím dalším.

Abych ale nezačal hned dštít oheň a síru, musím pochválit obálku, která je příjemným minimalistickým oživením v záplavě všech možných obrázků rytířů, mágů a dalších vykuků, kteří z fantasy regálu vykukují jeden přes druhého. Čistá kombinace černé a stříbrné rozhodně zaujme.

Ydris není psán úplně špatně, bohužel ale dojíždí na to, že na malé ploše představuje spoustu prvků. Za prvé si člověk nevytvoří vztah téměř k ničemu a nikomu kromě pár hlavních postav, za druhé dosti chybí dynamika textu a všechno teče tak nějak stejným tempem, bez ohledu na to, jestli jde o popis nebo souboj. Jak už tu bylo řečeno, všechno se tak nějak jednou mihne a nezůstane to v paměti.

To je hodně problém u postav, které jsou sice popsány, nikoli ale charakterizovány. Dostane se nám pravidelně seznamu oblečení, obličeje a možná vlastností, ale je to jako vybalit na pracovní stůl suroviny na dobrou polévku - všechny tam jsou, ale nejsou spojeny dohromady. Výsledek tak splyne s dalšími popisy nebo ho čtenář jednoduše vypustí. Podobně ze začátku ohromná přemíra popisů prakticky všeho včetně věcí, které pak nehrají žádnou roli. Hodně to ruší plynulost textu, kdy se čtenář musí vracet, aby si připomněl, že mezi tím popisem taky někdo někam jde nebo něco dělá.

Zatím nevybočení z bezbarvého průměru má podle mě dost na svědomí zvolený žánr. Epická fantasy není rozhodně mrtvá, ale je potřeba něco víc než jen poskládat vedle sebe její složky bez větší hry a práce s nimi. Kdo někdy hrál první Diablo, asi si vzpomene, že tam byly jen tři hratelné postavy - bojovník, čaroděj, zlodějka. Tyhle tři složky (fight, magic, stealth) jsou základními stranami trojúhelníku fantasy, ale pokud k nim člověk nepřidá nebo dalšího nebo s žánrem vědomě více nepracuje, nevybočí z řady desítek dalších sérií nebo samostatných knih, které postupují stejným způsobem.
Autoři tohle mohli v mých očích elegantně zvládnout tím, že by propracovanost světa demonstrovali na webu. Tam bohužel není kromě mapy a pár obrázků prakticky nic, co by svazek doplňovalo či rozšiřovalo - popisy frakcí, střípky historie, slovník pojmů apod.. Jakkoli propracované univerzum takhle vychází dost naprázdno, protože mapa ho nedělá. Naopak je škoda, že zrovna mapa, respektive část, v knize není.

Vzhledem k tomu, že mám rád propracované rozsáhlejší projekty a vlastní universa, oceňuji úmysl ságy, protože v našem prostředí cítím přemíru povídek a samostatných knih a rozsáhlejší ambice vítám.
Celkově někde mezi 2 - 3

pavla9879
06.06.2017 3 z 5

Na to, že se jedná o české dílo, navíc prvotinu, je docela zdařile napsané. Jen mi trochu vadilo střídání pohledů opravdu velkého počtu postav, díky čemuž nedostal nikdo víc prostoru a nebylo možné se do děje pořádně ponořit, sžít a vcítit se. Další díl si ale určitě přečtu :)

Gari89
29.05.2017 3 z 5

Za mě dobré, další díl si přečtu :)

sogellad
21.05.2017 3 z 5

Prvotina studentů vysoké školy, kteří nedosáhli ani čtvrt století. Kniha je poměrně čtivá, ale do děje příliš nevtáhne, neboť ten je velmi povrchní. Po dočtení si uvědomíte, že se vlastně téměř nic nestalo. K hodnocení obsahu není třeba více dodávat, krásně shrnuto uživatelem Emetiore.

Co mě mrzí ze všeho nejvíc je, že mladá krev nejde naproti elektronickým verzím. Nerozumím tomu, proč si musím k tištěnému vydání kupovat za plnou cenu i elektronickou verzi na cesty, pokud nechci tištěnou tahat sebou (navíc vzhledém k materiálu povrchu knihy doporučuji pouze vložit do knihovny a nešehat).

bookwarmerka
17.05.2017 4 z 5

Povedené a nadějné dílo, čte se dobře. Jen mi trochu vadila "plochost" některých postav a dialogů. Nicméně Ydris se mi líbila a doporučuji ji :).

Longer
15.05.2017 4 z 5

Včera jsem ji dočetl a první dojmy jsou výborné. Na to že jde o autorský debut a ještě českou věc je to ryze jedinečné dílo. Děj je zasazen do skvěle vymyšleného fantasy světa který si s nikým nebere servítky. Kniha je velmi čtivá – dokáže vtáhnout do děje. Je tu pár malých much které o něco snižují mé hodnocení.

V první části knihy je strašně moc názvů, jmen, rodů a všeho dalšího se jmény spojeného. Rychlý čtenář nemá šanci se v tom zorientovat, proto jsem udělal dobře, když jsem knihu četl po částech a vždy si nechal děj uležet v hlavě. Zhruba v polovině knihy se názvy ještě rozvětvují a informace prohlubují a tady už jsem se začal ztrácet. Místo jmen cechů jsem si dokázal zapmatovat jen jména dvou hlavních postav těchto společenství. Ale víte co? Ono to asi pro první přečtení vlastně stačí. Stejně to před vydáním druhého dílu sjedu znovu :-]

Samotný děj, rozdělen do několika linek je skvěle sepsán a dobře navazuje. Postavy se chovají logicky a jejich reakce jsou dobře promyšlené. K ději nemám co bych vytknul, ba naopak, je skvělě rozjetý případně i do dalších knih, prostě paráda :-]

Jak už někdo psal, tak ani mně ke knize moc nepasují abstraktní ilustrace – nic proti autorce, abstrakce je fajn, ale až takovou bych si představoval k daleko temnějšímu příběhu.

Mapa je krásná, dala zcela jistě zabrat, klobouk dolů – mám k ní jen jednu malou výtku – hlavní město království by mělo být podle mě výrazněji vyznačeno, chvíli trvalo než jsem se zorientoval – na druhou stranu popisky pod názvy kapitol zcela usnadnily orientaci. (palec hore)

Tohle všechno jsou jen maličkosti které opravdu nijak nesnižují kvalitu knihy a jejího příběhu. Podpořil jsem knihu přes crowfunding a těšil se na opravdový zážitek a ten skutečně přišel – pokud by byla nutnost podpořit i druhý díl tak nebudu váhat a s radostí tuto skvělou fantasy podpořím znovu. Gratuluji autorům ke splnění snu, skvělé knize a přeji mnoho dalších spokojených čtenářů.

Leonaless
12.05.2017 5 z 5

Pokud jste někdy měli chuť na ponoření se do fantasy světa, tuto knihu můžu pouze doporučit. Svět do kterého vás autoři vtáhnou má svou velmi půvabnou historii a rozmanitost, dále i postavy vás nenechají chladnými plnými doušky s nimi prožijete jejich útrapy a vítězství a hlavně pokud jsem někdy četl nějakou novou fantasy od , dá se říci, neznámých autorů, nikdy mne nedokázala tak vtáhnout do děje jako tato kniha. Za mne 5*a těším se na další díly ságy. :)

Tiny24
11.05.2017 1 z 5

Ač nemám potřebu se vyslovovat u knih na víc jak pár řádků, tak si tu práci u Ydris dám. Jak já se knihu těšil a teď, po 200 stranách knihu odkládám a dál už na to nemám. Jsem zklamán, vkládal jsem do autorů opravdu velké naděje, ale zázrak nebo revoluce na poli fantasy se rozhodně nekoná. Nepamatuji se, že bych někdy nějakou knihu nedočetl, i přes částečnou nechuť jsem se vždy prokousal do konce. V tomhle případě ale nemohu jinak. Nechci nikoho urazit nebo být přehnaně kritický, ale po celou dobu čtení jsem jen myslel na to, aby už byl konec a já se mohl vrhnout na nějaké jiné dílko. Připadal jsem si, jako kdyby mě někdo posadil před knihu a polovina stran by namátkou chyběla (a že by knize pár set stran navíc prospěl), je to jako špatně sestříhaný film. Nemohl jsem se pořádně začíst a děj se nikam neposouval. S postavami jsem se absolutně nesžil, nedokázal pochopit jejich počínání. Celkově to na mě působí uspěchaným dojmem, snaží se to tvářit velkolepě, ale velkolepé to není, jako kdyby to někdo psal doma na koleni a co nejrychleji s tím mohl jít ven. Autoři ještě mohli pár let počkat a nechat dílo vyzrát, více ho propracovat.

Kniha se snaží stavět na precizně vytvořeném světě, ale snaha je to marná. Za celou dobu jsem nějak nestačil postřehnout, jak co ve světě funguje, vyskakovaly tu jména rodů a postav, sem tam nějaká historie, ale nic, co by mi utkvělo v paměti, otočil jsem stranu a vše bylo pryč. Autoři si mohli dát víc práce, trochu knihu natáhnout, ale aspoň vše lépe popsat. V knize se vše jeví propracovaně, ale nemá to žádnou hloubku. Ilustrace ani moc zmiňovat nebudu, tento druh umění jde mimo mě, lepší atmosféry by se dalo docílit obyčejnými obrázky bez abstrakce. Je taky hezké, že se autoři snažili používat sem tam nějaké nářečí, ale v tomto případě to bylo jako pěst na oko, působilo to na mě, jako kdybych se já, rodilý Čech snažil mluvit nářečím, nikdo by mi to nářečí neuvěřil, stejně jako jsem to neuvěřil postavám v knize já.

V neposlední řadě musím zmínit jména. Každá postava má několik dalších přízvisek. A tím vznikl mezi už tak velkým počtem postav velký chaos, nehledě na to, že se jména dost pletou. Myslím si, že by se to bez toho obešlo, spousta jiných knih budiž příkladem. Dost by taky pomohl seznam jmen na konci, včetně jmen rodů, jejich sídel, nějaký krátký popis, atd. To by podle mého názoru pomohlo.

Co se mi líbí je mapa, ta je opravdu krásná a je vidět, že si s ní dal dotyčný autor záležet.

To je tak vše, co bych zmínil, určitě se dá v knize najít pár dalších nedostatků, případně i kladných věcí. Snad se autoři ze svých chyb poučí, zdokonalí styl psaní a další díl naservírují v lepším podání. Autorům přeji hodně úspěchů s celou ságou. Jak je vidno, nějaké čtenáře si kniha našla a určitě i najde další. Já už ale mezi čtenáře dalších dílů bohužel patřit nebudu.

Zaira
08.05.2017 5 z 5

Jestli něco nesnáším, pak je to klišé a nelogičnost. Tohle přesně jsem v té knize nenašla. Slova i činy postav byly přesně takové, jak by se v takové chvíli člověk s takovými vlastnostmi zachoval. Co se týče těch slov tak musím napsat, že s Klarvem nesouhlasím. Já sama sprostá slova nemám vůbec ráda, ale tady každé z nich mělo svůj význam. Když mluví barbar, tak přece nikdo nebude čekat spisovnou řeč. A ve chvílích kdy nastane situace opravdu špatná, tak taky nikdo neřekne "jejda".

Další co mi v mnohých příbězích vadí je použití "pěšáků". Slovem "pěšáci" myslím vojáky, městskou stráž, bandity, lapky a další obyčejné bojovníky. Když hrdinové takových příběhů bojují proti "pěšákům", nikdy o něj nemusím mít strach. Může jich na 1 hrdinu jít třeba i 5 a on je všechny s přehledem porazí, přičemž jeho nejhorším zraněním bývá sexy šrámeček, aby vypadal hustě. Proto jsem tady ocenila, že i když hrdina bojoval proti 1 pěšákovi, autoři vzali v potaz jeho vlastní schopnosti. A co teprve, když pěšáků bylo víc, to potom už tvořili opravduvý problém.
S tím souvisí i schopnosti "elitních" vojáků. Tím myslím ty s takovou tou "neomezenou" mocí, různé čaroděje či slavné rytíře. I když jsem kněžce v příběhu od začátku fandila, hrozně mě potěšilo, když jsem četla, že je unavená. Autoři tak připouštějí i její vlastní omezení, které má mít každá postava, ať je sebesilnější.

Abych to shrnula, jestli tam je něco na vytknutí, pak by to bylo velké množství postav (pokusila jsem se to spočítat. Těch o kterých se tam psalo víc než jednou bylo kolem 30), jména bývají podobná a navíc má každá postava i spoustu přízvisek. Není to ale nic vážného. Pokud se budete na četbu soustředit, jistě si všechny zapamatujete. Navíc je kniha velmi přehledná už i třeba díky tomu, že u každé kapitoly je napsáno, o které z postav zrovna bude. Rozhodně nesouhlasím s Emetiornovo tvrzením, že děj se táhne odnikud nikam. Je jasně zasazený, má svoji minulost a postavy svůj cíl.

Po tom všem nemám pro knihu nic než chválu a doporučuji ji každému, kdo má zájem o fantasy... a vlastně i tomu, kdo ne. Protože tady je propracován každý charakter.

Eldesan
08.05.2017

Tato kniha se mi dostala do ruky náhodou. Přečetl jsem mraky knih zahraničních autorů, z českých uznávám jen Žambocha a Kulhánka. Přesto jsem Ydris přečetl takřka jedním dechem (2 dny). Neříkám, že by se výše jmenovaným přiblížily (je to jiný styl), ale za několik let první česká fantasy kterou jsem dočetl a nezahodil po prvních 30 stránkách (více většinou autorovi nedávám). Hodně takových knih je na jedno brdo...
Tady mě zarazili drobnosti v chování postav, jejich vyjadřování a rozsáhlost světa. To co tady jiní kritizují, mne naopak baví a často jsem se v hltání příběhu zastavil a přemýšlel proč to tak je, jestli chyba autora, nebo hlubší význam. Jak píšu kniha mne potěšila a těším se na další díl...

Emetiore
08.05.2017 2 z 5

Klidně si o mě říkejte, že jsem náročný parchant, ale výš prostě nemůžu jít. Rozhodně je vidět, že si autoři dali se světem hromadu práce, vymysleli historii i mytologii, rozvrhli geografii a načrtli politiku, ale jenom v budování světa krása fantastické literatury bohužel nespočívá. Děj se honí tak nějak odnikud nikam, tam a zpátky, od tajemných proroctví k magickým artefaktům, až dílo nakonec v záplavě nedospělých dialogů a nepřesvědčivých situací končí takřka tam, kde začalo, bez jakéhokoliv přesahu či zajímavější myšlenky.
Říká se, že méně je někdy více, ale v případě Ydris jsem měl pocit, že se jedná o převyprávěnou verzi, že čtu takového zrychleného Abercrombieho pro menší. Takže v okamžiku, kdy děj dosviští na konec knihy, zjistíte, že jste si nestihli vytvořit vztah (ať už negativní nebo pozitivní) k žádné z postav, a to je něco, co sebepropracovanější reálie na pozadí příběhu nezachrání.
Přes všechny nedostatky držím pánům Hrabalovi i Hönigovi palce do další tvorby, nelituji, že jsem jejich projekt podpořil, a přijde mi parádní, že si šli za svým a svůj sen si, byť zatím jen z části, splnili.

Klarv
06.05.2017 3 z 5

3,5 hvězdy.. :)

Zkusím svůj názor na tuto knihu napsat ve zkratce.. :) Na to, že je kniha prvotinou autorů, tak je to dost dobré. Četla jsem mnohem, mnohem horší a to byli zavedení autoři. Ale přesto mě občas zarazilo, jak spisovně a ukázkově postavy mluví a najednou do toho řekli něco z dnešní hovorové češtiny. :) Méně postav by také možná neuškodilo. Hlavně bylo dost matoucí, že národnost jedné postavy začínala na W, další postava se jmenovala na W a další postavy také měli W nebo V na začátku svého jména. Pak jsem se v tom trochu plácala. Zejména, než mi došlo že Waleryan je národnost.. už mi přišlo divné, že se na jedné stránce říká válečníkovi Rorn a najednou Waleryan.

Celkově to nebylo zlé, jak říkám, postav mohlo být méně. Zejména, když kniha není tak rozsáhlá a postavy nemají tolik prostoru. Víme nějaké střípky z jejich životů, ale ne dost abychom se s nimi sžili. Jak píše uživatel Petrben.. tak to bych to nadšení trochu krotila. Revoluci na poli fantasy knih tedy nevidím. Ono je dost těžké vymyslet něco nového, co ještě nikdo nenapsal. Kniha mi dost připomínala sérii Noční běžci, kterou jsem právě měla rozečtenou. V jiných pasážích zase knihu Mezi zloději. Ale tím nechci říct, že by autoři knihy znali a opsali je. Jen toho bylo napsáno už tolik, že se hodně knih podobá jiným.

Další věcí, která mě trochu zamrzela byly ilustrace. Na Startovači i na stránkách měli takové pěkné a tématické a žádná v knize nedostala místo. Použité ilustrace mi připomínají prostory mého mozku teď před státnicemi.. :D :) Další bod.. propojení hudby, ilustrací, map a prostě rozšířený svět knihy, který byl propagován. Chtěla jsem si najít na stránkách postavu Rorna, když jsem tápala, proč se mu najednou říká jinak. A nenašla jsem nic.

Tímto "krátkým" komentářem nechci odradit další čtenáře. Kniha je napsána dobře. Výrazně mi vadili snad jen vulgarismy. Jenom jsem se chtěla podělit o názor někoho, kdo má ten obzor trochu širší. :)

Petrben
05.05.2017 5 z 5

Naprostá revoluce na poli fantasy knih. Nic více netřeba konstatovat.

jenVeronika
05.05.2017 5 z 5

Pro mně absolutní zážitek. Nemohla jsem se odtrhnout, děj na sebe krásně navazuje, ale přesto nechává prostor pro fantazii, očekávání, napětí. Hodně oceňuji spoustu nových slovních obratů, i to jak je jazyk přizpůsoben jednotlivým postavám. Za celou dobu četby jsem nepřestávala vycházet z údivu a to v tom nejlepším slova smyslu.