Od českého tolaru ke světovému dolaru

Kniha popisuje zrození tolaru a jeho cestu v evropském a světovém peněžním oběhu 16.-20. století.

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24946/od-ceskeho-tolaru-ke-svetovemu-dolaru-24946.jpg 52
Literatura naučná, Encyklopedie
Vydáno, Rybka Publishers

Kniha Od českého tolaru ke světovému dolaru

PatrikDi
10.11.2013

Ve světě platidel existují jistá pravidla, která jsou kontrolována jednotlivými státy, které vydávají, stahují, snižují hodnotu té dané mince. Zaznamenali jsme před několika dny vystoupení guvernéra české národní banky kvůli nucené "devalvaci koruny" vůči euru. Podobně bychom mohli zaznamenat jisté paralely ve středověku a raném novověku prostřednictvím díla historika Petra Vorela, který líčí na pozadí politicko-hospodářských vztahů a konflitků praktiky šlechy a panovníků. Velmi poutavě se dozvídáme o Jáchymovsku, dříve naleziště stříbrné rudy a jeho ovládnutí jednoho z vlivných pánů, severo-českého rodů Šliků, se kterými to nebylo tak jasné vzhledem jejich šlechtickému dokladu. Po nástupu Habsburků na český stolec bylo jim omezeno razit mince a pokud prodávali stříbrné mince, musel o tom vědět panovnický dvůr. Dostalo se to tak daleko, že o své bohatství přišli. Jednak zdroj stříbra vyschl, nehledě na dovážení levějšího stříbra ze zámoří a také nařízení Ferdinanda I. Habsburského, na kterého doly přešly, jako na český majestát. Putování s mincemi po různých cizích zemí je možnost jak se vhodnou cestou něco naučit a přitom se seznámit s charakteristickými znaky platidel, které odráží dobu, myšlení ziskuchtivých a vlivných osob.