Očista

Román hovorí o strachu, zrade, hanbe, vine a potrebe očisty. Je to aj román o žene, ktorá sa zo strachu pred násilím, zakúseným na vlastnej koži, ktoré už nechce zažiť, vydá za komunistického funkcionára a hoci by tomu mohla zabrániť, dopustí, aby jej sestru s malou dcérkou odviezli na Sibír. Okrem strachu sú jej pohnútkami city k švagrovi, nepriateľovi štátu, ktorého schováva a chce mať iba pre seba. Neskôr, v starobe, keď sa tieto svoje skutky snaží v pamäti zatlačiť do úzadia, príde - akoby z minulosti - vnučka jej sestry prenasledovaná ruskými pasákmi, ktorí ju nútili k prostitúcii....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203938/ocista-wO9-203938.jpg 4.5317
Vydáno, Slovart (SK)

Puhdistus, 2008

Kniha Očista

eva3992

Příběh dvou žen, dvou generací, odehrávající se v Estonsku. Sledujeme dobu po druhé světové válce, kdy bylo Estonsko pod nadvládou Sovětského svazu a pak chvíli po jeho osamostatnění.
Aliide ukryje mladou dívku Zaru, která utíká před svým pasákem. Obě ženy vzpomínají na svůj předešlý život a postupně se sbližují. V knížce sledujeme rodinnou tragedii na pozadí historických událostí.

Tahle knížka byla naprosto úžasná. Autorčin styl mi neskutečně sedí a jak se jednou začtu do její knížky, tak už ji neodložím, dokud ji nepřečtu celou. Příběh ve mně vyvolal spousty pocitů a emocí a já se tak vžila do příběhu a čtení jsem si maximálně užívala. Nečekejte žádný snadný a lehký příběh, je to drsné, smutné, kruté.
Ač nám autorka odhaluje tajemství a čtenář tak ví víc, než postavy v knize, vůbec mi to nevadí, neboť stále v příběhu zůstávají další tajemství a vy jste napnutí, jak to celé vlastně dopadne.

Moc mě baví autorčiny popisy, situaci vykreslí tak, že si připadáte, že jste přímo v knize a prožíváte to, co hlavní hrdinky, ať už je to vůně malinové marmelády, protivná bzučící moucha a nebo až brutální popisy a násilnosti (pozor, pro slabší povahy to nebude). Také život v Estonsku je tu skvěle vylíčen, jelikož zde autorka strávila své dětství, může tak čerpat ze svých zážitků.

V některých Odeonkách mi úplně nesedí doslovy, tentokrát však doslov Lenky Fárové byl skvělou tečkou za úžasnou knihou.

5*/5*

harena

Hned od prvních stránek mě potěšilo, jakým krásným, poetickým jazykem je kniha psaná. Ale není to lehké čtení. Je to příběh plný lidské krutosti, zoufalství, ale i lásky a velké touhy přežít. Těžko jsem se mohla od čtení odtrhnout. Střídají se tu nejen různá místa, ale i různá časová období a dílky skládačky postupně zapadají do sebe. Věřím, že není asi nikomu lehko, když zavře tuto knížku, ale myslím, že by si ji měl stejně každý přečíst.

Ophelie
26.12.2020

Vydařené dílo, které se četlo samo. Od příběhu Aliide a Zary nešlo odejít. Autorčin styl psaní mi sedl, i s těmi surovými scénami, nic nebylo přikrášlováno, prostě popsáno tak, jak to bylo (ačkoli to kolikrát nebylo příjemné čtení). Zajímavý a originální mi přišel i motiv “mouchy”, který získal na významu až ke konci příběhu. Rozhodně originální dílo, které stojí za přečtení a které ve mně ještě dlouho po přečtení zůstane. Pro mě je tato autorka zcela nový objev a moc ráda si přečtu její další knihy.

ladyka
25.11.2020

Uf, tak Očista mi dala zabrat. Pozornostihodný příběh, pojetí, poselství, vše... jen to čtení mě bolelo a místy jsem se do něj musela nutit. Naturalismus mi prostě nesedí, to jsem zjistila už při čtení např. Jezera od Bellové. Na další knížky od autorky nejspíš nenajdu sílu.

Clara_C
18.11.2020

Příběh jedné rodiny, hlavně tedy dvou sester a jednoho muže a jak moc socialistické okolnosti a sobectví ( nebo snaha zachránit si vlastní kůži? ) zasáhne několik generací žen. Zradit vlastní krev, před tím nikdo neuteče a nikam se neschová, minulost vás stejně jednou dožene.
Mohlo se stát kdekoliv ve východním bloku. Rusko a jeho metody. Fakt hnus jak celé roky pasou po jednom člověku a co jsou schopní pro jakoukoliv výpověď udělat všem lidem okolo a poznamenat a zničit jejich vztahy a osudy. Bůhví, jak by se zachoval každý z nás..
" Ruce jí svázali za zády a na hlavu natáhli pytel. Pak odešli. Skrz látku nebylo nic vidět. Odněkud kapala na podlahu voda. Zápach sklepa pronikal i pytlem. Otevřely se dveře. Holínky. Jak z Aliide rvali košili, knoflíky zacinkaly o podlahu, jeden odlétl až ke zdi, německé skleněné knoflíčky, a potom - změnila se v myš v rohu místnosti, v mouchu na žárovce, odletěla, změnila se v hřebík, v zrezivělý napínáček, byla zrezivělým napínáčkem ve zdi. Byla mouchou a pochodovala po nahých ženských ňadrech, žena stála uprostřed místnosti, na hlavě pytel, a ona přešla přes čerstvou zhmožděninu, krev se městnala pod kůží ženina ňadra, přes pohmožděniny se táhla krvavá muší stopa. Když se ženina nahá kůže dotkla kamenné podlahy, žena se již nehýbala."

Lili
07.11.2020

Od lásky je jen krůček k nenávisti. Všeho moc škodí...
Neubírám knize literární hodnotu, ani její úspěchy, určitě jsou zasloužené. Jen na mě působila až moc syrově a do čtení jsem se musela vyloženě nutit.

katasokolov
30.09.2020

Je to už pár let, co jsem knihu četla, ale pořád si ten příběh pamatuju! Tohle opravdu není lehká četba, a pokud je někdo citlivější čtenář, tak by se do ní vůbec neměl pouštět !! To samozřejmě ale nic nemění na hodnotě knihy!! Najdete v ní toho opravdu hodně - od popisu měnících se rodinných vztahů, zakázané lásky, závisti, kolaborace s nepřítelem, hrdinství, snahy o nápravy křivd, odpuštění a končící rozhřešením... Jinak viděla jsem i filmovou verzi a ta se nese v hodně podobném duchu jako kniha. Takže taky doporučuji !! Velkým plusem knihy je i popis historie Pobaltí.

baraka7
25.09.2020

Knížka skvělá, i když téma podání pro otrlejší čtenáře.