Obrazy zmizelého světa / Lunapark v hlavě / Startuji ze San Francisca

Obrazy zmizelého světa / Lunapark v hlavě / Startuji ze San Francisca https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89156/obrazy-zmizeleho-sveta-lunapark-v-hlave-startuji-ze-san-francisca-89156.jpg 5 23 4

Svazek obsahuje úplný český překlad prvních tří sbírek významného amerického básníka z let 1955–1961.

Poezie
Vydáno: , Cylindr

Pictures of the Gone World / A Coney Island of the Mind / Starting from San Francisco , 1961

uzivatel6780
26.05.2021 5 z 5

Prostě obrazy, a krásně namalované k tomu, v různých výtvarných stylech, jen se nechat unášet a snít...

nefernefer
27.06.2017 5 z 5

Tuhle knížku jsem si koupila jako mladá holka a od té doby ji četla už několikrát a pořád na mě má stejné účinky. Namlouvám si, že je to tím, že jsem vnitřně stále stejně mladá. :o))) Ale spíš to bude její nadčasovostí. Je to moc krásná poezie, kterou je lépe číst ve dvou. Předčítat nahlas někomu druhému. S kým jste si blízcí. Až se nakonec frekvence, na kterých vysílají vaše duše, vzájemně vyrovnají a splynou.

Přesně jak jsem to vždycky říkal
k lidem v létech nepřichází láska už tak snadno
poněvadž se hnali
po vyježděných kolejích příliš dlouho
a když pak přijde ta záludná výhybka
zmeškají poslední šanci
a zajedou na nesprávnou trať zatímco
veselý vagón s brzdařem v budce letí dál
a strojvůdce parní lokomotivy nic nedá
na tyhle nové elektrické píšťaly
a lidé v létech jedou na zarezlou vedlejší kolej
která končí v suché trávě kde se válejí
rezavé plechovky drátěnky z postelí
staré žiletky a plesnivé matrace
a právě tam kolej nadobro přestává
třebaže pražce ještě chvíli běží dál
a lidé v létech si říkají
Aha to asi bude to místo
kam jsme si měli jít lehnout
A tak si také lehnou
zatímco zářivý salónní vůz odplouvá kolem nich
po vysokém náspu
s okny plnými modrého nebe a milenců s kyticemi
dlouhé vlasy jim vlají a všichni se smějí
a mávají a šeptají si mezi sebou
a koukají ven a dohadují se co je to za hřbitov tam
kde koleje končí

Popluh
05.04.2013 5 z 5

Mentor a kultovní postava beat generation je sice možná odvážnějším nakladatelem než básníkem, to ale rozhodně na kvalitě jeho díla nic neubírá. Nádherné sbírky básní v povedeném překladu svázané do krásného vydání.

lucifrid
20.04.2012 5 z 5

Tak tuhle knihu si střežím jako oko v hlavě. Mám ji podepsanou z Ferlinghettiho pražské návštěvy a je diamantem v mé knihovně. Poezii jsem vždy mohla, ale takové ty rýmovací básničky mi nikdy nic moc neříkaly. Když jsem poznala Ferlinghettiho, tak jsem našla, to co jsem hledala. Jeho díla stojí za to číst jak v angličtině, tak i krásně "přebásněné" česky skvělým Janem Zábranou. Tahle sbírka je nejlepším začátkem. Píše opravdu o všem, bez obalu a jak mu zobák narostl :).

poezie

Kniha Obrazy zmizelého světa / Lunapark v hlavě / Startuji ze San Francisca je v