Obraz doby

Obraz doby https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117396/obraz-doby-117396.jpg 4 11 3

Kniha Obraz doby aneb Chaotické vzpomínky na život v českém undergroundu 70. let je knižním debutem Josefa "Bobeše" Rösslera. Jeho kniha je svědectvím o nezávislé kulturní komunitě, ze které vzešly výrazné osobnosti či skupiny české literární, výtvarné anebo hudební scény. Rössler navíc nepopisuje jen tzv. pražský underground, ale zmiňuje například i uskupení v severních Čechách a vedle osobností v undergroundu i mimo něj známých, jako je Ivan Magor Jirous, Pavel Zajíček nebo Vratislav Brabenec, připomíná mnoho dalších lidí, kteří český underground spoluvytvářeli. Obraz doby je psán hovorovým jazykem, což dokresluje dobovou i sociální atmosféru konkrétní pospolitosti a textu to dodává punc neučesané pravdivosti. O kulturním undergroundu zatím v Čechách nebylo publikováno mnoho textů, ačkoliv jeho kořeny sahají někde na přelom čtyřicátých a padesátých let minulého století a komunity v nejrůznějších místech republiky čítaly na stovky, možná tisíce přívrženců. Kniha Josefa Bobše Rösslera je proto vděčným obrazem doby a jistě napomáhá v dokumentaci české nezávislé kultury, tedy jevu, kterému se stále s větší intenzitou začínají věnovat i historici na akademické půdě.... celý text

Přidat komentář

Richard Hrob
17.07.2019 5 z 5

Skutečně, chaotické vzpomínky jednoho z předních představitelů čs. undergroundu. Ode mne 5*, tuhle subkulturu prostě můžu. Kniha asi nemá být favoritem literárních soutěží či anket, ale přesto jsem ji přečetl lehce a velmi rychle. Velké množství autentických vzpomínek či reálií. Tohle nesmí chybět v knihovně žádného undergroundfila.

hastings
24.08.2016 5 z 5

Je skvělá. Skutečná a autentická. Pohled na underground zevnitř, jako potřebnou součást života navzdory a to mě bavilo asi nejvíc.


charlosina
24.05.2012 3 z 5

Kniha nemá nějak výrazné literární ambice, slouží spíše jako vzpomínkový inventář, a v tomto ohledu je subjektivní Obraz doby dobrou četbou. Vzpomínky na chaotický život v českém undergroundu 70. let je skutečně psán "chaoticky", bez zřetelné chronologie událostí. Vzpomínky jsou mnohdy více méně útržkovité, autor často zmiňuje "už si to přesně nepamatuju", nicméně i přes tato negativa stojí za to si knihu přečíst, protože podává trochu jiný pohled na události (nejen) okolo hudební undergroundové scény než na jaký jsme byli zvyklí - Josef "Bobeš" Rössler (který sám měl svou kapelu Prostěradlo) totiž příhody okolo kapel DG 307 nebo The Plastic People of the Univers popisuje autenticky, "prožitě", a to je na této knize to cenné. Vedle toho kniha obsahuje fotografie. //
"Někdy začátkem roku 76 se na Karlově mostě konalo focení všech androšskejch kapel. Byla sobota ráno, strašná kosa. Přišli jsme s Tomášem pozdě, protože jsme v pátek někde slopali a zaspali. Magor nám samozřejmě vynadal, protože se kvůli nám muselo fotit ještě jednou, ale po nás přišel ještě někdo důležitější, takže ten průser neležel jenom na nás. Ten stejně nakonec padl na všechny, ale tehdy mě to ani ve snu nenapadlo.
Z hromadného focení na mostě vznikla, jak se později ukázalo, pozvánka na oslavu Magorovy svatby, což samozřejmě nebylo nic jiného než druhý festival druhé kultury. Na rubu pozvánky bylo Magorovou vlastní rukou napsáno: Ahoj, zvu tě na svatbu. Magor.
Konspirační poštou bylo sděleno, kolik lidí kterým vlakem má jet a kam. Odtamtud se všichni plahočili přes nějaký kopec sněhem a ledem, nikdo nevěděl kam, ale všichni tam prostě šli, až tam došli. Jmenovalo se to Bojanovice. Tam byla hospoda, kde se všechno odehrálo."

Štítky knihy

underground

Autorovy knížky

Josef Bobeš Rossler (p)
česká, 1956
2009  85%Obraz doby

Kniha Obraz doby je v

Přečtených12x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce11x
Chystám se číst5x
Chci si koupit1x