Obřad

Leslie Marmon Silková, autorka s indiánskými, mexickými a bělošskými předky hlásící se ke komunitě rezervace Laguna v Novém Mexiku, v níž vyrůstala, na sebe upozornila už začátkem sedmdesátých let jako talentovaná básnířka a románem Obřad se krátce nato definitivně prosadila jako přední představitelka americké indiánské literatury. Oproti svým předchůdcům zaujala Silková formální i myšlenkovou vyspělostí, především však ambiciózní snahou spojit ve svém díle umělecké i rituální významy a vytvořit tak celek, jenž by nerozlišoval mezi estetickým a terapeutickým působením promluvy, ale naopak oživil kouzelnou moc přisuzovanou příběhům starou indiánskou tradicí. Kniha obsahuje fotografie Lee Marmona a plakát. Doslov Josef Jařab....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31478/obrad-31478.jpg 3.817
Originální název:

Ceremony (1977)

Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
Zdenka21
16.05.2014

O čem kniha Obřad je? Tak to krásně vystihla fotografie použitá na přebalu knihy, alespoň já to tak mám.

knihovnice
16.01.2013

Tato kniha mne nadchla.Syrová i snivá,minulost,přítomnost,vše prolínající se...když se začteš - místy až mrazí.
Obřad je více než nutný...pro Taya...a možná i pro nás...

Stilico
02.01.2013

Indián, co by člověk spjatý s přírodou a zemí, která mu byla odňata. Sám se stal cizincem ve vlastní zemi, kterou překryl stát, jenž se podílel na potlačení a téměř vyhlazení jeho předků. Neradostné vyhlídky na budoucnost a snaha začlenění do většinové společnosti.
V románu se vyskytuje mnoho indiánských veteránů z 2. světové války, která se jim zdála být nabídkou na zrovnoprávnění. Po návratu domů jsou sice označeni za hrdiny a mohou se pochlubit vyznamenáními, ale to je tak jediné, co jim zbylo společně s pocitem rovnoprávnosti s ostatními vojáky, který se po návratu domů vytratil. Žijí vzpomínkami a alkoholem. Odcizili se, pouze obřad jim může pomoci, aby se opět staly lidmi.

Alma-Nacida

Zajímavá kniha s dobrým příběhem pro stoupence menšinové literatury. Bez fotek by to byl ale poloviční zážitek (tak na 3 hvězdy). ;-)