Objevování světa: Od Marka Pola po Humboldta

Objevování světa: Od Marka Pola po Humboldta https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352936/mid_objevovani-sveta-od-marka-pola-po-h-G0s-352936.png 4 6 3

Kniha profesora středověkých dějin na hamburské univerzitě přibližuje objevitelské cesty evropských cestovatelů od pozdního středověku až po počátek moderní éry. V této době, před velkými objevitelskými cestami moderní doby, expanze evropských zemí teprve začínala. Pozdní středověk byl obdobím velké mobility, značná část tehdejších obyvatel byla v pohybu po pozemních i vodních cestách. V tomto dynamickém období sledujeme cesty benátských a janovských kupců, poutníků, misionářů a dobrodruhů zlákaných bohatstvím a divy Asie. Záběr knihy je skutečně široký: plavby podél pobřeží Afriky, pronikání do Indie, objev „Indií“ na západ od evropského světa, první obeplutí světa i pátrání po tajemném jižním kontinentu, Japonsko uzavírající se západnímu světu i hledání cesty Severním ledovým oceánem. Sarnowsky nabízí nejen líčení známých i méně známých objevitelských cest, ale ve světle dobových cestovních deníků, cestopisů a kronik otvírá také pohled do neméně fascinujícího vnitřního světa tehdejších obyvatel Evropy, jejich představ, snů a fantazií.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: ekniha , Vyšehrad

Die Erkundung der Welt: Die großen Entdeckungsreisen von Marco Polo bis Alexander von Humboldt , 2015

jan7940
23.11.2019 4 z 5

Skvělý start pro někoho, kdo toho o počátcích objevování světa příliš neví.

Hiragaen
15.06.2018 4 z 5

Pro mě tato knížka splnila to, co jsem od ní očekával: tedy lehké shrnutí víceméně těch nejpodstatnějších objevitelských cest středověku a novověku. Navíc autor sám v předmluvě naznačuje omezení své práce především na evropské cestovatele se zaměřením na proměny vnímání okolního světa Evropany. Samozřejmě nejvíce a nejlépe dostupných pramenů je právě k této oblasti a i vzhledem k rozsahu nelze očekávat vše vyčerpávající dílo. Jediné co mi maličko vadí, je absence seznamu literatury a pramenů vyšlých v češtině.

elcapitano
15.02.2018 3 z 5

Knížka je to rozsáhlá svým záběrem a množstvím informací, jinak je paradoxně poměrně stručná. Zmiňuje mnoho objevitelských cest (všechny?) a celkem je zasazuje do historického kontextu. Bohužel však četba není příliš záživná a víceméně připomíná četbu telefonního seznamu. Je zmíněno mnoho úchvatných cestovatelských a objevitelských podniků, ale většina je popsána naprosto minimalisticky a nepříliš záživně.
Knize dávám neutální hodnocení 3*.

objevitelské cesty badatelé a objevitelé zámořské objevy

Kniha Objevování světa: Od Marka Pola po Humboldta je v