O typech básnických

O typech básnických https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156559/mid_o-typech-basnickych-edO-156559.png 5 4 1

Pokus o systematickou reflexi poezie a jejích zákonitostí. Otakar Zich, jeden předních českých estetiků, vychází zde, jak je jeho zvykem, především z pozorné empirie a psychologického zkoumání vybrané látky.

Stammel
18.12.2013 5 z 5

Zich skvěle ukazuje, jak jemná jsou přediva, ze kterých bývají tkány básně. A ačkoli je až aristotelovským systematikem, je ve svém zkoumání dostatečně jemný (něžný) na to, aby tuto živou tkáň svým výkladem nijak neumrtvoval. Nejde tedy o žádnou suchou vědu či školometské tlachy, žádné dogma nebo pamflet za oblíbený druh poezie. Tak, jako je dle Zicha myšlenka a slovo jedním nerozlučným celkem, tak u něj samého je takovým celkem věda a žitá zkušenost. Jak vzácné! Jak cenné! Jak inspirativní!

Zicha si tímto řadím do přihrádky učitelů čtení poezie, ke kterým posvátně vzhlížím. I když si uvědomuji, že takové soustředění, vnitřní klid a hlavně čas, které Zich a jemu podobní básním dopřávali, a za které se jim tyto odvděčily mimořádnými zážitky, já vůbec neumím. Ale umět chci! Sakra chci!

Otakar Zich
česká, 1879 - 1934
1987  88%Estetika dramatického umění
1981  100%Estetické vnímání hudby
1937  95%O typech básnických
1920  0%Sokolstvo s hlediska estetického
1949  100%Symfonické básně Smetanovy

Kniha O typech básnických je v