O raráši Mlíkovi

O raráši Mlíkovi https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18358/o-rarasi-mlikovi-18358.jpg 5 10 10

Pohádkové vyprávění o dvou kamarádech, vesnickém klukovi Kubovi a rarášovi Mlíkovi, má sedm kapitol. Dějství jednotlivých epizod jsou pestrá, střídají se lesní mýtina, kde baba čarodějnice vyrábí kouzelné lektvary, Kubova chaloupka, Čertí hrad i vesnická náves s trhem. Kuba žije s mámou v chaloupce na kraji lesa, nedaleko v lese zlá baba čarodějnice, která terorizuje malého raráše. Kuba se lesního raráše ujme, ten mu zato pomáhá a chrání ho před zlou babicí. Ta má s nimi nevyřízené účty, raráš jí ukradl kouzelnou píšťalku a baba ji musí dostat zpátky stůj co stůj! Baba je mocný protivník a je spolčená se samotnými čerty, však ji slíbili, že se stane krasavicí, jen když jim oplatí malou službičkou. Bude nahánět venkovany. Stačí, když zbloudilce v lese šlehne proutkem, promění v kámen - a čerti z nich budou mít kamenné kuželky. A kuželky čerti potřebují, čím by se bavili v Čertím hradě? Jednou se Kubova máma vypraví na jahody. Baba si na ni počíhá, šlehne ji proutkem a promění v kámen. Kubova máma se ocitne v podzemí Čertího hradu. Baba se zatím vetře do Kubovy chalupy v převlečení jako vzdálená příbuzná. I jako selka má hlavu jako strupatou ředkev, ale kluci jsou ještě malí, a nemůžou žít v chalupě sami. Teď, když Kuba nemá maminku, není pro kluky vůbec snadné si s babou poradit. Ještě že pomůžou zvířata v maštali, také rarášovy proměny. Nakonec musí raráš Mlíko z moci čertů zachránit i Kubu - a s babou to dopadne, jak si zaslouží. Skončí v pekle, kouzla ztratí moc a z podzemí Čertího hradu jsou osvobozeni nejen Kuba, ale i Kubova máma a další lidé z vesnice. Večerníček plný pěkných honiček a proměn nepostrádá poetický náboj. Animovaný večerníček O raráši Mlíkovi vyrobil Krátký film Praha pro Českou televizi. Byl uveden dvakrát, v roce 2006 byl vysílán potřetí, v červnu jako večerníček, o dva měsíce poté byl zařazen jako raníček. Pro edici Ahoj děti na námět Milady Sukdolákové doprovodila textem Hana Doskočilová. Do knihy bude zařazena první série, sedm dílů. V televizi bylo v loňském roce uvedeno také pokračování (dalších 7 příběhů se stejnými hrdiny). edice Ahoj děti Na námět animovaného večerníčku Milady Sukdolákové napsala Hana Doskočilová Ilustrovala Milada Sukdoláková... celý text

Přidat komentář

IvonaK
16.03.2024 5 z 5

Seriál hltám jedním dechem. A knížka téže nezklamala. Mnoho krásných ilustrací stejně jako ve filmu. Této pohádce bych určitě udělila českého lva. Jiný pohádkový seriál nemá pro mě konkurenci. :-)

Koktejl23
05.04.2023 4 z 5

Z této knížky panovaly dosti velké obavy, neb vzpomínky na večerníčkové zpracování jsou hodně temné. Příběh velice překvapil a vůbec nebyl tak hororový, jak si jej pamatuji z dětství.


ebbe_voe
28.02.2022 4 z 5

Solidní pohádka v takovém tradičním a vkusně veselém hávu.

Uma
06.12.2020 5 z 5

Moc pěkná knížka pro mladší.

koprifka
11.09.2013 5 z 5

Moc pěkný a legrační příběh o pravém přátelství. Četla jsem se svou třídou ( 3. tř), děti se bavily a četly s radostí. Co víc od knihy pro děti očekávat?