...o psu nemluvě

...o psu nemluvě https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140459/bmid_o-psu-nemluve-8bG-140459.jpg 4 92 92

Jak to dopadne, když ohavný výplod viktoriánského užitého umění začne ovlivňovat budoucnost na stovky let dopředu, když se slečinka v bílých krajkách nedostane tomu pravému a když Němci včas neshodí bomby na Londýn? To nevědí ani dva hodně unavení historici, kteří se tohle všechno vydávají do minulosti napravit. A protože jim v práci překáží také několik odhodlaných starších dam, zamilovaných kaplanů a zmatených akademiků, nebudou to mít vůbec jednoduché. Vydejte se po Temži proti proudu času! Bude to divoká honička za záchranu jedné kočky, jedné svatby a vůbec světa, jak ho známe, o psu nemluvě.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Sci-fi
Vydáno: , Triton

To Say Nothing of the Dog , 1997

MouBanjerri
09.07.2018 5 z 5

Když jsem četla recenze, tak jsem myslela, že jsou přehnaně pozitivní, ale O MŮJ BOŽE... lepší knížku jsem hodně dlouho nečetla. Vtipná, romantická, napínavá, rychlý spád, skvělá zápletka, úžasné postavy... Naprosto geniální kniha a zaslouží si i více než pět hvězdiček. Všichni, co váháte, si jí přečtěte, opravdu to stojí za to.

IngeeK
18.03.2018 5 z 5

Příjemný příběh, ve kterém jsem si našla snad úplně všechno - napětí detektivek, romantiku, pravdivé historické základy i fikci v podobě cestování časem, milý nenucený humor, který mě občas donutil zasmát se i nahlas, mnoho občerstvujících citátů i z mně neznámých knih a cizích slov, které protkávaly celý příběh a přidávaly další plusové body k zajímavosti knihy. Naštěstí přesto, že jsem většinu cizích slov neznala a ze začátku jsem se toho trochu bála, vůbec to nebránilo v pochopení děje. Až na maličkost, že jsem asi první čtvrtinu knihy netušila, co si mám představit pod pojmem "biskupův pařízek", ale malý popis na anglické wiki a obšírnější popis později v knize mi pak udělal jasno.
Prostředí viktoriánské doby a přemýšlení nad tím, kdo by mohl být "pachatel", mi zpříjemnilo mnoho dlouhých chvil, pokaždé mě z dnešního uspěchaného světa odneslo kamsi úplně jinam. Popravdě se mi na posledních stránkách nechtělo hrdiny ani opouštět, klidně bych ještě četla dál o jejich trampotách současníků cestujících do minulosti.
Je to krásná kniha a jsem ráda, že teď už patří do mé knihovny.

trudoš
17.01.2018 5 z 5

Tak jako se musel Johann Wolfgang Goethe po publikování Utrpení mladého Werthera odreagovat něčím míň depresivním, podobně i Connie Willisová předložila zdeptaným fanouškům cyklu Cestovatelé historií po Knize posledního soudu trochu odlehčenější dílko. Ovšem neméně geniální.
Co je na téhle knize nejkouzelnější, je její přímý a nepřehlédnutelný odkaz na Jeromovy Tři muže ve člunu. Autorka využila stejné doby a prostředí, aby svým hrdinům z budoucnosti pořádně zamotala hlavu. Provedla to přitom s takovou nonšalancí, jež jí musí leckterý spisovatel závidět. Nepřepisuje ovšem dílo někoho jiného, ani jej lacině neparoduje, ale s jemnou nostalgií vzdává hold nezapomenutelné klasice humoristické literatury. Přitom nezapomíná na další velikány, jako jsou P. G. Wodehouse, Agatha Christie či Dorothy L. Sayersová. Román s geniálně propracovanou gradací, perfektní situační komikou a fantastickými postavami. Zážitek, na který se prostě nezapomíná - tedy pakliže máte alespoň špetku smyslu pro humor.

evilunicorn
15.12.2017 5 z 5

Výborná kniha!Tomuto spojení sci-fi a humoru prostě nešlo odolat. Vtipné,inteligentní,skvělá zápletka.A paní Willisová se definitivně stává jednou z mých nejoblíbenějších autorek :)

helenkan
23.11.2017 4 z 5

Uf,některé názvy mi dávaly trochu zabrat. A možná to mohlo být i o něco kratší,ale jinak dobrý i vtipný.

LaCucaracha
26.10.2017 5 z 5

Výborná knížka. Chvílemi jsem se sice ve vysvětlování časoprostorových problémů ztrácela, občas bylo na mě těch inkongruencí moc, a taky tam bylo dost historických pouček a souvislostí, kde jsem se občas nechytala (já vím, moje chyba) - ale i tak, skvělá knížka. Je to psáno trochu složitěji, ale to já mám ráda. Musím pak číst každé slovo, nejde text jen tak přelétnou rychločetbou, proto je to mnohem plnější a uspokojivější čtení. Kniha je taky příjemně tlustá a chvíli vydrží. Mnohem víc se mi líbila v pasážích z viktoriánské Anglie, protože mám ráda nejen Jeromeho Klapku, ale i Wodehouseho, a autorka se jim svým způsobem psaní úspěšně přiblížila. Navíc na rozdíl od Klapky tu věnuje víc prostoru psu, o kočce nemluvě, což je dobře. Velmi oceňuji kočičí citoslovce "mír", je vážně výstižné, a slovo "utěrák" - jen to stačilo pokaždé k vyloudění úsměvu. Poklona překladateli. Je to zkrátka povedené humoristické dílko se sci-fi zápletkou. V Levných knihách se dají najít za pár korun skutečné poklady.

Palorizek85
31.05.2017 4 z 5

Počátek knihy byl trochu nezajímavý a kostrbatý, ale časem kniha i děj nabyly na zajímavosti a konec jsem dočítal vyloženě s nadšením.

Magrata15
14.05.2017 5 z 5

Moc složité technické věci a názvy, ale jinak byla kniha úplně skvělá, zábavná a napínavá. Mám ráda sci-fi i historické romány a tohle bylo podle mého gusta :)

niki-chan
26.04.2017 4 z 5

Tak to bylo něco úplně jiného, než jsem čekala. Cestování v čase s hledáním a vtipnými zážitky se mi trefilo do vkusu, o psu nemluvě. Navíc popisy viktoriánské doby a způsobů tehdejší společnosti vás skutečně přenesou v čase.

akrash
06.12.2016 4 z 5

Bezva kniha!
Občas jsem se v některých pasážích bůhvíproč ztrácela, ale jinak kniha má bezva děj i provedení!!!! Doporučuji! :)

Lenny33
22.06.2016 5 z 5

Tomuhle říkám výborně napsaná kniha!
Podle mého názoru tedy není tak skvělá jako Kniha posledního soudu, ale přesto je výborná! V ději do sebe postupně všechno zapadá jak má a čtenář se nestačí divit, jak je kniha promyšlená a propracovaná. Dále je plná úžasných rozhovorů, nad kterými jsem pouze nevěřícně kroutila hlavou, jak je autorka vůbec dokázala napsat. Hrdinové velmi rozličných charakterů dodávají na autentičnosti... o psu nemluvě.
Trošku náročnější čtení, ale děj mě naprosto strhl a já hltala každé slovo! Jen tedy upozorňuji, že autorka má dost specifický styl psaní (týkající se hlavně obsáhlých rozhovorů a popisů), takže asi nebude každému po chuti. Ale i tak všem moc doporučuji. 5*

marketad
13.11.2015 5 z 5

Musím říct, že se mi kniha opravdu trefila do vkusu. Nejsem sice tradiční čtenářkou sci-fi/fantasy (svého času jsem četla snad jen Terryho Pratchetta), ale tahle kniha má vtip, lehce je i romantická a ke všemu si hraje s myšlenkou cestování časem. Příjemná oddychovka.

Ronin Roujin
06.01.2014 4 z 5

Sci fi na téma cestování v čase s velkou porcí anglického humoru. Většina příběhu se odehrává ve viktoriánské Anglii a autor na mnoha místech naráží nejen na JKJ ale i na jiná humoristická dílka z oné doby. Osvěžující čtení.

Alma-Nacida
14.10.2013 4 z 5

Poměrně vtipně zpracovaný dobrý nápad, jen místy bych radila zestručnit. Ale bavila jsem se.

Library&me
10.07.2013 5 z 5

Hezký příběh, zajímavý děj. Určitě sáhnu po dalším autorčině díle,..:o)

cori
19.06.2013 4 z 5

Už dlouho jsem se tak u čtení nenasmála. Kniha je plná situačního humoru a různých nenadálých pohrom, které hlavním hrdinům hatí plány. Kapitoly končí vždy novým nečekaným zvratem, který čtenáře nutí číst dál. Líbila se mi hlavně dějová linie, která se věnovala viktoriánské Anglii (hlavně scény s vyvoláváním duchů, plavba po řece, návštěva katedrály, dobročinné bazary, hledání ženicha s jménem na C). Linie budoucnosti s řešením problému inkongruence byla trochu nudná a zdlouhavá. Kdo by si byl pomyslel, jakou roli sehraje princezna Ardžumanda v dějinách. Mňau!

kneslova
30.05.2013 5 z 5

Nádherná obálka, velice příjemná kniha, děj se povětšině odehrává ve viktoriánské Anglii, kdyby tam nebylo cestování časem tak mi hodně připomíná Tři muže ve člunu.
Bezva počtení.