O čem sní ženy

Kniha O čem sní ženy

poiu
07.11.2020

Musím říct, že jsem se trochu bála, že kniha bude plná extrémně feministických názorů o zbytečnosti a podřadnosti mužů a dokonalosti žen.

Jsem moc ráda, že jsem se spletla a kniha velmi osobních a intimních rozhovorů se ženami, se kterými si život (ne)pěkně pohrál, je pro mě velmi inspirující a obohacující... Taky je vidět, jak moc nás poznamenává dětství a vztah rodičů.... A že je důležité někdy myslet i sama na sebe, že není sobectví chtít svůj prostor...

"Žít - to je taky zastavit se, nechat svět být, jsem tu já, chci jít dovnitř, do sebe, najít si Pánaboha, ať jsem v přírodě nebo kdekoli jinde. Chci udělat taky něco jenom pro sebe a ne celej život trvale sloužit." (Olga Sommerová)

"Partnerství, a je jedno, jestli jsi vdaná, nebo ne, musíš vždycky opatrovat, musíš o něj pečovat. (...) Když se žena rozhodne být doma u dětí, je velmi důležité, aby nebyla jenom doma. Aby si rozšířila svůj prostor, šla ven a zúčastňovala se různých prací venku. (...)

A když žena nechce zůstat v domácnosti, tak je nutné, aby doma nezůstávala, protože by víc pokazila, než udělala dobrého, protože je nešťastná. I když to neříká nebo to není na první pohled vidět, tak je to cítit. Ty děti to cítí." (Ilona Gaus-Uherková)

"Zastáncům klasického modelu muž-žena bych řekla: "Tak hoši, odejděte z té vlády, choďte ráno na pole, ať vás tam děti najdou, až vám přinesou svačinu a choďte znaveni z pole a ženy vám budou chystat večeři." To bude ten klasický model. Jenže oni zmizej, úředníci, v náhradním světě." (Alexandra Berková)

niknikita
31.08.2019

Dokumentaristka Olga Sommerová mne nechala nahlédnout do životů několika žen a já jsem tentokrát nahlížela pozorně a slova pečlivě zvažovala. Byly to pestré osudy a nesmírně zajímavé výpovědi , včetně rozhovoru se samotnou autorkou, kterou si dovolím krátce citovat:

"Jenom sama sobě můžu vyčítat, že jsem nebyla dostatečně sebevědomá a statečná, abych vyslovila, co chci, co cítím,, abych nebyla zbabělá a dokázala riskovat nepřízeň."