Noční host

Noční host https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184273/bmid_nocni-host-MpL-184273.jpg 3 62 23

Pětasedmdesátiletá Ruth se vypořádala se ztrátou manžela a nyní žije sama v domě na australském pobřeží. Společnost jí dělají jenom kočky. Špatně spí, a hlavně se jí zdává, že se jí v noci do domu vkrádá tygr. Když u ní jednoho dne zazvoní pečovatelka Frida, vítá ji Ruth jako spojence. Postupem času si však uvědomí, že je na Fridě závislá: přestane opouštět dům, spoléhá na ní s jídlem i s úklidem - a poslušně bere prášky, které jí ošetřovatelka dává. Jenže nic není takové, jak se zdá, Ruth se postupně začne zhoršovat paměť a tygr se objevuje čím dál častěji... Ač se nabízejí škatulky jako psychologický thriller, nebo dokonce duchařský román, Noční host není jednoduchým příběhem o zločinu a tajemství. Je to především uhrančivé vyprávění o stárnutí, lásce, závislosti, strachu a vnímání, o tom, s jakou vehemencí se minulost zmocňuje naší přítomnosti. A především je to strhující kniha o dvou naprosto rozdílných ženách.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

The Night Guest , 2013

Jizi
06.11.2022 2 z 5

Tak dlouho jsem čekala, co z toho vyleze (přece to nemůže být tak strašně přímočaré, když to byl takový hit!), až jsem se nedočkala.
Bolestné, rozvleklé čtení o tom, jak si lidé dokážou ubližovat, mi skřípalo mezi zuby jak písek přivátý z australské pláže.
Celou dobu jsem doufala v nějaký twist, v nějakou zákrutu, v něco, co by tu rozvleklou bezútěšnost valící se jako ten oceán na konci zahrady trochu odlehčilo.
Před lety mě donutila knihu koupit zvláštní kombinace fascinace a odpor, kterou ve mně vyvolával přebal - po dočtení mám z celého příběhu úplně stejný dojem, jako z té obálky.

sgjoli
19.03.2021

Jednu dobu byla tato kniha v mé sociální bublině dost velkým hitem a mne přirozeně zajímalo, co na této knize všichni vidí. No, očividně jsem to nenašla, protože jsem knihu odložila jako nedočtenou. Nuda, nuda, nuda, šeď, nic neříkající popisy, děj naprosto o ničem a dost podivné postavy, k nimž jsem si za boha nedokázala najít žádnou cestu...
Vlastě mi doteď není jasné, co se u mne stalo, že zrovna mně kniha tak strašně moc nesedla, zatímco v mém okolí slavila takový úspěch...

Clair16
22.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Podvědomě se spíš vyhýbám příběhům, v kterých je od počátku zřejmé, že to s hlavními aktéry nemůže dopadnout dobře, ať už z vlastní vůle nebo cizím zaviněním. Tady jde o druhý případ a zlo je vylíčeno ve vší jeho banalitě, která ho ovšem nijak neumenšuje. Hlavní hrdinka se pohybuje trochu mezi snem a realitou, což není pro čtení vždycky optimální. Přesto mě kniha zaujala a na mnohé z jejích momentů si vzpomenu i delší čas po přečtení.

Jája92
20.06.2020 3 z 5

Knihu jsem si vybrala náhodně, ale po přečtení komentářů jsem váhala, zdali knihu přečíst. Četla jsem už mnohem horší knihy. Styl vyprávění mi nevadil. Konec knihy mi přišel trochu uspěchaný. Anotace je trochu zavádějící.

ThrisaManx
15.03.2018 2 z 5

Tak toto byla zvláštní kniha. Takové to až lyrické vyprávění mám obvykle u knih ráda, ale toto byla nuda. Nebylo to čtivé, často jsem nevydržela knihu vnímat více než pár řádků a ke konci jsem se vyloženě nutila číst. Za celou knihu se vážně nic nedělo a ten konec? Naprosto nedostatečný, nevysvětlený. Autorka se na konci asi záměrně soustředí na nedůležité detaily a tu hlavní dějovou linku úplně vypustí, takže vše zůstane bez vysvětlení. Taky děj neodpovídá úplně anotaci, tygr se tam objevil všeho všudy třikrát a Ruth nijak závratně paměť neztrácela. Milostná linka byla v kniha nadbytečná. Možná kdyby tady někteří málo inteligentní jedinci neměli potřebu vyzrazovat děj, konec by pro mě byl možná i překvapením.

lucie1379
07.02.2018 4 z 5

Moc krásný, i když smutný příběh, který vás chytí za srdce. Jakmile jsem začla tuto knihu číst, nemohla jsem přestat, a tak jsem jí schlamstla během pár cest metrem. Je nutné se připravit na tvrdou realitu stáří a nemocí pojící se s ní.

linda0217
28.09.2017

Nejnudnejsi kniha, co jsem kdy cetla. Divné, nic nerikajici popisy, dlouhé pasaze, jez nemaji zadny smysl. Celou knihu se nic nedeje, takze neni mozne se do ni poradne zacist a na poslednich 30 stranach veskery dej bez dostacujich detailu. Za me velke zklamani.

Kaci90
18.08.2017 5 z 5

Krásná kniha. Zprvu mi dělalo problém začíst se, ale po překonání prvních asi 50ti stránek mě děj vtáhl. Nádherné popisy a přirovnání, celé takové, jak už tu bylo řečeno, snové. A smutné, ták smutné... zůstane v duši dlouho.

LiKa00
12.06.2017 5 z 5

Moc krásná knížka. Ta Frida mě ke konci fakt štvala, jak se někdo takhle může chovat ke staré paní, ještě když vím, že se v téhle době někteří lidé takhle chovají. Každopádně knížka pěkná, ale smutný konec :(

Selket
31.03.2017 3 z 5

Ve spoustě knih je tenhle surrealistický styl vyprávění poněkud samoúčelný a nemá v ději opodstatnění, ale tady má svůj jednoznačný důvod, který na mě působil velice klaustrofobicky, a přestože byl svým způsobem hravý, vlastně až hororově. Rozhodně se ke knize ještě vrátím, abych si vychutanala všechny ty malé náznaky reality v poetickém zmatku téhle snové reality.

barbora5058
13.12.2016 3 z 5

Rozhodně zajímavý příběh, bohužel napsáno moc monotónně, střed knihy je dá se říct nudný, konec je ale opravdovým překvapením! Vydržte a dočtěte!! Co bylo na knížce krásné, tak místo děje a stále se vynořující tygr.

martunka
04.11.2016 4 z 5

Zajímavý příběh. Jen mám po přečtení pocit, že to byl všechno sen. Styl vyprávění je takový neskutečný. Jinak se mi líbí postava Ruth a její vnitřní svět.

Pinkol
11.07.2016 2 z 5

Knihu jsem nedočetla, byly zde určité pasáže, které byly zajímavé, ale kniha se mi zdála tak nějak o ničem a zamotaná.

Zrzavá_Tereza
25.04.2016

Tak lákavý námět! Ale bohužel jsem nedočetla... skončila jsem po padesáti stránkách. Snažila jsem se, protože jsem byla na tuhle knihu vážně zvědavá, ale prostě to nešlo. Škoda.

evickakyticka
27.03.2016 4 z 5

Celou dobu jsem věděla, že na té Fridě něco nehraje, sice jsem počítala s trochu jiným koncem, ale to je jen můj pocit. Kniha mě bavila, ač taková téma moc nečtu. Obě postavy byly něčím poutavé, líbilo se mi i prostředí s velrybami. A dokážu si představit takový příběh i v reálu. Tedy kromě toho tygra. Ten hrál takovou podivnou nejasnou roli, moc nevím, jestli jsem jeho úlohu pochopila správně. Ale ať každý posoudí sám.

marasaj
06.03.2016 2 z 5

Do čtení jsem se musela nutit, byla jsem ráda, že jsem to vůbec dočetla. Dalo by se to zkrátit na 100 stran a bylo by to asi tak nastejno... Každopádně asi v polovině mě napadlo, jak by to asi mohlo dopadnout a říkala jsem si že to snad ne.. Taky že ano, normálně bych hodnotila průměrně třema hvězdama, ale konec mě totálně odrovnal, tudíš jen dvě hvězdy, za to že jsem to nějakým zázrakem požvejkala.. Uf..

Natyna3
20.12.2015 3 z 5

Podle mě dost zajímavá kniha. Téma, které mě zajímá. Nejspíš mi v hlavě zůstane ještě dlouho..

Marčullkas
01.12.2015 3 z 5

Příběh ženy, která uvěřila.

MikeDV3
16.11.2015 5 z 5

Kniha byla velmi čtivě a zajímavě napsaná. Velmi zajímavé téma o tom, jak je snadné manipulovat se starými osamělími lidmi. Kniha mi připomněla velmi sledovanou kauzu "šmejdi."

Rade
15.08.2015 3 z 5

Dost zajímavá kniha, nad kterou člověk ještě dlouho přemýšlí. Smutný příběh stárnoucí ženy, která se pod tlakem dominantní samozvané pečovatelky duševně i tělesně hroutí a vzdává se - snad až příliš snadno...
Jen ten milostný vztah mi tam nějak nepasoval, i když i ten mi připadal, jako taková prchavá snová záležitost...
Přiznám se, že konec mi nebyl úplně jasný.

kočky stáří australská literatura senioři

Autorovy knížky

Fiona McFarlane