Noční chodci

Noční chodci https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501192/bmid_nocni-chodci-4i2-501192.png 4 79 17

Jedna noc, jedno město a dva kamarádi, kteří putují z jedné pražské hospody do druhé. Krok za krokem, pivo za pivem a příběh za příběhem. Dojde na jednu dávnou lásku, jednu nepovedenou svatbu a jeden ještě víc nepovedený výlet do Alp. A také na sovy, zubry a dějiny, které nás uprostřed Evropy stále drží v hrsti. V roce 2022 byla tato kniha nominována na Cenu Maxe a Moritze za nejlepší německojazyčný komiks.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Labyrint

Nachtgestalten , 2022

sgjoli
28.01.2024 5 z 5

Tvorbu Jaroslava Rudiše mám hodně ráda, takže jsem se dříve nebo později chtěla pustit i do jeho komiksu Noční chodci, který jsem prvně zaznamenala loni na EKG v Divadle Archa, kde autor četl ukázku. A jo, tohle bylo prostě skvělý.
Výtvarná stránka z pera Nicolase Mahlera je možná minimalistická, ale méně někdy znamená více a v tomto případě to podle mne platí na 100 % - spojení záměrně jednodušší kresby s textovou stránkou dávají čtenáři prostor pro vnitřní prožití a hlubší vnímání nejen toho explicitně řečeného, ale i toho skrytého mezi řádky a též i té emoční stránky. Čtenář si tam má možnost doplnit své vlastní nějaké pocity, myšlenky a vlastní představy, které v něm vyvolává ten příběh.
Atmosféra je melancholická, trošku bolestínská, ale přitom svým způsobem magická, tajemná a má své kouzlo - tyto věci ve mně vyvolával hlavně ten fakt, že se příběh odehrává v noci. Nevím, v noci jako by člověk vnímal některé věci trochu jinak, možná hlouběji. Některé rozhovory člověk dokáže vést třeba jen v noci pod rouškou tmy - jako naši dva hrdinové této knihy.
Za mne prostě skvělý počin a za sebe s klidným svědomím 5 hvězd. Tohle mne dostalo.

Borntobike
08.12.2023 3 z 5

Vtipné, nápadité! Ale do čtení komiksů se asi stejně nevrhnu.

Knihomura
31.10.2023 4 z 5

Úplně jsem s nimi "putovala" po hospůdkách, skvěle vystižené povídání mezi chlapama.

petrarka72
31.10.2023 5 z 5

Prousmívaná půlhodina. Cesta nočním městem od piva k pivu, od myšlenky k myšlence. Prima.

jiri77
23.09.2023 2 z 5

Jednohubka tak na půl hodiny. Čekal jsem asi něco jiného. Ilustrace se mi teda vůbec nelíbily. S přivřením oka dávám dvě hvězdy.

Kochy84
29.08.2023 5 z 5

Čtení na půl hodinky, ale budete se k němu vracet. Minimalistické kresby a bubliny plné nesouvislých překvapivých "mouder".
Dá se říct, že je to podobně pojaté jako Český ráj, jen jsou tu jen dvě postavy a my pozorujeme jejich tah městem během jedné noci. Slyšíme jejich rozhovory, neznáme návaznosti nebo kontext, přesto ale i po dočtení musíme přemýšlet. Osobně se už nebudu stejně dívat na Kolín. A na sovy. A na spoustu dalších věcí..

iceVS
11.05.2023 5 z 5

Souhlas.
Taky jsem svá největší životní "moudra" vymyslela v noci.

"Já ti říkám, člověk je zlo"
:-D

Ronnie68
09.03.2023 4 z 5

Krátký příběh ... Odehrávající se během jedné noci v hospodách...

dagmar7365
03.03.2023 5 z 5

Ráda jsem si s Nočními chodci vypila kafe. Rudiš jako vždy výborný!

i_vanička
11.02.2023 4 z 5

Vlastně jsi tak trochu u toho. Skočíš si s klukama na jedno a moc jim do toho nekecáš. Pohodovej, zajímavej večer, ledaco ze života doběhne a tak nějak se uzavře. Jo, dobrý!

momo01
02.01.2023 5 z 5

Minimalistický komiks - tříbarevný, noc, pivo, Praha. Dialogy krátké a výstižné, ticho výmluvnější než slova. Bavila mě ta atmosféra a pivní řeči dvou hlavních postav, které jsou někdy hlubší, než se na první pohled zdají. Nebo já v nich tu hloubku nalézám. Rudiš to se mnou prostě umí, jsem spokojená a doporučuji.

marara
14.12.2022 4 z 5

Parádní jednohubka po náročném dni. Člověk ani nemusí pít pivo a tak se vžije do těch pivařských úvah, že se cítí jako by s hrdiny flámoval.

los
04.12.2022 3 z 5

ideální jako večerníček pro velké kluky: vyčůrat se sovami, stáhnout roletu a usnout nad půllitrem, potěší a kapku rozesmutní

Róz
22.11.2022 4 z 5

Přečteno dřív než mi stihl vystydnout čaj, ale na to chčijou sovy!

Kopta
12.11.2022 4 z 5

Tuto knihu doporučuje 10 z 10 zubrů a 8 z 10 čůrajících sov.

Clara_C
03.11.2022 5 z 5

Tak jsem si vzala knihu, že si budu číst. A po půl hodině bylo hotovo :-)
Souhlasím s komentářem níže, skvělý minimalismus v kresbě u maximálně vytěžených chlapských postřehů u piva. Bilancování, úvahy a jistá marnost nad životem.
Tedy sic by knihu člověk přečetl ještě v knihkupectví či v knihovně, stojí za to.

Yardak
14.10.2022 5 z 5

Noční tah Prahou...o zubrech, sovách, dějinách...prostě o životě. Minimalismus kresby je perfektní k takovému "chlapskému" komiksu. Krátké, zábavné a úderné = i takové knihy musejí vznikat!:o) Pozor spoiler: Na to čůraj sovy!:D

Autoři knihy

Jaroslav Rudiš