Nitetis, královská dcera

Nitetis, královská dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128948/bmid_nitetis-9b8-128948.jpg 3 11 3

Román o strastiplných osudech egyptské princezny v perské říši se opírá o reálné události, které před dvěma a půl tisíci lety tvořily doslova dějiny celého světa. V relativně krátkém časovém úseku se tehdy odehrály závratné změny: střetly se největší osobnosti starověku, posunuly se hranice světových impérií, došlo ke střídání korunovaných hlav na nejmocnějších trůnech. Bez dechu sledujeme osudy faraonů 26. dynastie, kdy se říše dostala do područí peršanů. Perská říše musí krutým násilím udržovat pořádek v podrobených provinciích, ale přitom sama dychtivě vyhledává nové a nové výboje. A uprostřed všech krvavých událostí se rozvíjí křehký příběh mladičké kraálovské dcery. Pyramidy poodhalují svoje tajemství...... celý text

braunerova
13.04.2018 4 z 5

"Nil vystoupil ze svého řečiště." Tak na tuhletu větu začínám být opravdu alergický. Koupil jsem si od Eberse knihy ze starého Egypta - Nitetis (rok vydání 1997), Egyptská princezna (rok vydání 1929) a Dcera královská (rok vydání 1881) a všechny začínají touto větou. Jedná se totiž o tu samou knihu, vydanou pod různými názvy !!!

braunerova
24.05.2015 4 z 5

Tahle kniha je zvláštní. Příběh samotný mi chvílemi připomínal červenou knihovnu. Přitom všichni hlavní aktéři (Nitetis, Fanés, Rhodopis, všichni Peršané, mág Gaumáta) jsou skutečné historické postavy a v hrubých obrysech se všechny události takto i staly (alespoň podle dějepisce Herodota). Autor je egyptolog s hlubokou znalostí tématiky a je to poznat na historické přesnosti. S tak erudovaným popisem starověkého egyptského, perského a helénského způsobu života, náboženství a filosofie jsem se u románu zatím nesetkal. Závěr je pak už čistokrevný dějepis. Vysvětlivky zabírají 40 stran. Vyprávění je doprovázeno množstvím historek a citátů, které nám uchovaly dějiny:
"A co je lid? Takový všední zástup, který tleská všemu, co se leskne, jako komár, jenž letí za plamenem svíčky, přestože si v něm spálí křídla."
Specielně doporučuji pro čtenáře Mužů z bronzu Scotta Odena, tohle je poněkud věrohodnější pohled na řeckou enklávu v Egyptě.

Dandulka
21.02.2015 2 z 5

Mám moc ráda příbšhy starého Egypta, ale tento se moc nepovedl. Snad ten příští bude lepší.

starověký Egypt

Georg Ebers
německá, 1837 - 1898
1997  58%Uarda
1997  62%Kleopatra
1915  0%Homo sum
1927  69%Dcera královská
1929  80%Egyptská princezna - Díl 1

Kniha Nitetis, královská dcera je v