Dcera královská

Dcera královská https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269753/bmid_dcera-kralovska-wQ0-269753.jpg 3 11 3

braunerova
13.04.2018 4 z 5

"Nil vystoupil ze svého řečiště." Tak na tuhletu větu začínám být opravdu alergický. Koupil jsem si od Eberse knihy ze starého Egypta - Nitetis (rok vydání 1997), Egyptská princezna (rok vydání 1929) a Dcera královská (rok vydání 1881) a všechny začínají touto větou. Jedná se totiž o tu samou knihu, vydanou pod různými názvy !!!

braunerova
24.05.2015 4 z 5

Tahle kniha je zvláštní. Příběh samotný mi chvílemi připomínal červenou knihovnu. Přitom všichni hlavní aktéři (Nitetis, Fanés, Rhodopis, všichni Peršané, mág Gaumáta) jsou skutečné historické postavy a v hrubých obrysech se všechny události takto i staly (alespoň podle dějepisce Herodota). Autor je egyptolog s hlubokou znalostí tématiky a je to poznat na historické přesnosti. S tak erudovaným popisem starověkého egyptského, perského a helénského způsobu života, náboženství a filosofie jsem se u románu zatím nesetkal. Závěr je pak už čistokrevný dějepis. Vysvětlivky zabírají 40 stran. Vyprávění je doprovázeno množstvím historek a citátů, které nám uchovaly dějiny:
"A co je lid? Takový všední zástup, který tleská všemu, co se leskne, jako komár, jenž letí za plamenem svíčky, přestože si v něm spálí křídla."
Specielně doporučuji pro čtenáře Mužů z bronzu Scotta Odena, tohle je poněkud věrohodnější pohled na řeckou enklávu v Egyptě.

Dandulka
21.02.2015 2 z 5

Mám moc ráda příbšhy starého Egypta, ale tento se moc nepovedl. Snad ten příští bude lepší.

starověký Egypt

Georg Ebers