Nikdy neříkej, že se bojíš

Giuseppe Catozzella vypráví skutečný příběh mladé statečné Somálky. Jejíma očima prožijeme hrůzy fanatického náboženského běsnění, ztrátu blízkých, zradu, ale také touhu vyhrávat a vzepřít se osudu i za cenu ztráty vlastního života. Lidské drama je vylíčeno jednoduchým a čtivým jazykem, který chytne čtenáře za srdce. Mladistvé i ty dospělé. Somálsko je nebezpečná země zmítaná politickými a náboženskými nepokoji, střelba a výbuchy jsou slyšet čím dál blíž a čím dál hlasitěji. Samia je dívka z Mogadiša. Běhá stejně přirozeně, jako dýchá. Sní o budoucnosti a zarytě trénuje společně se svým kamarádem Alím. Boj za svou zmučenou zemi a všechny trpící somálské ženy chce vyhrát svýma hubenýma a rychlýma nohama. Skrytá před radikály trénuje tajně v noci na opuštěném stadionu a v sedmnácti se jí podaří dostat až na olympijské hry v Pekingu. Doběhne sice poslední, ale stane se symbolem islámských žen na celém světě. Nevzdává to. Jejím velkým snem je vyhrát na příští olympiádě v Londýně. Všechno se ale zkomplikuje. Muslimští radikálové jsou stále mocnější. Samia musí běhat uvězněná v burce. A k radikálům se dá i Alí, její největší přítel. Zůstávat v rozvrácené zemi už nemá žádný smysl. Jedné noci se proto Samia vydá na dlouhou a strastiplnou cestu za svým snem o svobodě a vítězství na olympiádě. Je před ní pouť dlouhá osm tisíc kilometrů, odysea všech migrantů, kteří přes Saharu a Libyi míří ke břehům Itálie......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/298137/nikdy-nerikej-ze-se-bojis-cya-298137.jpg 4.722

Non dirmi che hai paura (2014)

Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Barrister & Principal

VladkaBU

... silný a smutný příběh somálské dívky s velkou chutí splnit si svůj běžecký sen. Už několikrát jsem četla, jak těžká je cesta s převaděči. Buďme rádi, že tohle nemusíme podnikat.

kulzuz

Strhující příběh, který vezme za srdce o to víc, že se zakládá na skutečnosti.

Analady
25.09.2017

Krásná, ale smutná kniha. Prožívala jsem s hlavní hrdinkou její touhu a lásku ke běhu a životu do posledního dechu.

OndřejMergl
01.05.2017

Srdceryvný a surový příběh dívky ze Somálska, které ani útrapy války neberou její životní cíl - vyhrát běžecké závody na olympiádě. Kniha nádherně ukazuje rozevřené nůžky mezi bohatým a chudým světem i to, že místní šampion ještě automaticky není celosvětovým šampionem, byť sám pro sebe dosáhne vítězství. V neposlední řadě aktuální téma migrace a otřesných podmínek uprchlíků, v zásadě vydíraných převaděči.

rozvera
26.02.2017

Silný příběh dívenky ze Somálska, psaný úsporným jazykem, téměř novinářským, ze kterého chvílemi až mrazí. Čtenář se chtě nechtě musí vcítit do nesmírné touhy chudičkého děvčete po lepším životě, touhy proniknout v milovaném sportu, jediném, který může v ubohých životních podmínkách pěstovat a rozvíjet a přeje si, aby to nesmírné úsilí bylo korunováno úspěchem. Někdy ovšem osud zasáhne nečekaně a tragicky, i to je život.

rajen
06.02.2017

Knihu mi půjčila kolegyně a mě se do ní moc nechtělo, ale zároveň se mi nechtělo ji vrátit nepřečtenou, tak jsem se do ní pustila, no a skončila jsem až někdy uprostřed noci, kdy jsem otáčela poslední stánku, zůstala s pusou otevřenou a nemohla další hodinu usnout. Mě tento příběh šokoval, nečekala jsem takový příběh, nečekala jsem, že někdo, kdo běží na olympijských hrách, může takto skončit. Autor popsal život Samii mistrovsky, jako by to psala ona sama. Těžko se vyjadřovat k uprchlíkům, ale jedno musím napsat. Už chápu, proč mají výraz štvané zvěře. Zvěří se totiž cestou stávají.. (nutno říct, že mluvím o době před velkou uprchlickou vlnou). Kniha mi také poodkryla konání olympijských her trochu z jiného soudku. A v neposlední řadě jsem se dozvěděla, jak žili obyčejní lidé v Somálsku v průběhu občanské války. Také jste si po dočtení pustili na netu záznam jejího závodu na OL v Pekingu? Určitě doporučuji k přečtení!!!

Lenna75
26.01.2017

Příběh bere dech. V první polovině prožíváme prostinký, válkou poznamenaný a zároveň dost chudý život Samii. Když se však jejím cílem stane běh, touží se zúčastnit olympiády a vyhrát. Jenže časem se to komplikuje. Později se totiž snaží nalézat svou Cestu, jak tomu říkají. Jenže ta je trnitá a dlouhá, ale Samia přesto stále doufá, že dorazí na její konec.

homat
03.10.2016

Příběh prosté dívky, která má bojového ducha a pere se hned s několika věcmi najednou. Velká bojovnice Samia se narodila v Somálském Mogadišu, což jí předznamenalo životní osud z té nejčernější stránky. Miluje běhání a je tak silná, že se za velmi nuzných podmínek dokáže dostat až na olympiádu. Ale musí se dále zlepšovat a to jí podmínky v její domovině pustošené mnohaletou občanskou válkou nedovolují a tak se jednoho dne rozhodne opustit svou rodinu,město,vlast a stane se "tahrih"(běženkyní) do Evropy!
Z politického hlediska si dovolím, (v dnes tak složité době kdy je problém migrace tak silný), říci pouze jedno! Máme právo soudit "běžence" nebo chcete-li migranty jako jednolitý monolitický problém?!

PetraBery
02.08.2016

Je mi ctí napsat první komentář k této knize napsané podle skutečných událostí. Neuvěřitelný příběh mladé Somálky Samiy, která za každou cenu šla za svým snem, reprezentovat svoji zemi na olympijských hrách v běhu. Podmínky života v Somálsku i její Cesta za svobodou jsou popsány skvěle, kniha se opravdu dobře čte. Z konce jsem byla smutná, je hrozné, co se i v dnešní době na světě děje a jsem vděčná za život, který žiji tady u nás.