Nie je čo závidieť: Život bežných ľudí v Severnej Kórei

Nie je čo závidieť: Život bežných ľudí v Severnej Kórei https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521769/bmid_nie-je-co-zavidiet-zivot-beznych-lu-A26-521769.jpeg 5 366 84

Severná Kórea je dokonalým zhmotnením orwellovskej antiutópie z románu 1984. Milióny Kórejčanov a Kórejčaniek však žije túto surreálnu realitu ako svoju každodennosť a navyše – mnohí z nich sú presvedčení o tom, že zvyšku sveta naozaj nemajú čo závidieť. Pretože sami žijú v raji. A presne o tom je táto kniha. Režim Kórejskej ľudovodemokratickej republiky nastolený v roku 1945 je nepochybne najtvrdším a najtotalitnejším systémom v súčasnom svete. Americká reportérka Barbara Demick nás vo svojej knihe Nie je čo závidieť pozýva na exkurziu do životov obyčajných Kórejčanov a Kórejčaniek, do ich obyčajnej každodennosti, o ktorej väčšina z nás nemá ani poňatia. A práve cez príbehy tých najobyčajnejších preniká Barbara Demick severokórejskému režimu hlboko pod kožu. Kniha zachytáva chaotické obdobie po smrti Kim Ir-sena, keď sa k moci dostal jeho syn Kim Čong-Il a v krajine nastal nepredstaviteľný hladomor, ktorý zabil pätinu obyvateľstva a zásadne zvýšil počet ilegálnych utečencov z tohto komunistického raja. Barbara Demick skladá portrét Severnej Kórey z príbehov šiestich hrdinov a hrdiniek z mesta Čongdžin, ktorým sa napokon podarilo z krajiny utiecť. Rozpráva o vplyve propagandy, o falšovaní reality, o sile zvyku, ktorá je často mocnejšia ako zdravý rozum. Barbara Demick, prvá šéfka redakcie Los Angeles Timesv Pekingu, strávila pri práci na tejto knihe šesť rokov. Na základe rozhovorov s utečencami, prepašovaných fotografií či videozáznamov zrekonštruovala život v krajine, ktoré nie je dostupné pre nikoho, okrem jeho obyvateľov. A ponúka nám zároveň aj pozoruhodný portrét Čongdžinu, tretieho najväčšieho severokórejského mesta. Každodennou severokórejskou realitou je bezhraničné uctievanie vodcu a strany, práca za mizernú alebo žiadnu mzdu a všadeprítomný strach. Kto neudáva, bude udaný. Kto neutečie, zomrie vo falošnej viere, že svoj život prežil v raji.... celý text

Literatura faktu Příběhy Žurnalistika, publicistika
Vydáno: , Absynt

Nothing to Envy: Ordinary Lives in North Korea , 2009

Ronny
12.07.2014 5 z 5

Skvělá kniha, kde jsem se dozvěděla mnoho strašných věcí o životě v Severní Koreji. Doporučuji!!

bosorka
07.07.2014 5 z 5

Velice silné a velice děsivé, o to víc, že knížka není fikcí. Novinářka Barbara Demick sepsala výbornou knihu, kde se držela osudů několika obyčejných Korejců, kteří jí v emigraci vyprávěli svoje příběhy. Kromě toho ale předkládá i historická fakta, zasazuje příběhy do souvislostí. Vznikla tak velice silná "literatura faktu". Člověk semtam nestačí lapat po dechu při představě, že se jedná v podstatě o současnost. Stav země, která jako by kopírovala knihy typu 1984, je pro našince opravdu neskutečný. Hladomor, energetická krize, nedostatek a přitom zbožňování "vůdce". A ti pravověrní, kteří stále věřili v režim i v těch nejhorších dobách, to vůbec nedokážu pobrat. Pořád mi ne a ne doklapnout, že tohle stále může někde fungovat (resp. nefungovat). Uff. Postapokalypsa, nebo dávná zamrzlá minulost? Neumím se rozhodnout, co mi to připomíná spíš. Jasné je, že není co závidět (ač název této korejské písně původně míří opačným směrem, tedy že není co závidět nám - "kapitalistům").

ajaworld
19.06.2014 5 z 5

Vynikající, zároveň strašné. Jednoznačné doporučuji. Asi nejlepší knížka o KLDR.

Neri
01.06.2014 5 z 5

Strhující kniha s děsivým obsahem. Ne že bych nikdy neslyšela o tuhém komunistickém severokorejském režimu, o všech zvěrstvech tam páchaných. Ale něco jiného je slyšet útržkovité informace ve zprávách a něco jiného je číst příběhy Korejců, kterým se zemi podařilo opustit a mohli podat svědectví a o životě v tomto zvráceném režimu. Nevím, zda mi přišlo hrůzostrašnější čtení o hladomoru z 90 let minulého století, o nedostatku vody, léků, trvalé podvýživě, absenci elektřiny nebo o manipulovatelnosti lidí pokřivenou ideologií.
Každému doporučuji k přečtení.