Něžné lásky temných nocí

Něžné lásky temných nocí https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3445/nezne-lasky-temnych-noci-3445.jpg 4 10 1

Francouzského autora 19. století Victora Huga si obvykle spojujeme s rozsáhlými díly prozaickými, a tím o to větším překvapením je jeho tvorba básnická. A překvapením vskutku příjemným, vždyť Hugovy verše zvou čtenáře do intimního, romantického světa tohoto velkého spisovatele a ukazují další jeho tvůrčí stránku.

Poezie
Vydáno: , Vyšehrad

nefernefer
21.10.2018 2 z 5

Jsem vášnivou obdivovatelkou umění slova. Ať už se jedná o prózu nebo o poezii. Skutečně si vychutnávám, když někdo umí zacházet s jazykem. Je to pro mě základní podmínka k tomu, aby se mi kniha líbila. Pokud je kniha dobře napsaná, myslím tím po jazykové stránce, dokážu odpustit i nedostatky, co se týká obsahu. Tato sbírka je bohužel opačný případ, i když autor je v tom vlastně nevinně. Co do obsahu, není jí co vytknout. Povětšinou milostné básně jsou plné něhy a mladické nevinnosti. Kdyby byly dobře přeložené, byly by jistě nádherné. Ale překlad, tedy jazyková forma, v tomto případě výrazně zaostává za obsahem. Verše jsou kostrbaté, snaha o rým působí občas až násilně a co mě rušilo nejvíc je, že velmi často kulhají. Rytmika je u poezie tohoto typu základ. Pokud jsou verše rytmické, nemusejí se ani rýmovat a přesto mohou být krásné. Pan překladatel bohužel nemá rytmus v těle a udělal autorovi medvědí službu. Doporučím knihu těm, kteří chtějí poznat Victora Huga z jiné stránky a dozvědět se něco víc o jeho intimním niterném mladickém prožívání. Těm, kteří hledají dobrou poezii, ji doporučit bohužel nemohu.

Victor Hugo
francouzská, 1802 - 1885