Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Noční můra tajných ruských agentů se stává skutečností – Mitrochinův archiv se otevírá. Žádný z bývalých spolupracovníků či agentů sovětských výzvědných služeb si už nemůže být jist svým krytím, nikdo z nich nemůže spoléhat na to, že dřív nebo později nebude soudně stíhán. Českému čtenáři se tak do rukou dostává materiál osvětlující temná pozadí smutných událostí roku 1968 i s dávno tušeným potvrzením toho, že „v tom zase měli prsty Rusové“. Ze stránek této knihy se čtenář také dozví – mnohdy jistě k svému nemalému údivu –, kde všude a v čem všem „Rusové ještě prsty měli a mají“. Je zřejmé, že by se to nikdy nepodařilo, nebýt neuvěřitelné odvahy a odhodlanosti důstojníka KGB Vasilije Mitrochina, který po dvanáct let takřka denně vynášel opisy přísně tajných materiálů z archivu zahraniční rozvědky KGB. Dále k tomu bylo zapotřebí husarského kousku britské zpravodajské služby SIS, která v roce 1992 z Ruska tajně propašovala nejen Mitrochina, ale i jeho archiv, jenž zaplnil několik beden! Až do vydání této knihy o existenci archivu nikdo nevěděl. A konečně – tato kniha by nemohla vzniknout, kdyby se rozsáhlého materiálu neujal jeden z předních britských historiků a spisovatelů, Christopher Andrew....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61454/big_kgb-mitrochinuv-archiv-nezname-spio-LgN-61454.jpg 4.110
Série:

Mitrochinův archiv 1.


Žánr:
Literatura faktu, Historie

Vydáno: , Academia
Originální název:

The Mitrokhin Archive. The KGB in Europe and the West, 1999


více info...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv

Afilada
16.10.2020

Walter Ulbricht (budoucí prezident NDR) oznámil 30.4.1945 při návratu z moskevského exilu do Berlína svým nejbližším: "Musí to zde vypadat demokraticky, ale jinak musíme mít všechno pod kontrolou".
Takových zásadních momentů historie jsou zde tisíce a všechno je to pravda, jde o zdroje z archivů NKVD/KGB.

Gaea
18.07.2020

(+ SPOILER) Nesmírně zajímavá a čtivá kniha, založená na bezprecedentním a neomezeném přístupu do jednoho z nejtajnějších a nejpřísněji střežených archivů na světě, archivu zahraniční rozvědky KGB (Комитет государственной безопасности, foneticky: kamiťét gasudárstvěnoj bězapásnosti).
Vasilij Nikitič Mitrochin si v letech 1972 až 1984 (tedy po dobu 12 let) každodenně pořizoval výpisky z přísně tajných složek KGB a vynášel je domů, kde je přepisoval a následně převážel k úschově na svoji daču (chatu) poblíž Moskvy.
Některé zahraniční akce KGB jsou jak vystřižené z filmů Jamese Bonda, včetně sofistikovaných metod a operativní techniky. Člověk až žasne, v čem všem měla KGB svoje dlouhé prsty a nasazené operativce, co vše si analyzovala, koho všeho dokázala přesvědčit či přemluvit ke spolupráci.
V roce 1992 dostala tajně Britská tajná služba (SIS) Mitrochina i s jeho rodinou z Ruska do Anglie a spolu s ním vyvezla i šest beden poznámek. Americká FBI a CIA tento převezený archív popisuje jako "nejkompletnější a nejrozsáhlejší zpravodajský materiál, který byl kdy od nějakého zdroje získán".
Přes výše uvedené patří i dnes nástupnická FSB (Федеральная служба безопасности) k absolutní světové špionážní a zpravodajské špičce (spolu s izraelským Mosadem a americkou CIA).
Knihu vřele doporučuji všem, kteří se zajímají o historii, tajné služby, studenou válku a následný pád železné opony.