Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv

Noční můra tajných ruských agentů se stává skutečností – Mitrochinův archiv se otevírá. Žádný z bývalých spolupracovníků či agentů sovětských výzvědných služeb si už nemůže být jist svým krytím, nikdo z nich nemůže spoléhat na to, že dřív nebo později nebude soudně stíhán. Českému čtenáři se tak do rukou dostává materiál osvětlující temná pozadí smutných událostí roku 1968 i s dávno tušeným potvrzením toho, že „v tom zase měli prsty Rusové“. Ze stránek této knihy se čtenář také dozví – mnohdy jistě k svému nemalému údivu –, kde všude a v čem všem „Rusové ještě prsty měli a mají“. Je zřejmé, že by se to nikdy nepodařilo, nebýt neuvěřitelné odvahy a odhodlanosti důstojníka KGB Vasilije Mitrochina, který po dvanáct let takřka denně vynášel opisy přísně tajných materiálů z archivu zahraniční rozvědky KGB. Dále k tomu bylo zapotřebí husarského kousku britské zpravodajské služby SIS, která v roce 1992 z Ruska tajně propašovala nejen Mitrochina, ale i jeho archiv, jenž zaplnil několik beden! Až do vydání této knihy o existenci archivu nikdo nevěděl. A konečně – tato kniha by nemohla vzniknout, kdyby se rozsáhlého materiálu neujal jeden z předních britských historiků a spisovatelů, Christopher Andrew....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61454/big_kgb-mitrochinuv-archiv-nezname-spio-LgN-61454.jpg 4.111

Mitrochinův archiv 1.

Literatura faktu, Historie

Vydáno: , Academia

The Mitrokhin Archive. The KGB in Europe and the West, 1999

Kniha Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv

vvikingg
23.11.2022

Nedávno jsem četl knihu od Felixe Dzeržinského Výbor z díla, neblaze proslulý zakladatel Čeky,založené šest týdnů po Velké říjnové revoluci na příkaz Lenina, kvůli revolučnímu vyrovnání a účty s kontrarevoucionáři. V tomto úkolu bránit bolševický režim byla Čeka nesmírně úspěšná, bílý teror nahradíme rudým terorem, řekl Dzeržinskij.Po jeho smrti byla vztyčena socha před moskevskou Ljubjankou kde stála až do roku 1991 kdy při pokusu o převrat proti Jelcinovi byla povalena.Čeka byla přejmenována na OGPU a včleněna do NKVD. Velký teror vyvrcholil za Jagody, Ježova, Beriji, kterého Stalin nazýval můj Himmler. Miliony lidí se cítili tehdy ve Stalinově Rusku jako Winston Smith z Orwelova románu 1984. Kniha přináší zajímavé a dosud nezveřejněné informace o akcích za kterými KGB stála. Velmi zajímavá je kapitola o informacích, kde zahraniční agenti varovali Stalina měsíc předem o napadení Ruska Německem, Stalin jako vždy nikomu nevěřil, ani agentovi Sorgemu , který působil v Japonsku, Stalin jeho varování zavrhl jako dezinformaci od povalujícího kecala, který se spolčil z japonskými továrniky v bordelech, rovněž varování agentů z německého Luftwaffe zavrhl a když 4 vysocí důstojníci NKVD poslali depeši o napadení Německem, Berija před Stalinem vykřikoval , že je rozdrtí na prach v pracovních táborech.Člověk žasne kde všude měla KGB prsty a některé operace jsou jak příběhy o agentu Bondovi , třeba když v roce 1968 tehdejší šéf KGB Andropov, chtěl odvrátit pozornost od ,, pražského jara,, vyhozením ropovodu v NSR na hranicích z Rakouskem, který by způsobil ekologickou katastrofu v Bodamském jezeru. Kniha se velmi dobře čte, je rozdělena na 22 kapitol, končí rozpadem SSSR v 1991. obsahuje velké množství odkazů a citací v zadní části. KGB vznikla v roce 1953 a rozpuštěna byla 1991, v Rusku je ale pořád dost sil, které by si přáli , aby socha Dzežinského byla vztyčena opět před moskevskou Ljubjankou.

Afilada
16.10.2020

Walter Ulbricht (budoucí prezident NDR) oznámil 30.4.1945 při návratu z moskevského exilu do Berlína svým nejbližším: "Musí to zde vypadat demokraticky, ale jinak musíme mít všechno pod kontrolou".
Takových zásadních momentů historie jsou zde tisíce a všechno je to pravda, jde o zdroje z archivů NKVD/KGB.

Gaea
18.07.2020

(+ SPOILER) Nesmírně zajímavá a čtivá kniha, založená na bezprecedentním a neomezeném přístupu do jednoho z nejtajnějších a nejpřísněji střežených archivů na světě, archivu zahraniční rozvědky KGB (Комитет государственной безопасности, foneticky: kamiťét gasudárstvěnoj bězapásnosti).
Vasilij Nikitič Mitrochin si v letech 1972 až 1984 (tedy po dobu 12 let) každodenně pořizoval výpisky z přísně tajných složek KGB a vynášel je domů, kde je přepisoval a následně převážel k úschově na svoji daču (chatu) poblíž Moskvy.
Některé zahraniční akce KGB jsou jak vystřižené z filmů Jamese Bonda, včetně sofistikovaných metod a operativní techniky. Člověk až žasne, v čem všem měla KGB svoje dlouhé prsty a nasazené operativce, co vše si analyzovala, koho všeho dokázala přesvědčit či přemluvit ke spolupráci.
V roce 1992 dostala tajně Britská tajná služba (SIS) Mitrochina i s jeho rodinou z Ruska do Anglie a spolu s ním vyvezla i šest beden poznámek. Americká FBI a CIA tento převezený archív popisuje jako "nejkompletnější a nejrozsáhlejší zpravodajský materiál, který byl kdy od nějakého zdroje získán".
Přes výše uvedené patří i dnes nástupnická FSB (Федеральная служба безопасности) k absolutní světové špionážní a zpravodajské špičce (spolu s izraelským Mosadem a americkou CIA).
Knihu vřele doporučuji všem, kteří se zajímají o historii, tajné služby, studenou válku a následný pád železné opony.