New York vládne

New York vládne https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107858/bmid_new-york-vladne-Dda-107858.jpg 4 8 5

Společenskokritický román o americké metropoli, který vyšel poprvé v r. 1937, zachycuje na pozadí barvitého sociologického obrazu města, postihujícího rozdíly v životní úrovni od naprosté bídy až po nesmyslný přepych, rozpad bohaté podnikatelské rodiny...

Literatura světová Romány Sociologie, společnost
Vydáno: , Melantrich

Imperial City , 1939

RH faktor
05.09.2020 5 z 5

Bravo! Slyším hluk New Yorku, vidím ruch velkoměsta. Konkurent velkých romanopisců!

Pavelpi
06.07.2019 5 z 5

Autora čtu docela rád,líbí se mi jeho styl psaní i to,že nepřibarvuje postavy a také píše většinou podle skutečnosti,která se stala.

Levandule53
18.03.2015 3 z 5

Zajímavá sociologická sonda do života velkoměsta, od nejnižších tříd až po elitu New Yorku, barvitě popisované celé rodinné klany boháčů a přistěhovalců, snaha chudých vyšvihnout se nahoru a bohatých udržet a rozmnožit své bohatství. Hlavní linie popisuje jednu z nejmocnějších rodin města, jejíž synové jdou přes stejnou výchovu každý úplně odlišnou cestou.

valentýna
06.01.2013

Četla jsem vydání z roku 1947, kniha skutečně barvitě popisuje město i jeho obyvatele té doby. Vydání této knihy je psané tehdejší češtinou např, reálně - reelně, ale to neubírá vůbec na půvabu čtení.

Lili
17.10.2012 5 z 5

Propletenec vztahů příbuzenských, milostných, pracovních a politických. Příběh bez hlavního hrdiny, naopak v čele se skupinou postav (cca 50!), z nichž nejdůležitější je rodina Colemanů a Oliverů. Čtenář by se v množství postav mohl snadno ztratit, ale autor je osobitě vystihuje a nezapomíná připomínat vzájemné linie.
New York vystižen opravdu ve všem – ruch ulic, barvy počasí, zábavní a obchodní podniky, sociální a náboženské poměry, vztahy, klamy, rivalita a boj! Konec vrcholí, opona padá a ani závěrečná tečka v napětí nepoleví.
Nutno ještě dodat, že kniha byla napsána před více než 75 lety. Chvála Mr. Rice!

Elmer Rice
americká, 1892 - 1967