Nestvůra z Essexu

Nestvůra z Essexu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371999/bmid_nestvura-z-essexu-5eN-371999.jpg 4 240 90

Londýn 1893. Když mladá Cora Seaborneová ovdoví, je to pro ni spíše úleva než rána. Nešťastné manželství i život ve městě ji ubíjely (někdy až příliš doslovně), a tak pro ni pobyt na venkově v Essexu, uprostřed přírody, o níž se odjakživa zajímala, představuje novou naději na světlejší zítřky. A opravdu, pobřežní vesnici Aldwinter si hned zamiluje a najde přátele v místním pastorovi a jeho rodině. Idylku však naruší zvěsti o návratu legendární nestvůry, obřího hada, jež přichází z moře a požírá vesničany. Zatímco Cora doufá, že nalezne nový živočišný druh a vyslouží si cedulku v muzeu, pastor vidí v těchto zvěstech bludařství a odklon od pravé víry, proti nimž je třeba bojovat. Nestvůra z Essexu je román o svobodě, poznání, přátelství a lásce, o ideálech a vysokých cílech i o protikladech, které se přitahují.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

The Essex Serpent , 2016

Ma-Kli
14.05.2021 5 z 5

Tohle je "moje" kniha. :-) Milovaná Anglie, nádherné postavy, barvitý a bohatý děj. Nejsem odborník, takže dobové nepřesnosti nepoznám, a četla jsem v AJ, takže ani nemám dojem zkazený špatným překladem. Krásné opisy a precizní vybarvení jednotlivých postav. Výborný styl vyprávění, který vtáhne do děje od první stránky. Určitě si knihu přečtu podruhé a myslím, že i víckrát. Příběh má tolik úrovní, úhlů pohledu a detailů, že se vždy bude nad čím pozastavit. Jsem ráda, že jsem po dlouhé době opět objevila knihu, u které mé srdce plesalo.

lencin
28.03.2021 3 z 5

Kniha ze zajímavé doby (1893) a o zajímavém tématu - rozpor Londýn vs.venkov, nestvůra z blat, emancipační tendence části žen,příšerné sociální podmínky dělníků. Bohužel podáno ne úplně důvěryhodným způsobem. Na Argo až dost gramatických chyb i nějakých faktických. Celkově průměr.

Bettinka
24.11.2020

Došla jsem ke str. 114. Dál už to nešlo. Bohužel pro mě není toto dílo ani inteligentní, ani okouzlující, jak praví podtitulek na přední straně. Zabrousila jsem pak zběžně ještě na další strany, ale neslo se to stále ve stejném duchu. Nezajímavé úvahy, nezajímavé popisy, vykreslení postav tragické. Škoda, očekávání bylo, vzhledem k tomu, jak knihu vychvalovali, veliké.

Honey19
20.08.2020 1 z 5

Kniha mne vůbec nebavila, dočetla jsem do půlky a nezačetla jsem se.

Nestorkea
05.08.2020 3 z 5

Historické nepřesnosti mi nevadily, žádná z postav mi extra k srdci nepřirostla a o nestvůru jako takovou vlastně ani nešlo. Možná, že každý si tu svou nosil uvnitř sebe. Kniha se četla dobře, milý průměr.

Daisuke
28.05.2020 2 z 5

Než se vůbec dostanu k samotné knize, musím si ulevit: korektor Martin Svoboda by zasloužil pověsit za uši do průvanu! Tolik vážných hrubek jsem snad v knize z Arga ještě neviděl, hlavně druhá polovina knihy je jimi prošpikovaná. Místy jde o pochopitelné chybky ve stylu mě/mně nebo o chyby ve shodě, ale dočkáte se tu i perel jako "s nuceným veselým" (str. 394). Odpovědná redaktorka na svou práci také trochu dlabe, v knize jsem se dozvěděl, že pětadevadesát tezí přibil na vrata kostela nikoliv Martin Luther (1483-1546), ale Martin Luther King (1929-1968), který byl v roce 1893, kdy se román odehrává, ještě pochopitelně na houbách (a žádné teze nikdy nikam nepřibíjel, to jen pro pořádek).

Paradoxně to byla asi nejzábavnější část románu. Slibně rozjetý začátek s krásným jinotajným jazykem se brzy rozplizne do ztracena, některé dějové linie se vytratí úplně a jiné trochu vyšumí. Z gotického viktoriánského románu se stává spíš suchopárné vyprávění o tom, jak se nafrnění Angličané vzájemně zvou na čaje, kde se duchaplně uráží a pak si píšou dopisy. Nad touhle knihou jsem strávil daleko víc času, než by se mi líbilo - a rozhodně víc, než si zasloužila.

LilyAlex
01.03.2020 4 z 5

Moc jsem nevěděla co od knihy očekávat a ze začátku jsem měla dost rozporuplné pocity, hlavně proto, že děj plyne poměrně pomalu a trvalo mi dlouho, než se mi podařilo začíst. Jakmile jsem se ale začetla, přečetla jsem většinu knihy naráz. Pokud hledáte knihu plnou akce a nečekaných zvratů, moc od toho nečekejte. Prostředí i postavy jsou ale úžasně vykreslené a celá kniha má skvělou tajemnou atmosféru.

Ivetaa
27.01.2020

Knihu odkládám nedočtenou. Nesedl mi styl psaní, není mi sympatické prostředí ani postavy. Raději nehodnotím - nemám co.

nik077
27.12.2019 3 z 5

Kniha nebyla špatná..není to můj styl, ale odložit jsem jí nechtěla.

Toffee
05.12.2019 4 z 5

Vyklubal se z toho slušný román z viktoríánské Anglie i s trochou tajemna.

Sisssi
15.11.2019

Není to úplně nejhorší, ale autorka neměla zasazovat děj do konce 19. století, když nemá dost nastudováno o tehdejší každodennosti. Pokud je tohle anglický román roku, pak jsme už klesli hodně hluboko. Přitom autorka umí vykreslit atmosféru, dovede si vyhrát s postavami, rozhodně vám nesplývají, ani nejsou ploché - jen kdyby nebylo toho nešťastného zasazení do konce 19. století. Naprostá absence spolenčenské hierarchie, přehnaný důraz na "moderní" témata, sestra v nemocnici, která s gumovými rukavicemi na rukou odtahuje roletu v pokoji pacienta v době (1893), kdy se gumové rukavice ještě zdaleka tak masově nepoužívaly, hlavní hrdinka je vdovou po členovi parlamentu, zvyklá na vysokou společnost, ale přitom má domácnost o jedné jediné služce/chůvě/společnici (či co to vůbec Martha je) - to všechno jsou chyby, které bohužel sráží dobrou snahu autorky nastudovat si něco o tehdejším lékařství či sociálních problémech. Škoda, protože jinak to (jako oddechovka) opravdu není špatné a baví mě to.

musska
05.09.2019 5 z 5

Krásné počtení, kniha plná různých charakterů s různými motivy chování dopodrobna popsaných, pohled na Viktoriánskou Anglii s předsudky z vyšší společnosti...o svobodě...A hlavně zcela nenápadná postava autistického chlapce, dokonale vykreslená...bez diagnózy.
"Nestvůra" vlastně nehrála roli a chápu, že s takovým názvem může být leckdo zklamaný. Já ne.

Sobolosh
29.08.2019 4 z 5

Autorka se narodila v Essexu v konzervativní baptistické rodině obklopená klasickou anglickou literaturou, kterou později spolu s tvůrčím psaním studovala. To je asi klíč k tomuto poklidnému a přesto poutavému čtení z konce 19. století. Jako bych slyšel ozvěny Austenové, sester Bronteových či Daphne du Maurier nebo Thomase Hardyho, byť nejsem ani zdaleka jejich znalec ani milovník. Jistě zaujme jemné předivo vztahů - přátelství i averze, láska i potlačovaná erotika. V hlavních charakterech - vzpurná a osvobozená Cora uctívající princeznu paleontologie Mary Anning, pokrokový farář, bojovnice proti chudobě Mary, odvážný chirurg Luke - se odrážejí problémy doby - pověry a tmářství, rozpor vědy a víry prohloubený novými vědeckými objevy, postavení ženy v manželství i ve společnosti, sociální rozdíly a byrokratické překážky při jejich řešení.... Zajímavé jsou i postavy s nějakým postižením - manželka faráře stravovaná vnitřním žárem, beznohý žebrák, chirurg skřet, autistický syn. I dětské charaktery jsou vykresleny velmi živě a podrobně. Lahůdkou pro mě, v tomto trochu staromilce, byly krásně stylizované dopisy plné nálad, náznaků, nad kterými dlouho přemýšlí pisatel i adresát.

martina1199
16.08.2019 4 z 5

Ti, co čekají příběh o monstru s křídly, drápy a šupinami, které trápí obyvatele Essexu, budou nepochybně zklamáni. V této knize se dočkají nestvůry, ale úplně jiné, než by si mohli představovat. Autorka na životech několika skvěle vykreslených postav vystihuje život a způsob myšlení ve viktoriánské době, střet starého a nového, víry a vědy. Zklamání a naděje. Lásky, morálky i jejich opaků. Ukáže nám strach a pověry, a také monstrum utkané právě z nich.

pode
14.08.2019 5 z 5

Úžasně popsané charaktery postav. Ne prvoplánově, ale tak nějak skrytě. A jistě neméně výstižně zobrazená viktoriánská Anglie...

Marjory
08.08.2019 3 z 5

Knížka mě trochu zklamala a někdy jsem doufala, že se objeví Nessí a hlavní hrdinku sežere.

Annieren
07.08.2019 5 z 5

Název mě svedl k smýšlení, že kniha bude úplně o ničem jiném, ale to, co jsem nakonec přečetla, byla velice milá a půvabná knížka. Spíš než Nestvůra je to taková trochu Pýcha a předsudek :)

lapagerie
30.07.2019 3 z 5

Ztotožnila bych se s předchozími komentáři, hlavně uživateli Boba289 a Nerevanin.
Dost mi trvalo, než jsem se začetla. A pořád jsem čekala na to "NĚCO". A ono nic. Děj si líně plyne, sem tam nějaké menší pozdvižení, ale je vše tak nějak neukončené, nevyřešené, nakousnuté. A to nemusím.

lilyjane2
24.07.2019 5 z 5

Vynikající. Kdo by očekával nadupaný thriller, tak bude pravděpodobně zklamán, ale pokud to čtete jako vztahovku - společenský román, tak budete nadšeni. Obzvlášť pokud máte v oblibě tlusté historické romány, jako já. :-)

alenkacermi
11.07.2019 3 z 5

Jsem jedna z těch, co se jim líbila obálka knihy a i komentáře byli pěkné. Ale.....dlouho jsem se nemohla začíst a místy jsem se přemlouvala číst dál. Přišlo mi, že kniha nemá pořádný děj, že si vlastně jen tak plyne. Čekala jsem něco rychlejšího a s nestvůrou i akčnějšího. A toho je tato kniha prosta. Přesto jsem po dlouhé době dočetla, no a nebylo to až tak špatné. Za polovinou se mi postavy i líbili, a už jsem byla zvědavá, jak příběh dopadne.

anglická literatura viktoriánská doba anglický venkov příšery, monstra zfilmováno – TV seriál

Sarah Perry
britská, 1979