Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít

Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482614/bmid_nespoutana-probudte-se-a-zacnete-zi-O6q-482614.jpg 3 168 51

Plná bolesti a žalu, ale i krásy a lidského humoru. Taková je kniha Nespoutaná, v níž se autorka Glennon Doyle vypisuje ze syrovosti trpkého ženství prostoupeného závislostí, poruchou příjmu potravy, depresemi i rozpadem manželství. Zároveň zde však jako fénix povstává z popela, dává čtenářům naději na katarzní oproštění a pomáhá nám uvědomit si vlastní hodnotu, půvab a vnitřní lásku, s jejichž pomocí máme konečně šanci vymanit se ze svých klecí. Vystavme moc svého ženství konečně na odiv a dovolme si žít jako nezkrocené šelmy!... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Via

Untamed , 2020

valika0302
14.11.2021 4 z 5

Kniha není klasická beletrie, ale spíše motivační literatura. NESPOUTANÁ je plná citu a přináší příběh ženy, která byla po celý život převážně nespokojená a která si uvědomila, že čím více bude riskovat tím je šance na šťastnější život větší. Celá kniha je psána typem kratších kapitol, které popisují události které se autorce staly. Zobrazuje, jak se autorka snaží být lepší mámou, kamarádkou, zaměstnankyní či přítelkyní, ale skutečně na čem by mělo záležet je, abychom my sami byli šťastní a spokojení s tím jak žijeme svůj život a neřídili se názory společnosti. Řeší se zde témata jako mateřství, závislost, bulimie či rozvod. Prostě věci se kterými se během života setká většina z nás a které se snažíme před světem skrýt. Autorka se snaží čtenáře povzbudit, že není jediný který bojuje se svými démony a motivovat, aby se za svá rozhodnutí nestyděl. Její slova mají hloubku, která zasáhne čtenáře a donutí ho zamyslet se nad svým životem a nad tím co by v něm chtěl změnit. Kniha je ale spíše určena pro ženy, které jsou v transformačním procesu a které přemýšlejí například nad založením rodiny, ale věřím, že by si ji možná oblíbil i mužský čtenář, i když to s velkou pravděpodobností není cílová skupina pro tuto knihu.

Ctenar1202
14.11.2021 2 z 5

Reese Witherspoon z ní byla zcela unešená, tak jsem si říkala hmmm, tak to asi bude skvělý.

A nebylo. Ne nebylo. Jako, první polovina se mi líbila. Pronikali jsme do autorčina světa a ona se zcela odhalila a nechala nás nahlédnout do svého nitra, pocitů, životních zkušeností a podávala to i vtipnou formou a velice fajn myšlenkami. V půlce přisel zlom a najednou jsem měla pocit, že mě autorka chytila do svých drápů a drží a mačká a cpe mi do hlavy feminismus a LGBT a jede až na dřeň a jen její názor je ten správný atd.

Navíc, některé situace řešila pro mě, evropana (američané jsou holt trochu jiní), prostě směšně. Příklad. Syn se řízne o papír (to v knížce nebylo, ale jen příklad) já bych mu řekla, to nic není. Autorka rozvíjí debatu ve stylu chceš si to tom promluvit? Jaký z toho máš vnitřní pocit?
Pro mě prostě hledala problémy i tam, kde absolutně nebyly.

Upřímně, pro mě je to průměrná knížka na kterou za pár týdnů zapomenu. A lehce nechápu to celosvětové šílenství.

Janinkniznisvet
12.11.2021 5 z 5

Dostala jsem příležitost se stát ambasadorem knížky Nespoutaná od autorky Glennon Dolyle.
Knížka je plná emocí, zážitků, zajímavých citátu. Ukazuje nám ženskost, jak někdy a v některých situacích je žena silná a statečná. Napsat svůj intimní osobní příběh a svěřit se světu je pro mě velké a silné gesto. Knížka je čtivá, není to čtení na jeden večer aspoň za mě.
V knížce mám spoustu lepíku, které zachycují zajímavé, silné myšlenky. V některých situacích vidím svůj osobní příběh. Byly pasáže u kterých jsem brečela a u některých jsem se smála. V knize se nacházejí spoustu problémů jako je nevěřa , výchova dětí z rozvedených rodin, alkoholismus , Bulimie a další ,o kterých se málo mluví a mělo by se víc o nich mluvit.
Za mě osobně nevěru ne tolerují, a zůstávat v manželství kde jsou děti a je nevěřa je blbost, protože je to psychický náročné pro všechny a hlavně pro děti. Sama žiju v rozvedené rodině, vím jak se museli cítit.
Za knížku chci poděkovat Kate a Knihám Dobrovským, byla to pro mě moc milá příležitost si přečíst knihu tak silnou jako je tato. Určitě by si knížku měla přečíst každá žena, za mě osobně bych ji dala přečíst studentům na středních školách a dala jako povinnou četbu.

terryaknihy
10.11.2021 5 z 5

Naprosto nádherná obálka v sobě skrývá velmi osobní autorčinu zpověď.
Zničená a osamělá Glennon Doyle popisuje, jak se poprala se svým životem a začala v sebe věřit. Jak postupně a s vervou budovala svou cestičku, našla svou lásku a životní poslání.
Řekla bych že kniha je feministické dílo, které se snaží rozbít genderové stereotypy a vštípit ženám více sebevědomí. Lepíkovala jsem jako o život, protože rozvojové knihy jsou moje a já miluji motivační citáty, takže tady jsem se opravdu našla.
Je to opravdu jedinečné dílo, které určitě nesedne všem, ale pokud vás rozvojové knihy baví, tak není nač otálet. Kniha je obrovský hit v zahraničí i u celebrit a věřím, že právem :)

MonaR0se
10.11.2021 5 z 5

Už dlho sa mi nestalo, že by ma nejaká kniha naraz očarila, prefackala, uchvátila, otvorila mi oči, dojala, rozosmiala aj rozplakala. A už vôbec nie motivačná, pretože motivačné knihy ja nečítam. Ibaže Nespoutaná nie je iba taká obyčajná motivačná kniha. Čítanie tohto neskutočne osobného, úprimného a dôležitého textu je ako posedenie na káve s autorkou. Bol to veľmi osobný a intímny rozhovor medzi mnou a ňou, rozhovor o témach, o ktorých sa mnohým ľuďom hovorí ťažko.

Rozoberali sme spolu rozpad manželstva, sebalásku, hľadanie vlastnej identity, rodičovstvo, lásku vo všetkých podobách, diskrimináciu, nenávisť voči LGBTQIA komunite, duševné poruchy (poruchy príjmu potravy, depresie a úzkosti) zakorenený rasizmus, antifeminizmus, náboženstvo, vieru, duchovno a mnoho iných, nemenej dôležitých tém.

Ak budete čítať túto knihu, pochopíte, že autorke život neraz hodil polená pod nohy, no ona sa ich nielenže naučila prekročiť, ale ich aj skrotiť a tento návod odovzdať ďalej. Naučila sa čerpať z vlastnej bolesti, komunikovať so svojím vyšším ja a podarilo sa jej, napriek tažkej minulosti (v ktorej bojovala s poruchou príjmu potravy a so závislosťou na drogách a alkohole) a diagnostikovanej klinickej depresii a úzkosti, stať sa motivačnou rečníčkou, ktorá inšpiruje celý svet, a sakra skvelou!

Nespoutaná je výnimočná kniha, ktorá dokáže meniť životy. Meniť pohľady na svet. Ktorá preberá témy, ktoré sú možno pre niekoho už za hranicou únosnosti, no autorka ich rozoberá s takou krutou a zároveň krehkou úprimnosťou, tak narovinu, že ju pochopíte a budete chcieť viac. Neskutočne som si knihu zamilovala. Neskutočne som sa v nej našla. Chcem viac.

Je to kniha najmä o ženách a pre ženy, ale ja ju odporúčam všetkým. Som si istá, že zapôsobí na každého, kto sa niekedy zamýšľal sám nad sebou a nad všetkými "chorobami" dnešného sveta. Navyše, kapitola Kluci bola jedna z najsilnejších kapitol, aké som v živote čítala. Čítanie tejto knihy bol pre mňa jeden obrovský intenzívny zážitok!

nela3812
10.11.2021 4 z 5

Nebudu vám tu říkat, že Vám tahle kniha změní život – nezmění. To musíte udělat Vy, ale rozhodně Vám pomůže na svět a nejčastější témata ženství pohlédnout z trochu jiného úhlu a věřím, že jsou témata, kde Vám opravdu otevře oči. Je ale v pořádku, pokud s Vámi kniha neudělá vůbec nic, myslím, že i přesto je to velmi zajímavé, i když často náročné čtení.

Knihu jsem přečetla v průběhu 3 dnů a následně o ní 2 týdny přemýšlela, abych Vám mohla podat co nejupřímnější recenzi a také abych zpracovala všechny své pocity, které z ní mám. Našla jsem tolik krásných a upřímných citátů, jako ještě v žádné knize! Lepíky jsou tady více než nutnost (a to je krom štafet obvykle nepoužívám)!

Často jsem s autorkou soucítila nebo jsem se v některých tématech i našla, ale byla i témata, kde jsem její názor nesdílela. To je v pořádku, každý si v tomto příběhu najde to své a někdo třeba vůbec nic, ale věřím, že si kniha zaslouží šanci. Především proto, že autorka našla odvahu a sepsala své nejniternější pocity a myšlenky a předložila je světu.

Popravdě knihy tohoto žánru příliš často nečtu. Tato kniha pro mě však byla příjemným i nepříjemným vystoupením z komfortní zóny, ale rozhodně toho nelituji! Tuhle knihu si potřebujete přečíst, i když o tom ještě nevíte.

eva3992
08.11.2021 4 z 5

V této knize najdeme intimní zpověď autorky a zároveň nám ukazuje cestu, jak plnohodnotně žít. Radí, jak přijmout své tělo i negativní emoce. Ale hlavně, jak se vyprostit ze „zajetí“ a stát se nespoutanou. Tato kniha obletěla svět, prodalo se ji už více jak dva miliony výtisků a oslovila takové ženy, jako je třeba Adele nebo Reese Witherspoon.

Já jsem se do knihy okamžitě ponořila. Je dojemná a opravdu intimní. Donutí nás zamyslet se nad vlastním životem. Žijeme opravdu tak, jak chceme? Nebo se řídíme obecnými pravidly a normami? Jde to všechno změnit? Kapitoly jsou krátké a daly by se proletět za dva večery, avšak já jsem nehltala jednu za druhou, ale nechala si je rozležet v hlavě a uvědomovala si, jak je to v mém životě.

Kniha mapuje opravdu široký záběr témat: je o mateřství, lásce, o sobě, o pocitech, o charitě, o rasismu, sexuální orientaci, náboženství, depresi, o závislosti…. Samozřejmě se nenajdete ve všech těchto částech, ale určitě někde potkáte i svůj život a své pocity. Je zde navíc spousty metafor, přirovnání a silných myšlenek, které jsem si opravdu užívala.

Je to knížka, která Vám může otevřít oči, nakopnout Vás, motivovat. Z Glennon se stane Vaše kamarádka a vy se ke knize budete rády vracet. Dokázala uchopit svůj život a sepsat ho tak, aby nás nasměrovala na lepší cestu. Je mi jasné, že pokud budu potřebovat povzbudit, tak se ke knížce vrátím.

První polovina knihy si mě opravdu získala, ale musím říct, že druhá část už mě tak nebavila. Bylo zde hodně věcí o rasismu a náboženství, které si myslím, že se v Americe stále prožívají jinak než u nás, a tak mě to tak nepohltilo. Ale i přesto si mě kniha získala a já si z ní odnesla mnoho impulsů k zamyšlení.

Určitě je potřeba číst knihu ve správném rozpoložení a být otevřená novým možnostem a změnám a myslím si, že kniha předá více zkušenějším ženám.

Tak co ty? Budeš nespoutanou?

Knihomolka97
08.11.2021 4 z 5

Kniha je vlastně taková zpověď autorky a zároveň motivací pro ženy. Upozorňuji, že to nejspíš nebude čtení pro každého..
Já jsem knihu četla velmi pomalu, abych vše dokázala vstřebat, zamyslet se nad tím a něco si z toho odnést. Lepíkovala jsem ostošest, s některýma myšlenkama jsem se plně ztotožňovala. Ovšem nemůžu tvrdit, že bych souhlasila úplně se vším. To ne.

,,A teď, když nemusíme být dokonalé, můžeme být svobodné".
,,ZASTAV SE A BUDEŠ VĚDĚT".

Autorka odvážně popisuje svůj život od dospívání až po dospělost, její proměnu. Opravdu má můj respekt a obdiv.
Deprese, porucha příjmu potravy, alkoholismus, mateřství, rodičovství, rozpad manželství, křesťanství, homosexualita, rasismus, diskriminace, feminismus...To vše a mnohem víc v této knize najdeme.
Musím ale vytknout, že se mi kniha chvilkama nečetla moc dobře, hlavně tedy v druhé půlce. Působila zdlouhavavě a musela jsem se do čtení až nutit.

Mojepočteníčko
08.11.2021 4 z 5

,,Cítit všechny pocity je těžké, ale proto ty pocity máme. Pocity se mají cítit. Všechny. Bez výjimky. I ty těžké. Ten klíč tkví v tom, že to bolí právě proto, že to děláš správně.“

Dnes bych vám prostřednictvím svého článku chtěla představit knihu Nespoutaná od Glennon Doyle. Ale než s tím začnu, musíme si něco vyjasnit. Budu upřímná. V mojí knihovně najdete maximálně dvě motivační knihy. Nečtu je. Tu třetí jsem…vyřadila. Nedala se číst. Byla pro ženy. Chtěla po mně, abych se nazdobila, sedla si v baru na vysokou židli, hodila ladně nohu přes nohu (no, při 159 centimetrech a proporcích, které jsou gazele vzdálené, to není úplně sranda) a upřela pohled do davu. Zřejmě recept na to, jak ulovit toho pravého.
Výzvu k ambasadorství pro knihu Nespoutaná jsem si se zájmem prohlédla. Potřebovala jsem si spravit chuť. Líbilo se mi, že bych mohla prezentovat i jiný žánr než jen young adult nebo fantasy, a tak jsem se této knize do jisté míry zavázala.
Mohla bych vám tady vypsat X pasáží, které jsem si podtrhala, říct, že je autorka sympatická, podívala jsem se na několik videí s ní a celá autobiografie mi dává o dost větší smysl. Neudělám to. Prostě ji ČTĚTE!
Glennon Doyle si ušla dlouhou cestu. Od bulimie v dětství, přes závislost, po úzkosti a deprese. A stále není na konci. Nedá vám návod na dokonalý život, nebudete číst o tom, jak to měla a má v životě těžké, ale přiměje vás přemýšlet.

Objev samu sebe
Věř si.
Žij naplno.
Nestyď se za své názory.
Měj se ráda taková, jaká jsi….

Když jsem dočetla poslední stránku, dívala jsem se chvíli do prázdna. TAK – TOHLE – BYLO FAKT DOBRÝ! Žádné návody na dokonale svůdné rty, praktická cvičení k osvojení technik mrkání nebo desatero zásad bez nichž se na první schůzce neobejdeme. Ale inspirace. Povzbuzení. Možnosti. Život.
S čistým svědomím vám můžu říct, že už si nikdy nic jiného nepřečtu. Nechci si kazit dojem. Rozšířila jsem si obzory a spoustu věcí vůči sobě samé si vyjasnila. Jsem spokojená. A Nespoutanou vám můžu jen doporučit!

lena.o.knihach
08.11.2021 4 z 5

Kým jste byly předtím, než vám svět řekl, kým máte být?

Ještě nikdy jsem se neocitla tak blízko samotné autorce, jako tomu bylo u Glennon Doyle v Nespoutané. Otevřela mi oči. Díky ní jsem se začala na věci dívat i z jiných úhlů a nebyla kapitola, kde bych si něco nezvýraznila.

Glennon Doyle je čtyřicet pět let. Ušla dlouhou cestu a život jí to zrovna neulehčoval. V dětství se autorka potýkala s bulimií, byla závislá, pak přišlo první těhotenství, do toho deprese, úzkosti a to ještě pokračuje…
Příběh není o tom, že by vám brečela na rameni a stěžovala si, jak to neměla lehké. Naopak vám ukazuje, jak se s tím vším poprat, jak přijmout své tělo, mít se ráda, být odvážná, být nespoutaná, neotročit, ale naplno žít.

Pokud byste si měli přečíst jen jednu jedinou autobiografii, byla by to Nespoutaná.

Pitbullka
29.10.2021 4 z 5

Bylo to skvělé čtení, kniha vas donutí si položit spoustu otázek. Také se mi líbila tematická různorodost. Některé pasáže jsem si zvýraznila, protože mě opravdu zasáhly. Jednu hvězdičku v hodnocení strhávám za druhou polovinu knihy, která mi už přišla trošku slabší.

láska naděje vnitřní modlitba

Glennon Doyle