Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem

Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42476/bmid_neslibovala-jsem-ti-prochazku-ruzov-638e06ac10902.png 4 208 51

Stěží někdo dokázal popsat onen podivný svět duševní nemoci otevřeněji a krásněji, než jak to dokázala Joanne Greenbergová v tomto románu v oslnivém příběhu vyprávějícím o třech letech, která mladá dívka strávila v léčebném zařízení pro duševně choré, a o jejím návratu ze světa šílenství do světa skutečnosti. Kniha je autobiografickým příběhem duševně nemocné dívky, která se díky psychoterapii vyléčí. Je napsána s velkou citlivostí i hlubokým psychologickým ponorem, a protože vyrůstá z autorčiny trýznivé zkušenosti s psychotický onemocněním, je působivou a autentickou výpovědí o kořenech a historii jejího onemocnění i o její léčbě a procesu uzdravování. Autorka, která byla jako šestnáctiletá dívka léčena psychoanalytičkou dr. Friedou Fromm-Reichmannovou, podává dramatické a přesvědčivé svědectví o psychoterapeutické léčbě, která byla prováděna v době, kdy ještě na psychiatrii nebyly k dispozici antipsychotické léky. Z autorčina svědectví vyzařuje obdiv a láska k dr. Friedě Fromm-Reichmannové, která byla zakladatelkou americké interpersonální školy v psychoanalýze a průkopnicí dlouhodobé psychoanalytické psychoterapie psychotických pacientů. Tato žena byla známá svým tvořivým a hluboce empatickým přístupem k psychotickým pacientům, pro jejichž prožívání měla nevšední porozumění.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Triton

I Never Promised You a Rose Garden , 1964

vsvobo
12.01.2015 4 z 5

Krásná knížka, ale hodně těžká. Několikrát jsem se vracela na stránkách, abych lépe pochopila podstatu problémů, ale i tak jsem byla místy zmatená.

Katiko
27.11.2014 5 z 5

Úchvatná kniha! Plná naděje i uvnitř nejkrutějších bojů!

Zorka
01.06.2014 4 z 5

Přemýšlím, jestli se dá napsat, že se mi kniha líbila. Je tak rozpolcená jako autorčino nitro v době duševní nemoci, že vyžaduje opravdu pozorné čtení. I tak má ale čtenář pocit, že mu leccos uniká, svět Yra je pro pozemšťana velmi vzdálený a nepochopitelný. Je jen těžko uvěřitelné, že nemoc dokáže vybudovat tak dokonalý svět, který člověka strhne krásnými začátky a hrůznými konci. Autorka líčí trnitou cestu zpět do reality. Není to rozhodně procházka růžovým sadem...

vaili
12.02.2014 4 z 5

Uff, to byla četba trvalo mi delší dobu knihu přečíst protože víc jak 50 stránek najednou jsem nezvládla :) člověk se snaží soutředit ,aby vše pochopil, ale i tak je to velmi velmi náročné :)

mrksik
25.07.2013 5 z 5

Zrejme som sa ešte nikdy nestretol s utrpením, ktoré by bolo tak hmatateľné, tak pod kožu prenikajúce, ako to popísané v tejto knihe. Fascinovali ma intelektuálne schopnosti terapeutky, jej spontaneita a hlboká ľudskosť, predovšetkým však jej schopnosť vycítiť v Debore jej vnútornú silu, ktorá jej umožnila sa z toho všetkého dostať. Kniha samotná je extrémny emocionálny nával, z ktorého sa spamätávam už niekoľko dní (a to napriek tomu, že katarzia tiahnúca sa celou poslednou tretinou je skutočne oslobodzujúca). V istom zmysle zlom.

Bublinka78
19.04.2013 5 z 5

Výborná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Autorka skvěle popisuje pocity hlavní hrdinky (sebe) a dává tak možnost pochopit, co prožívá schizofrenik a jak se asi cítí. Sympatická mi byla dr. Friedová, jak sváděla s Yrem boj o Deboru, aby se k ní Debora nakonec přidala. Knize to dalo nádech dobrodružnosti.

Selket
17.04.2013 5 z 5

Úžasné a přitom vlastně trochu děsivé. Všichni jsme tak trochu blázni...

Wilbur
02.03.2013 5 z 5

Sugestivní, silné, po osmi letech jsem se ke knížce konečně dostal a šlo to rychle. Z Chestnut Lodge již dnes nic není, sanatorium v roce 2009 vyhořelo. Kniha, kterou přečtu brzo opět. Podobná zpověď taky v knize "Střed se hroutí zevnitř" od E. Saks.

veronique
21.07.2012 5 z 5

Neuvěřitelná kniha, která čtenáří velmi citlivě přibližuje tak vzdálený svět, jakým je svět psychozy... Z hlediska pochopení prožívání schizofrenika daleko přínosnější než mnohé učebnice psychiatrie a psychopatologie.

Raada
23.01.2011 5 z 5

Výborná kniha ukazující vlastní zkušenost autorky se schizofrenií

petgridus
23.01.2011 5 z 5

velmi působivá kniha

paměti, memoáry psychiatrické léčebny psychoterapie schizofrenie duševní poruchy, duševní nemoci podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Joanne Greenberg
americká, 1932
1998  87%Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem

Kniha Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem je v