Nepřítel soudruha Stalina

Vzpomínky z Kazachstánu 1940–1946. Eugeniusz Iwanicki sepsal své vzpomínky na dětství prožité v Kazachstánu skoro po padesáti letech. Autor vypráví o dětství, které strávil ve 40. letech 20. století v Kazachstánu, kam byla jeho rodina poslána do vyhnanství. Poté, co byl východ Polska zabrán v září roku 1939 Sovětským svazem, ocitly se některé skupiny obyvatel v postavení tzv. nepřátelských či nespolehlivých sil. Právě to se stalo rodině Eugeniusze Iwanického: otec byl zatčen NKVD a uvězněn na Soloveckých ostrovech, matka se dvěma dětmi, šestiletým Eugeniuszem a čtyřletou Halinou byla vysídlena do vzdáleného Kazachstánu. Zde prožil Eugeniusz léta 1940-1946 a po téměř padesáti letech o této etapě svého života vydal zajímavé svědectví. Vypráví poutavým stylem, ve kterém - při vší tragice - nechybí ani specifický smysl pro humor. Líčí dramatické a pro dnešního člověka téměř neuvěřitelné okolnosti těžkého života obyčejných lidí, kteří se po mnoho let nemohli vrátit do své vlasti......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124393/nepritel-soudruha-stalina-vzpominky-z-kazachstanu-1940-1946-124393.jpg 3.45
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , Naše vojsko

Wróg towarysza Stalina, 2009

Kniha Nepřítel soudruha Stalina

papaja
13.10.2016

Velice čtivě napsané, kniha popisuje drsné období dětskýma očima. Nijak mě nerušila nepřesná chronologie a občasné přeskakování. Určitě stojí za přečtení a jsem ráda, že jsem po ní náhodou v knihovně sáhla!!!

pove
12.07.2014

Pěkně psané. Nejlepší je odstavec o promítání filmu bez zvuku, kdy dialogy obstarával opilý promítač. Super mluva.