Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji ekniha

Co když jsou noční můry vykreslené Georgem Orwellem v románu 1984 skutečné? Co kdybyste museli žít v zemi, ve které by bylo možné naladit pouze jedinou vládní stanici? V zemi, kde by všechno bylo černobílé kromě rudých písmen propagandistických transparentů?

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/216792/neni-co-zavidet-obycejne-zivoty-v-severni-koreji-216792.jpg 4.8222
Literatura světová, Literatura faktu, Příběhy
Vydáno (ekniha)

Kniha Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji

pajkaslad
včera

Ač jsem čistokrevný ateista, mám pocit, že ti chudáci Severokorejci jsou prokletí. Napřed dehumanizace od Japonců, potom válka a teď peklo na zemi pod taktovkou Kimů. Přečetla jsem všechny dostupné knihy na toto téma a všechny spojuje represe, bída, hlad a totálně zničená důvěra mezi lidmi. Kdy a kdo je konečně osvobodí??!!

Andrea S.
včera

Barvitě popsané příběhy lidí, u jejichž čtení si člověk přeje, aby to byla "pouze" smyšlená beletrie. Tomu tak ovšem není a z knihy přímo mrazí. Pro mě naprosto nepochopitelné, že diktatura jednoho muže ve 21. století může vůbec existovat, a to za přihlížení ostatních "demokratických" států. Autorka rozhovory s lidmi velmi dobře zpracovala a knihu obohatila o faktické údaje. Doporučuji knihu přečíst, člověk si tak uvědomí, jaké má vlastně štěstí, v jakých podmínkách žijeme my tady.

julanka

Hodnotné čtení. Zarazilo mě, když autorka popisuje první setkání s Mi-ran ("Dokonalost jejího vzhledu trošku kazilo akné na bradě a malé bříško, byla ve třetím měsíci těhotenství.") - popsat takhle její těhotenství poté, co přežila hladomor..Ale jinak samá pozitiva, zajímavé příběhy, zasazené do historicko-politického kontextu, postavy obyčejných lidí nejsou černobílé. Překvapil mě popis překonávání hranic, představovala jsem si, že kdo s nazasením života uprchne, už se zpět nevrátí, proto mě zaujalo, kolik lidí si tam chodí tam a zpět. Co mi přijde hrozné, je kolik žen opustilo navždy svoje děti a také to, že někdo vůbec může zvolit útěk do Jižní Korei za cenu toho, že jeho sourozenci (a k tomu matky dětí!) skončí na doživotí ve vězení - viz. příběh Mi-ran.

Popko
30.10.2019

Skvělá kniha, stojí určitě za přečtení. Pro mě je to docela neuvěřitelné, protože když srovnám, co bylo v 1997 u nás a co v severní Koreji, jaké osudy ti lidé prožili, tak si opět můžu říct, že se máme na tom světě přece jen dobře.

Placinecka
17.10.2019

Naprosto geniálně zpracovaná kniha. Skvělé prolínání historických faktů a téměř románových příběhů (ne)obyčejných korejských občanů. O tomto tématu se asi netřeba rozepisovat. Tato kniha byla nejlepší, jakou jsem kdy o KLDR četla. Bavila mě a děsila zároveň. Doporučuji každému, budete si zase o něco víc vážit toho, kde žijete..

Ozinka
17.09.2019

Fantastická kniha plná faktů dobře literárně zpracovaných. Každá stránka velmi zajímavá.
Z doslovu překladatele, který se mi rovněž velmi libil :
"Jednou předností knihy Barbary Demickové spatřuji v tom, že barvitě a čtivě zpracované memoáry utečenců jsou prokládány četnými fundovaně pojatými pasážemi, jež uvádějí doplňující data o historických událostech, analýzy politiky strany práce, postoj Jižní Koreje i jiných zemí a zahraničních humanitárních institucí k severokorejské politice."
Hvězda severu, předchozí kniha, kterou jsem o Severní Koreji četla, se nedá s touto srovnat ani zdaleka, i když má pro mě překvapivě take hodně vysoké hodnocení. Je to slátanina, nevěrohodné dobrodružství. To zajímavé co v ní bylo se v Demickové knize objeví také a v mnohem lepším podání.

Tinuse
29.07.2019

Název "Není co závidět" je odvozen od severokorejské lidové písně, ve které se mimo jiné klade důraz na větu a zpívá, že světu není co závidět. Jak jinak, že? :/ Tato píseň je pro Severokorejce něco jako pro nás Prší, prší, jen se leje... Snad Vás tato "zajímavost" zaujme.

PavkaHu
10.07.2019

Už vím, proč čtu raději romány - vím, že je to jen fikce a že se mohu bezpečně bát :(