Nenaplněné naděje: Politické a diplomatické vztahy Československa a Velké Británie od zrodu První republiky po konferenci v Mnichově (1918-1938) https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157946/bmid_nenaplnene-nadeje-politicke-a-diplo-661ef34451c6a.jpg 3 1 1

Autor sleduje vývoj vzájemných vztahů od vzniku Československa a mírových smluv, které rekonstruovaly Evropu po roce 1918, přes různé pokusy o mezinárodní bezpečnost ve 20. letech až po postupný odklon Velké Británie od podpory poválečné podoby střední Evropy ve druhé polovině 30. let. Detailně analyzuje zejména britskou politiku appeasementu, vrcholící podpisem britského ministerského předsedy N. Chamberlaina pod Mnichovskou dohodou. Jindřich Dejmek využil pro svoji práci velké množství širší veřejnosti doposud neznámých úředních pramenů z československého MZV i z britské Foreign Office.... celý text

Daydreamer
20.12.2017 3 z 5

Pokud by se nejednalo o mimořádně důležité téma z našich a britských dějin, ani bych knihu nedočetl...Ale mohu si za to tak trochu sám. Předchozí, mnou čtená, autorova kniha "Historik v čele diplomacie: Kamil Krofta" mne měla dostatečně varovat. Tedy: i v této knize se opakují naprosto stejné zásadní nedostatky! P. Dejmek jako by si vůbec neuvědomoval, že nepíše pouze pro jakýsi VIP kroužek svých známých, nejlépe lingvistů, ale že si jeho knihu může přečíst kdokoliv...Rejstřík opět chybí! Znovu velké množství poznámek, které nemůžete číst hned pod textem, ale čekají vás sta a sta případů listování na konec konkrétní kapitoly! A opět hojně používaná cizí slova, na které jsem nenarazil za celý život...To je páně autorova velmi oblíbená záležitost! Ale ono se nejedná pouze o cizí slova - pan Dejmek najednou klidně přejde do citací úryvků hned v několika cizích jazycích, aniž by je, například v onom rozsáhlém poznámkovém aparátu, přeložil !! Takže v textu najdete mnoho a mnoho desítek citací v minimálně třech různých jazycích(nejčastěji v angličtině)!! Chápu, že jsou lidé, kterým to vadit nebude. Ale kniha byla vydána v Čechách a pro Čechy a tedy nepřeložit cizojazyčný text alespoň v poznámkách, je nejen neodpustitelné, ale vysloveně ubohé... Ani se mi nechce věřit, že někdo vůbec může, v takovéto úpravě, knihu vydat... Tři udělené hvězdičky patří samotným informacím, obsaženým v textu a zcela prokazatelně dokazují neblahou roli Británie v evropské politice dvacátých a třicátých let(Janovská konference, Smlouva o vzájemné pomoci, Ženevský protokol, to vše Británie negovala; ignorování, či jen akademické odsudky takových skutečností, jako opuštění odzbroj. konference Hitlerem 1933, zavedení všeob. branné povinnosti 1935 v Německu, remilitarizace Porýní, anšlus Rakouska, a samozřejmě nevybíravý až extrémní nátlak na Československo, abychom se vzdali našeho území - a právě tak nevybíravý tlak na našeho smluvního spojence Francii, aby nás opustila!!). Britové se v oněch letech opravdu nemají čím chlubit, ba právě naopak!

Československo Velká Británie diplomacie meziválečné období britská politika

Kniha Nenaplněné naděje: Politické a diplomatické vztahy Československa a Velké Británie od zrodu První republiky po konferenci v Mnichově (1918-1938) je v