Nemilovaná

Z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Autor zůstává u svého hlavního tématu, i v Nemilované se zabývá otázkou přežití mladého člověka v smrtícím koncetračním táboře.

https://www.databazeknih.cz/images_books/80_/801/nemilovana-801.jpg 4.1110
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Sdělovací technika
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Přidat komentář
-Lucinda-
13. července

Opravdu smutný a silný příběh z prostředí Terezína. Bohužel tenhle styl psaní mi zrovna dvakrát nesedl. Nemůžu říct, že bych se celou dobu nudila, ale nemohla jsem se zbavit pocitu, že mezi mnou a knihou je jakási bariéra. Vůbec jsem se nemohla začíst.

Belbo
24. května

Velká próza na malém rozsahu. ... Je hodně dobrých knih, méně skvělých a ještě méně těch, kde se bojím napsat jedinou větu, jediné slovo, jen abych neporušil mé pohnutí.
"Jednou. Spona do vlasů a hřebínek."
"Jak poznáte, že umírá celý svět, když umíráte možná jen my dva?" řekla jsem. "Podle toho, že odumře ohled člověka k člověku," odpověděl.
"Možná, napadlo mě, že kdyby se ten člověk tenkrát zeptal proč, nemuseli jsme se na to ptát dneska."
"Pokaždé méně vagónů"... "Jen jednou. Každý jen jednou."

michaela7087
28. března

Nebylo to oddechové čtení, hodně, hodně smutné.........

lucie.8
21.03.2016

Četla jsem dost knih na téma holokaustu, ale tahle se od všech ostatních dost lišila.
Perla Sch. je neuvěřitelně pragmatická dívka - dělá, co dělá, aby se vyhnula dalšímu transportu, nestydí se za to, nelituje se.
Za mě pět hvězdiček - tuto knihu si budu dlouho pamatovat.

Damato
08.03.2016

Trochu vzdáleně jsem si při čtení vzpomněla na knihu "Tanec s vlky". Kdo z nás, co tyto knihy čteme v klidu, v teple a pohodlí doma s vědomím, že zítra bude snídaně, s vědomím, že zítra uvidíme a uslyšíme svoji rodinu- může něco soudit? Lustig popsal o životě- spíše přežívání - v Terezíně a o lidech, kteří se z toho přežívání snažili udělat život . Už jen z vděku, že žiji v této době a ne v době pogromů jsem začala Lustigovy knihy číst a - jak už jsem někde psala, pořád čekám, že se někde dočtu, že se to nikde a nikdy nestalo, že člověk není takový netvor a já půjdu v klidu spát. Proč to asi Lustig a ostatní spisovatelé psali? Napadá mě jen jedno - proto , aby příštím generacím poslali něco jako avízo, čeho se vyvarovat. Ale bohužel , člověk je nepoučitelný a pořád se řítí do nějaké tragédie. Co všechno se ještě musí stát, aby byl nespravedlnostem a ponižování a týrání lidí konec?

PanKérka
20.10.2014

Musím říct, že jsem čekala trochu něco jiného. Kniha se mi moc dobře nečetla a nedávala mi někdy ani úplně smysl. Asi jsem k ní nenašla ten správný přístup.

knedlik
08.03.2014

Nikdy by mě nenapadlo, jak těžké bude tuhle knihu okomentovat...
Příběh, jako je tenhle, snad nemůže být jiný než silný. Perla Sch. je sedmnáctiletá dívka, která přijímá věci tak, jak jsou. Nedělá si falešné naděje, neutápí se v zoufalství, víceméně vyrovnaně čeká na transport, který dříve nebo později potká všechny terezínské obyvatele. Pomocí svého těla se snaží z daných okolností vytlouct, co se dá. Nestydí se za to, nemá výčitky. Dá se říct, že si snaží života užívat, ač se schopnost a možnost těchto prožitků utápí ve všudypřítomné atmosféře strachu.
A to vše umocněno Lustigovým stylem psaní, barvitými a trefnými přirovnáními k obyčejným věcem, podtrhující celou tu obrovskou bezútěšnost...

Lady Dracula
19.06.2013

Podle mnohých názorů se kniha čte špatně. Mě to ani tak moc nepřišlo. Záleží na úhlu pohledu a na tom,jaký máte vztah k úvahám a deníkovým záznamům. Je fakt,že časem se to může slív dohromady v jednu kopu a pak se to špatně rozuzlovává.
Kniha je plná smutku,ale i jakési naděje,z toho,že přeci jen vždy je z transportu zachráněna. Dívka odolává zlu,panujícího všude kolem tím,že sama je nástrojem zla v podobě prostitutky.
Nemůžu říct,že by se to prostě četlo nějak extra špatně,ale zázrak na čtení to není. Chce to jasnou hlavu,ať můžeme přemýšlet nad tím,co tím chtěl říci...

RADOST
03.02.2013

Kniha nabitá myšlenkami a úvahami sedmnáctileté dívky. Kniha o hrůze, o souboji dobrého s horším a horšího s nejhorším. Co má člověk dělat, když obětuje tělo, aby zachránil duši? Ta dívka na to přišla. Dobře, že takové knihy existují. Jako připomínka nedávné historie i jako varování.

dark.ma93
18.09.2012

Psycho co se děje mladé holce v Terezíně. Její boj o přežití...

Blíženec
14.03.2012

Tuhle knihu jsem zvolil jako moji první od pana Lustiga.Je to velice silný a působivě napsaný příběh.