Německo: Vzpomínky jednoho národa

kniha od:

Německo: Vzpomínky jednoho národa https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469320/bmid_nemecko-vzpominky-jednoho-naroda-fkk-469320.png 4.3 12
Koupit Koupit eknihu Bazar

Co má společného míšeňský porcelán, šťavnaté klobásky, Valhala nebo design Bauhausu, Bismarck či Karel Veliký, Braniborská brána a vjezd do koncentračního tábora v Buchenwaldu? Všechno jsou to symboly Německa vztahující se k jeho vzletům i pádům. Jejich prostřednictvím zkoumá britský kunsthistorik Neil MacGregor klíčové okamžiky německých dějin. Analyzuje pozadí převratných německých úspěchů, rozvoje kultury i technického a společenského pokroku a zároveň sleduje cestu vedoucí k děsivým tragédiím. Obsáhlá kniha vznikla paralelně k úspěšné rozhlasové sérii Německo: Vzpomínky jednoho národa, kterou produkovala stanice BBC Radio 4 ve spolupráci s Britským muzeem a Neilem MacGregorem. „ „Každý, kdo chce porozumět Německu, by si měl tuto knihu přečíst.“ Observer... celý text

Žánr:
Literatura světová , Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Argo
Originální název:

Germany: Memories of a Nation , 2021


více info...

Komentáře (5)

Komentáře 5 Recenze 2

martin8550
martin8550
11.08.2023 5 z 5

Velice čtivá a krásně koncipovaná kniha se velkým množství obrazové dokumenrace a také přehledné mapy na konci knihy. Velmi srozumitelně na základě uměleckých děl ukazuje na hlavní historické milníky Německa a též na postavení Německa vůči jiným, zemím v Evropě. Výborné doplňkové čtení pro studium historie. Nejvíce oceňuji souvislosti, které nám nikdy nikdo v školním dějepisu nevysvětlil. Například přínos Martina Luthera pro německý jazyk a roli němčiny při sjednocování Německa. Velmi přínosné kapitoly o umělcích a uměleckých směrech na počátku 20. století. Doporučuji zejména laickým zájemců o umění a historii, odborníci možná budou kritičtější, ale já jsem knihou nadšen.

Kakho-Oto
Kakho-Oto
15.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Neil MacGregor, ředitel Britského muzea, napsal v roce 2014 publikaci věnovanou dějinám Německa, respektive oblastem, které dnes do Německa patří, případně patřily (k těmto vedle Královce/Kaliningradu či Štrasburku řadí i Prahu, u které však naštěstí připouští i českou historii). Kniha je rozdělena do šesti částí, z nichž každá obsahuje pět kapitol. Obsah některých kapitol tvoří notoricky známé dějinné události a osobnosti: rozdělení Berlína i Německa v období studené války, osobnost reformátora církve Martina Luthera, významný spisovatel Goethe, německá Valhala v Bavorsku, dějiny hanzovních měst na severu Německa, vynálezce knihtisku Johann Guttenberg, slavný míšeňský porcelán, velice kvalitní německá kovovýroba, sjednotitel Německa Otto von Bismarck, peněžní krize po první světové válce, koncentrační tábor Buchenwald s prapodivným mottem Jedem das seine (Každému, co jeho jest), ničení kulturních statků nacisty, exodus Němců ze střední a východní Evropy po druhé světové válce. Obsah jiných kapitol není zdaleka tak známý, k těmto patří např. portréty umělců 20. století Käthe Kollwitzové a Ernsta Barlacha. Kniha nepojednává jen o dramatických a tragických událostech německých dějin, jedna z kapitol rozebírá německý fenomén výroby klobás (okolo 1200 receptů). Překvapilo mě, že v dnešním Německu žijí statisíce Židů, v drtivé většině se jedná o ty, kteří přišli do země po druhé světové válce a zejména po roce 1990. Zajímavé jsou kapitoly o rozličných mincích svaté říše římské národa německého, či o (opět) rozličných nouzových bankovkách z doby začínající Výmarské republiky (1919-1933). Kniha na jedné straně nijak nepopírá zápory německých dějin (vznik sjednoceného Německa po třech válečných výbojích militantního Pruska, výrazný podíl na vypuknutí a eskalaci první světové války, způsobení druhé světové války, zrození myšlenek komunismu, Lutherovy temné stránky), avšak na druhé straně přiznává celosvětový přínos německého průmyslu či kultury a umění. Kniha téměř obešla skutečnost, že sjednocené Německo disponovalo řadou kolonií v Africe či Oceánii. Vyděsila mě skutečnost, že někdo chce do Valhaly přidat bustu Marxe, to už tam rovnou mohou umístit Hitlerovu bustu. I existující sousoší Marxe a Engelse v centru Berlína je na mě cufíl. Pokud si chcete osvěžit znalosti o Německu a jeho dějinách, případně se v tomto směru dozvědět řadu nového, neváhejte a MacGregorovu knihu si přečtěte!


McBerny
McBerny
18.04.2022 3 z 5

Rozporuplná kniha. Napsána je zručně, určitě je velmi čtivá. Ovšem co se faktografie týče, je to mnohem horší. Člověk přemýšlí, zda některá zavádějící až nepravdivá fakta jsou dána autorovou nevědomostí nebo (v horším případě) v dnešní době tak častou neoliberální aktivistickou snahou přepisovat dějiny….

roman9739
roman9739
27.02.2022 5 z 5

Wow! Tahle kniha je opravdový majstrštyk!
Výborné členění textu, pointy jednotlivých kapitol, fantastické plynutí vyprávění, podpořené, v tomto případě, skvělým překladem.
Už jenom samotné zpracování knihy, grafika, obrazové materiály, ale i obsáhlost, s tím související váha (tuhle knížku si prostě odnosíte - pokud jako já, čtete při cestách - až ke svému srdci).
Nejsem historik, zajisté autorův výběr highlightů může ledaskdo zpochybnit, ale pro mne jsou to opravdové podklady a poklady k úvahám, obzvláště k té nejdůležitější: Německo není pouze tranzitní zemí, Německo nejsou jen dálnice s neomezenou rychlostí...
V první řadě je to historický soused, jenž stojí za objevování.

SV321
SV321
22.12.2021 3 z 5

V knize mě zaujala kapitola o "ztracených německých metropolích", kde je na jednu rovinu kladena Praha a Königsberg. Ano, skutečně, Královec (Könisgberg) dobytý na jaře 1945 Rudou armádou a anektovaný jako Kaliningrad k Ruské federaci je zmiňován společně s Prahou jako "ztracená německá metropole". Praha je v knize prezentována jako "sedm set let německé město", srdce "německého kulturního a intelektuálního života", kde německý císař Karel IV. založil v roce 1348 "první německojazyčnou univerzitu". Že hlavním jazykem pražské univerzity ve 14. století byla latina, autor asi netuší. Nevím z čeho při popisu poměrů v Praze vycházel, trošku to připomíná výklad z knihy "Prag und das Reich" od Wolframa von Wolmara z roku 1943.

Podobně nesmyslná je na konci knihy mapa zobrazující náboženské poměry ve střední Evropě - ukazuje, že v roce 1560 byly prý Čechy a Morava z 90% římsko-katolické země! Připomínám, co napsal Josef Pekař: na konci 16. století byly Čechy a Morava země "ohromnou většinou nekatolické". I mezi šlechtou účastnící se zemského sněmu byla katolíků maximálně čtvrtina.

Kladu si otázku, jak "kvalitní" je asi tato kniha v jiných kapitolách o nám vzdálenějších tématech?

Štítky knihy

Německo dějiny Evropy Němci dějiny národů a států

Autorovy knížky

Neil MacGregor
britská, 1946
2021  87%Německo: Vzpomínky jednoho národa

Kniha Německo: Vzpomínky jednoho národa je v

Právě čtených1x
Přečtených13x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených1x
Knihotéce10x
Chystám se číst39x
Chci si koupit12x