Nekropolis

Nekropolis https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123528/bmid_nekropolis-7Qr-123528.jpg 3 19 6

Na kongres biografů v Jeruzalémě přijíždí spisovatel. Mezi účastníky kongresu je celá galerie lidských typů: francouzský životopisec a obchodník s knihami Edgar Miret Supervielle, italská pornoherečka Sabina Vedovelliová, kolumbijský podnikatel Mojžíš Kaplan… A především José Maturana. Maturana je bývalý evangelický kněz, ale také trestanec závislý na drogách, který svým barvitým jazykem z nejtemnějších uliček podsvětí vypráví příběh svého zachránce — charismatického mesiáše z Miami. Pár hodin poté, co Maturana vystoupí na kongresu, je nalezen mrtvý ve svém hotelovém pokoji. Na první pohled vše nasvědčuje tomu, že se jedná o sebevraždu, ale nic není tak jasné, jak se zdá. Kdo byl doopravdy José Maturana? Výstřední životní příběhy účastníků kongresu tvoří dohromady jakýsi moderní Dekameron. Zarážejí i samotného protagonistu tohoto podivuhodného románu, ve kterém se snoubí to nejlepší z Bolaña s představivostí Santiaga Gamboy. Nekropolis je vyprávění překypující energií. Kniha získala cenu Premio La Otra Orilla. Vychází v patnácti jazycích.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Necrópolis , 2009

wosch
30.11.2017 2 z 5

Pejsek s kočičkou pekli dort...

jprst
26.09.2017 4 z 5

Výrazně lepší a poutavější než první autorova kniha.

jaryn
20.05.2015 4 z 5

Jó, je to strhující kniha, což o to, ale autorova závěrečná adorace pornohvězdy Vedovelliové mě uvedla kapku do rozpaků: a nejde ani tak o vyzdvihování její civilní lidskosti, jako spíš jejího olbřímího "hereckého" talentu - ruku na srdce: i kdyby to byla nejlepší herečka v celé Mlíčné drážce, jak to mohl Gamboa poznat z jejího pouhého nastrkování všech možných tělních otvorů?

moni.ka
04.05.2014 5 z 5

Román pro nás, skleníkové květinky bohatého severu s předvídatelnými životy o tom, jaký je svět tam venku doopravdy.
Stoky velkoměst, kolumbijská drogová mafie, novodobé války, pornoprůmysl, a k tomu jako kontrast "Mezinárodní kongres životopisců a paměti" v luxusním hotelu ve válečném Jeruzalémě, na kterém své příběhy prezentují sami jejich protagonisté. Vtažení do děje je ještě umocněno smrtí jednoho z nich přímo na kongresu, v hotelovém pokoji.

Geniálně napsané, každý příběh je vyprávěný jazykem a tempem odpovídajícím prostředí.
Podivuhodný román - a taky klobouk dolů před překladatelem.

jeduna
16.08.2013 5 z 5

drogy, hnus, sex, porno, kriminál, války, vraždy, pseudoláska k Bohu, láska k člověku, aneb pučte mi nějaký dítě a já mu ukážu, jak to na světě chodí! a přesto nám nezbejvá než věřit, že všichni máme někde Wandin ostrov a taky člověka, kterej by nás na něj rád zavedl. po dlouhý době kniha, kde jsem se až zajíkala krásou slov. nechám to ještě trochu uležet a jdu do toho znova

audrey
02.05.2013 4 z 5

Přitažlivé, s atmosférou, podivná směsice charakterů postav a příběhů. Můžu doporučit.