Nejmenuji se Miriam

Nejmenuji se Miriam https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284858/bmid_nejmenuji-se-miriam-lOz-284858.jpg 4 160 49

Z pekla německých koncentráků si nese tajemství, o němž dokáže promluvit až před smrtí. Od autorky bestselleru DUBNOVÁ ČARODĚJKA Miriam Adolfsson slaví pětaosmdesáté narozeniny. Když ale dostane stříbrný náramek, práci cikánského šperkaře, stane se něco naprosto nečekaného. „Nejmenuji se Miriam!" Po tomto ohromujícím prohlášení stará paní otevře stavidla vzpomínek, které pohřbila hluboko v sobě. Není Židovka, jak se všichni včetně její rodiny domnívali. Je Cikánka. Její pravé jméno zní Malika. Jejího bratra zahubil v Osvětimi doktor Mengele, zatímco ji posadili do transportu do Ravensbrücku. Aby přežila, oblékne si šaty židovské dívky Miriam, která strašlivou cestu zaplatila životem. Stane se někým jiným. Vyjít s pravdou ven se ale neodváží ani po osvobození. Ve Švédsku, kam přišla po válce, jsou Cikáni na okraji společnosti. Ani její manžel o tom nikdy neměl tušení. Jenže teď už Malika mlčet nemůže...... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Metafora

Jag heter inte Miriam , 2014

cecetka
16.01.2017 5 z 5

Velmi dobre zpracovane tema. Nejen z pobytu v KT, ale i predevsim jako imigrantky. To je asi to nejsilnejsi, co tato kniha prinasi. Strach z vyzrazeni vlastniho puvodu. Strach z nove spolecnosti, ktera ji jako "Zidovku" prijala s predsudky, ale jako Cikanku by ji odmitla. Prozity cely zivot ve strachu, co kdyz se prijde na to, ze je polovicni Cikanka. Tajemstvi skryvane po cely zivot i pred vlastni rodinou. Krasne je ukazany i sok Camily, jakoze jeji babicka je Cikanka???
Za me 5*. Kniha je velmi dobre napsana, prolinaji se ruzne casove urovne. Vzpominky na detstvi pred valkou, pobyt v KT, pobyt po valce ve Svedsku a soucasnost. Toto prolinani casu udrzuje ctenare stale ve strehu.
Mimo jine se ctenar dozvi i zajimavosti z organizace pobytu v KT.

Smutne, hodne smutne.

Lenka27
15.01.2017 5 z 5

Nejmenuji se Miriam, aneb život ve strachu z prozrazení, nutnost popření vlastní identity. Malika je Mischlinge, svou identitu změní při převozu do Ravensbrücku, nutnost a náhoda jí umožní stát se židovskou dívkou Miriam. Pro mě zcela nový úhel pohledu, konečně jsem se dozvěděla o rozdělení vězňů podle identity v koncentračních táborech a uvědomila jsem si, že o Rómech se v souvislosti s II. svět. válkou hovoří především s osobou Dr.Megeleho a jeho pokusy, jejichž obětí se stal i malý bratr Miriam. Tato událost ji pronásleduje po zbytek života. Je to jen střípek informací. O události "rómské povstání" se toho moc neví, protože většina obětí nepřežila. Kniha je také výpovědí o nutnosti spolupráce a tzv. přátelství v koncentračních táborech jako větší šanci na přežití.
I po válce Miriam v zemi hojnosti - Švédsku - musí svou pravou identitu celý život skrývat. Prožila hezký život v neustálém strachu kdesi zpovzdálí, že její život by se zhroutil jako domeček z karet v okamžiku prozrazení. Až na sklonku života prozradí svůj příběh své vnučce. Knih o II. svět. válce, životu v koncentračních táborech je hodně, ale tato je specifická etnikem hlavní hrdinky a tématu života s červíkem strachu v hlavě.
Je to nové, zajímavé a neotřelé téma, které se autorce podařilo uchopit citlivě, s dostatečným množstvím informací, střídáním časových rovin. Nutí čtenáře přemýšlet a soustředit se, což stojí za konečný čtenářský zážitek.

martulkat
28.07.2016 5 z 5

Velmi mě kniha zaujala, žádná hluchá místa a styl psaní střídání minulosti a přítomnosti mi velmi vyhovuje. Rozhodně doporučuji k přečtení, na toto téma vyšlo již mnoho knih, tuto považuji za velmi dobře zpracovanou.

Aniday
14.07.2016 5 z 5

velmi dojemný a silný příběh, který mě nutil se duchem vracet do minulosti, zaobírat se přítomností, polemizovat o budoucnosti a zároveň obdivovat sílu těch, co dokázali přežít a srovnat se s tím, co je potkalo...

VladkaBU
14.07.2016 5 z 5

... zaujala mě svým názvem a i způsob vyprávění se mi líbil. Zase malinko jinak popisované téma holokaustu.

bookcase
20.06.2016 5 z 5

Silný, emotivní příběh. Člověk si ani nedokáže představit, co museli vězni v koncentračních táborech prožívat.

Illaa
19.06.2016 2 z 5

U knihy jsem strávila mnoho času, kniha totiž neměla ten pravý spád. Na téma holocaustu a koncentračních táborů jsem už četla mnohem lepší knihy. Děj byl díky častému střídání časových rovin mnohokrát nepřehledný. Skákalo se z jednoho na druhé. Jinak s lepším zpracováním by to byl bezesporu dojemný příběh.

Marselle
05.06.2016 5 z 5

Toto byla opravdu krásně zpracovaná kniha o hodně moc krutém životě jedné cikánské dívky, ale nejen o ní. Obdivuji všechny, kteří si prošly tímto peklem a přesto nezahořkli.
Knihy s touto tématikou se nikdy nečtou lehce, protože máte stále na mysli vše čím si ti lidé procházeli, a že opravdu trpěli... Je jedno jestli je příběh smyšlený, nebo není. Tenkrát tam trpěli skuteční lidé, a na to by se nemělo zapomínat. Je dobře že jsou takovéto knihy, protože díky nim si tu jejich bolest a utrpení stále připomínáme, a nedopustíme, aby se něco podobného opakovalo.
Tato kniha ve mě zanechala hodně rozvířených emocí, ale jsem ráda, že jsem ji četla, a kdybych mohla dám více hvězdiček než jen pět.

veronika9143
23.05.2016 5 z 5

Krásná kniha s hlubokým tématem. Opravdu se to čte těžce ale nesmíme zavírat oči před tím co bylo. Naopak važme si toho co máme. Více se dozvíte v mé recenzi: http://cteme-s-laskou.blogspot.cz/2016/05/nejmenuji-se-miriam.html