Nejmenší byt

Nejmenší byt
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183519/nejmensi-byt-183519.jpg 5 5 5

101evca
07.11.2021 4 z 5

Odvážná kniha. Až nečekaně feministicky laděná. Věty typu: „moderní rodina je založena na veřejném či zakrytém otroctví ženy.“ mě opravdu překvapily, už jen proto, že kniha byla napsaná ve 30. letech a na svou dobu velmi pokrokově upozorňuje na problematiku diskriminace žen.
A i když ve střetu s realitou zcela netradiční koncept bydlení, který Teige navrhuje (včetně naprostého rozbytí rodiny jako zastaralého způsobu života), přirozeně ve střetu s realitou nefungoval, kniha obsahuje mnoho zajímavých myšlenek (hlavně kolektivizace bydlení), které mohou vést k hledání lepších řešení i současné bytové krize.
„zřizování satelitních sídlišť na obvodu velkých měst zostřuje krizi města zejména tím, že komplikuje a přetěžuje dopravu…“
„Ve městech trvá bytová nouze nikoliv proto, že se zvýšil absolutně počet obyvatelstva, nýbrž proto, že v celkové populaci se obrovsky zvětšilo procento vrstev hospodářsky velice slabých, neschopných platit žádané nájemné.“
Kniha asi nemá mnoho, co nabídnout laikovi, ale pro architekta může být velmi zajímavá.