(Nejen) evropský časoprostor Bohuslava Martinů

(Nejen) evropský časoprostor Bohuslava Martinů https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498704/mid_nejen-evropsky-casoprostor-bohuslav-HnZ-498704.jpg 3 1 1

Katalog k výstavě, kterou ve spolupráci s Památníkem Bohuslava Martinů uspořádala Národní knihovna v Praze, a to u příležitosti 100. výročí narození skladatele. // souběžný anglický text

milamarus
08.07.2022 3 z 5

Textové části kvůli hromadě cizích slov a kostrbaté stavbě vět dost dobře nerozumím; obrazová část vytvořená z dochovaných dokumentů k životu a dílu skladatele je jiná než jsem čekala. Zaměřená víc na dílo než na jeho život. // Zůstávám tedy u třech hvězdiček a ty z vás, kteří budou zaujati posledními stránkami katalogu (aneb tím, jak se sám Bohuslav Martinů viděl a zachytil), upozorňuji na existenci knihy kreseb, které byly samostatně vydány Městským muzeem a galerií Polička, a to v roce 2018.

Některé osoby, jejichž jména se v knize objevují:
- Stanislav Novák (1890-1945)
- Rafael Kubelík (1914-1996)
- Václav Talich (1883-1961)
- Jindřich Honzl (1894-1953)
- Rudolf Firkušný (1912-1994)

---------------------------------
CITÁT:
Vůči projektu nadčlověka a morálky “mimo dobro a zlo“ byl Martinů dokonale imunní, celé jeho dílo je vlastně sui generis polemikou demokrata s “životy hrdinovými“, s těmi zduchovnělými reflexy přízemní chuti ovládat druhé.

Bohuslav Martinů, 1890–1959 katalogy výstav

Autoři knihy