Nejasný rozměr

Třetí básnická sbírka Viktora Špačka potvrzuje obecnější tendenci v současné české poezii, která postupně opouští vyčerpané lyrické obsahy a snaží se více a přesněji reflektovat reálnou existenci v reálném světě 21. století. Centrem autorova záběru jsou často sousedské, pracovní, partnerské a obecně mezilidské vztahy, jejichž (ne)funkčnost je dnes a denně testována a nepříjemně obnažována v banálních situacích. Zde autor kromě pozorovatelského talentu a mnohdy nesmlouvavého postřehu dovede uplatnit také nadhled, odstup a (sebe)ironii, prozrazující lidskou i tvůrčí zralost. Právě tyto „lehčí“ polohy dodávají autorově poezii určitou ozdravnou katarzi, uplatňuje je však uměřeně a ukázněně: aniž by obrušovaly ostrost jeho básnické výpovědi a ubíraly jí na naléhavosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/252674/nejasny-rozmer-252674.jpg 3.52
Poezie
Vydáno · Perplex

Kniha Nejasný rozměr

MOu598
29.06.2017

Asi 40 básniček, spíš většinou takové malé příběhy, kde si představím kratičký film.
Méně poetiky než v minulé sbírce.
Minulá sbírka byla lepší.
Citát:
"Ale někdy do toho všeho vadím jak pařez,
co je na světě proto,
že se o něj zakopne,
někdy se po sobě dívám
jak stín,
co ztratil svoji věc."

puml
13.05.2016

Pěkná sbírka básní co do obsahu i zpracování. Zelený lehce "acidový" přebal a asfaltově černá pevná vazba. Básně o omšelosti všední existence a bytovém pinožení. Připomíná to trochu Petra Hrušku. Ale je to víc o příběhu a takové drzejší a místy i bilanční. Rozhodně nadprůměr v současné básnické produkci. Jen by těch básní mohlo být víc. Doporučuji.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Viktor Špaček
česká, 1976