Nebolo mi do smiechu

So svojráznym prístupom a humoristicko-satirickým podtónom nám dvaja autori-kamaráti, umelci-bonviáni, gurmáni a obdivovatelia pekných žien - na pozadí nepríjemného nemocničného prostredia podávajú fascinujúcu atmosféru americkej metropoly hmýriacej sa slávnymi osobnosťami zo sveta filmu, šoubiznisu, hudby a literatúry (Mario Puzo, Dustin Hoffman, Mel Brooks, Woody Allen, Paul Simon) i príslušníkmi smotánky, ku ktorým patria aj členovia kennedyovskej rodiny......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172362/nebolo-mi-do-smiechu-SMS-172362.jpg 4.214
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Slovart (SK)

No Laughing Matter, 1986

Kniha Nebolo mi do smiechu

Leona333
18.03.2020

Jedno moudro tvrdí, že bychom se neměli sami ze sebe po... Naopak! Máme být nad věcí a přijímat věci tak, jak momentálně jsou. A po přečtení této knihy musím jen konstatovat, že to pan Heller vskutku dokázal! Výborné čtení.

R0RI
27.05.2017

Skvelé čítanie a ospravedlňujem sa pánovi Hellerovi do neba,že mi bolo miestami do smiechu.

mimka119
24.01.2014

Nikdy som si nemyslela, ze existuje dobra autobiografia... az doteraz :)

Agi
20.03.2012

Koncom roka 1981 Joseph Heller ochorel na ťažkú polyneuritídu /Guillain-Barrého syndróm/. V knihe spomína na svoju liečbu a následnú zdĺhavú rehabilitáciu /vecne/, na personál, ktorý sa oňho staral /s vďakou a obdivom/, na príbuzných a húfy známych, ktorí ho navštevovali /sarkasticky - Heller si medzi priateľmi starostlivo pestoval imidž nevychovaného hulváta a bol v siedmom nebi, keď s ním rovnako arogantne jednali aj oni/.

Autorove spomienky na chorobu sa striedajú s rozprávaním jeho priateľa, výtvarníka Speeda Vogela, ktorý sa oňho staral pred ochorením, pretože Heller bol v bežnom živote nepraktický a bezradný. "Mal päťdesiatosem rokov a ešte nikdy nebýval sám. Jakživ si neupiekol zemiaky, neurobil praženicu, nikdy nepoužil práčku alebo sušičku. Pripomínal bytosť z iného sveta. Vždy si to zariadil tak, aby sa nemusel sám o seba starať."

Hlavným leitmotívom je však výpoveď o chorobe, ktorá vo verejnosti nie je príliš známa. SPOILER: Napriek pôvodným , skeptickejším a neistým prognózam sa Heller z takmer totálnej svalovej paralýzy vyliečil s drobnými následkami /v texte cituje hodne listov od spolupacientov, ktorých liečba nebola taká úspešná/. A ako komentuje so svojím typicky začudovaným pobavením - ešte aj z choroby profitoval. Zamiloval sa do svojej ošetrovateľky - aby sa mal kto oňho starať.

americká literatura autobiografie

Autoři knihy

Joseph Heller
americká, 1923 - 1999
Speed Vogel
americká, 1918 - 2008

Kniha Nebolo mi do smiechu je v