Neboj se vrátit domů

Neboj se vrátit domů https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387059/mid_neboj-se-vratit-domu-oiV-387059.jpg 5 110 45

Marie Svatošová v rozhovoru s Alešem Palánem. Co se stane, pokud pacientovi o jeho zdravotním stavu dlouhodobě lžeme? Má vážná choroba nějaký smysl? A proč umírající nezabíjet, jak si přejí zastánci eutanázie, ale naopak respektovat jejich život až do přirozeného konce a být jim nablízku? Nejen o těchto věcech hovoří v knize rozhovorů Neboj se vrátit domů zakladatelka hospicového hnutí v ČR Marie Svatošová. Rozhovor s ní vede spisovatel a novinář Aleš Palán. Právě Svatošová před lety přišla s myšlenkami hospicové paliativní péče. Byla to ona, kdo v Červeném Kostelci iniciovala první český hospic. A je to stále ona, kdo neúnavně jezdí po republice s hospicovými přednáškami a je rádkyní hospicům nově vznikajícím. Marie Svatošová v knize mluví také o své rodině, studiu medicíny, vlivu, jaký na ni měl P. Ladislav Kubíček či o svém trapistickém fan clubu. V mnoha hospicích najdeme citát: „Našim cílem je naplnit dny životem, nikoliv život dny.“ Autorka tohoto výroku Marie Svatošová dokázala životem naplnit celý svůj život. A nejen životem, také smyslem a neokázalou službou. „Nikdy bych nečekal, že by se o smrti dalo mluvit pozitivně. Paní doktorka Svatošová to dokáže. Nechci říct, že se po rozhovoru s ní budete na smrt těšit, ale nebudete se jí tolik bát,“ říká k obsahu knihy herec a moderátor Marek Eben. „Nicméně přeji všem pevné zdraví,“ dodává.... celý text

tonysojka
07.01.2019 5 z 5

Ta paní, její život a názory, jakož i chyby, ale také pevné zakotvení ve víře, jsou, jedním z velmi silných důkazů existence Boží.
A mám divný pocit, že takových lidí je kolem mne více a já o nich nemám ani tušení.
Její vzpomínky na vraždu faráře Kubíčka a odpovědi na otázky víry,odpuštění a eutanazie mne hluboce zasáhly a poskytly důvod k přemýšlení o těchto otázkách.
Doufám,že takto zapůsobí na všechny čtenáře.Vynikající počin,jemuž se dlouho bránila,ovšem po promodlení s psaním rozhovorů souhlasila a mohla vzniknout tato výborná kniha.

68mario
04.01.2019 5 z 5

… skláním se před touto dámou ... kniha rozhovorů je úplnou a upřímnou výpovědí o jejím životě a hluboké lásce k Bohu a lidem. I přes úzkostné téma hospiců a smrti je však zejména poselstvím o veliké naději... Plně souhlasím s příspěvkem Marka Ebena na obalu knihy: "Nikdy bych nečekal, že by se o smrti dalo mluvit pozitivně. Paní doktorka Svatošová to dokáže. Nechci říct, že se po rozhovoru s ní budete na smrt těšit, ale nebudete se jí tolik bát..."
S doktorkou Svatošovou lze k tématu shlédnout rozhovor zde: https://video.aktualne.cz/dvtv/smrti-se-nebojim-v-duchu-si-to-trenuju-pozemsky-zivot-smrti/r~b2fbf17e050f11e9a7f60cc47ab5f122/

Jolina
19.11.2018 4 z 5

Kniha je velmi poutavě psaná a paní Svatošová je opravdu "svatá" žena, která dokáže žít život s nadhledem. Bohužel tím, že nejsem věřící (ač věřím v něco nad námi, neumím se zcela oddat víře a s tou procházet životem), jsem některá témata nedokázala pochopit - možná se tedy vžít do jejího názoru. Na druhou stranu i ona se snaží nevěřící chápat a v otázkách života a smrti je velmi otevřená a optimistická.

Jana283
09.11.2018 3 z 5

Paní Svatošové a její práce si moc vážím. Kniha je určitě zajímavá a stojí za to si ji přečíst, už jen proto, že „všichni tam musíme“. Přiznávám ale , že jsem se s tímto dílem moc nepotkala. Neklade otázky, předkládá jedinou možnou pravdu a cestu. V otázkách víry tak nějak moc „tlačí na pilu.“ Mohu si za to sama, ale zůstávám s Járou Cimrmanem: „… bezvýhradný ateista, až se bojím, že mě Pánbůh potrestá...“

kozisek1
26.10.2018 5 z 5

Na knihu jsem se těšila, jednak jsem v hospicu pracovala skoro 9let, a jednak paní Svatošová je velmi čtivá, a umí nadchout.