Nebezpečný svět kalorií

Nebezpečný svět kalorií https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157171/nebezpecny-svet-kalorii-157171.jpg 4 8 4

Ojedinělá publikace tří význačných lékařů, kteří se podívali hlouběji do světa nebezpečných kalorií. Fakta totiž nelžou: obezita je na prahu světové epidemie. Proto nám ukážou, jak funguje naše tělo, jaký je vztah hormonů a obezity, co je hlad, chuť k jídlu a sytost, získáte jedinečný přehled o typech redukčních diet s jídelníčky a recepty, budete vědět, kdy začít hubnout a kdy přestat, nebo jak ovlivňují současný životní styl rodina, média, reklama... ... celý text

angloumene
11.03.2018 3 z 5

Nebezpečný svět kalorií aneb populární téma zdravého stravování a život bez obezity očima lékařů. Celá kniha je rozdělena do tří témat podle toho, který z odborníků právě předává své názory. Kniha je tudíž relativně nesourodá a jednotlivé sekce nejsou nijak propojeny. Dokonce můžeme vidět jasný rozdíl v přístupu pana Dolečeka a paní Cajthamlové. Tedy k jednotlivým sekcím.

Slovo úvodem nabízí pan Středa. Představuje zejména biologické pochody spojené se zpracováváním potravy a také poměrně čtivý úvod do problematiky. První část knihy je ve srovnání s ostatními odborná a pro běžného čtenáře bez lékařské vzdělání možná až příliš podrobná. Přesto ale působí zajímavě pro všechny, kteří se o toto téma zajímají podrobně.

Druhá třetina knihy od pana Dolečeka nabízí sympatický nadhled a přidává seznam jednotlivých druhů diet, které jsou u nás populární. K jednotlivým dietám jsou také uvedeny základní recepty, které jsem popravdě nijak hluboce nezkoumala, jelikož mi na první pohled nepřipadaly vůbec zajímavé. Tato část knihy je ale naneštěstí v rozporu s poslední třetinou, která namísto diet hlásá spíše zdravý životní styl.

Paní Cajthamlová svou třetinu otevírá jakýmsi druhým úvodem, ve kterém jednotlivé typy strávníků řadí do historických období. Sice se jedná o čtivou kapitolu, ale popravdě mi trochu uniká její smysl v knize o dietách. Kromě toho poslední třetina nabízí návod, jak začít nový život spojený se zdravým životním stylem, což je podle paní Cajthamlové jediná zdravá cesta k životu bez nadváhy potažmo obezity. Kapitola mi přišla zajímavá co se ale některých potravin týče, poměrně dogmatická.

Kniha mě celkově sice obohatila, ale její jednotlivé části nejsou nijak v souladu, což na mě působí až příliš rušivě. Příště by snad bylo rozumnější vydat knihy samostatně.

petrucha86
27.12.2017 4 z 5

Velmi zajímavý pohled na vývoj našich stravovacích návyků a způsobu života vůbec. Některé pasáže jsem přeskakovala, neb pro mě byly opakováním již nastudovaného, ale i tak pro mě kniha byla užitečná. Problematiku ukazuje zas z jiného úhlu.

euroinstitut.eu
27.09.2013 5 z 5

I já se připojuji s doporučením. Je to úctyhodná \"bichle\" (přes 400 stran) a je tam přehled úplně všech diet (dr. Leoš Středa) a novinky o hormonech (Dr. Rajko Doleček).

mgraja
23.09.2013

Doporučujem , zaujímavé čítanie, hlavne Dr.Cajthamlovej

lékařství nadváha obezita zdravá výživa

Autoři knihy

Rajko Doleček
česká, 1925 - 2017
Leoš Středa
česká, 1963 - 2022

Kniha Nebezpečný svět kalorií je v