Šarlatové zrnko

Dobrodružný historický román z anglicko-welšského pomezí odehrávající se v l3.století a volně navazující na autorčiny předchozí knihy Nebeský strom a Zelená ratolest, završuje pohnuté osudy hrdinů trilogie i působivý obraz středověké Anglie a Walesu dovedně vykreslený na pozadí dramatického příběhu celého cyklu, který se jím uzavírá Mladý Harry Talvace přichází z Walesu na anglický hrad Parfois pomstít smrt svého otce, sám se však stává zajatcem šlechtice Isambarda, jenž kdysi vynesl nad nešťastným stavitelem krutý rozsudek. Harryho nenávist se ovšem začíná vytrácet, když pozná i ušlechtilejší stránky Isambardovy povahy a zejména poté, co se tragickým zvratem z někdejšího vládce nad osudy druhých stává bezmocný ubožák...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/124336/sarlatove-zrnko-AHy-124336.jpg 4.652

Nebeský strom (3.)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Paseka

The Scarlet Seed (1963)

Kniha Šarlatové zrnko

Richie1
07.02.2018

Vyvrcholení trilogie pro mě bylo neobyčejně působivé a místy až dojemné. Vztah Harryho Talvace k lordu z Parfois přechází od nenávisti k překvapivým změnám. Osud hlavních hrdinů se naplňuje nejen v lidské rovině, ale také pod tlakem vnějších událostí, kdy se po celé Anglii rozhoří válka šlechty proti králi Jindřichovi III. Tento díl mám jako součást knihy Zelená ratolest, ale hodnotím ho zvlášť. 90%

socka123
03.11.2017

Když jsem začala číst tuto knihu, byla jsem trochu v šoku. Děj mi připomínal druhý díl Zelená ratolest a nakonec to je pravda. Četla jsem druhý díl z roku 1984 a druhá polovina této knihy je vlastně Šarlatové zrnko. Těšila jsem se na další osudy Harryho, i když to vlastně konec byl, osudy všech se završily, včetně hradu Parfois.

flanker.27
27.05.2017

Víceméně bych zde mohl zrecyklovat komentář ke druhému dílu, ostatně ve starém vydání z 80. let, které jsem měl v ruce, byly oba díly spojené dohromady. Má to jistou logiku, protože třetí díl na druhý bezprostředně navazuje a v zásadě jde o pokračování stejného vyprávění stejnými prostředky. Oba díly se oproti tomu liší od prvního, díky čemuž jsme ostatně v rodině dlouho považovali trilogii za dilogii. Každopádně ke komentáři ke druhému dílu není mnoho co dodat, jak už jsem napsal, Harry je zde konečně trochu snesitelnější, ale hlavní díl mé čtenářské pozornosti a obliby si získal Isambard. Beran jako já a postavy jeho typu mám prostě rád. Škoda, že jeho syn nebyl ze stejného těsta, což je také důvod, proč velký hrad nepřežil svého velkého pána.

odpadlice
11.10.2016

Tak u této knihy jsem zjistila,že je to jen druhá část knihy Zelená ratolest, kterou jsem už přečetla,takže jsem se žádného pokračování osudu Harryho Talvace ml. nedočkala:(

playada
02.05.2015

Kdyby ten Isambard nebyl takový beran !! Ušetřil by si spoustu mrzutostí a svůj život by býval obohatil o nějaké ty přátele... Jako že patrně neměl vůbec žádné :-(. A to je smutné. V jádru to není špatný chlap. Ale tak umanutý!

hankapimi
22.04.2015

Nádherná historická trilogie, četla se jedním dechem, dlouho mi zůstane v mysli Isambardova zpověď madoně Benedettě, že vraždou Harryho otce oloupil svět a zmrzačil sám sebe...
Souhlasím s Tenaxem, že by se daly osudy rodu Talvaceů natahovat ještě na pěkných pár dílů a pořád by měla Edith Pargeter mraky vděčných čtenářů.
Smekám pomyslný klobouk a řadím paní autorku ke svým oblíbeným autorům !

tenax
18.02.2015

Dokonáno jest. Završily se osudy Harryho Talvace otce i syna, Ralfa Isambarda, madony Benedetty, Jana Šípaře, Gilleis a Aelis i hradu Parfois na anglicko-velšském pomezí. A mně současně skončily nádherné hodiny četby celé této úchvatné trilogie. Na jednu stranu škoda, že je konec, na druhou ale úleva, že se nenechala svést k dnes módnímu trendu x-dílných nekonečných ság, které jen rozmělňují původní nápad a těží z komerčního úspěchu prvních dílů. To je podle mě ten základní rozdíl mezi spisovateli a sepisovateli. A paní Edith byla jednoznačně Paní spisovatelka.

Bránolog
07.02.2012

Završení osudů postav z předchozích dvou dílů.