Nebeské komando

„Kam jsem přišel, tam jsem byl doma.“ Leitmotiv život - ní filozofie hlavního hrdiny prostupuje celým dějem románu o životě Gustava Lindemanna. Ztráta matky malého Gustu citově poznamená. Nevlastní otec se k chlapci sice chová hezky, ale macecha řeší jeho vzpouru jen bitím a nadávkami. Slovo parchant pochopí Gusta až později. Utíká z domu, toulá se, a proto ho pošlou do Moravského Krumlova do ochranovny. Zde prožívá paradoxně nejhezčí roky svého života. Po skončení učňovských let ho německá policie přivede k odvodu, kde Gustav zjistí, že ho poručník přihlásil po otcově smrti k německé národnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392635/big_nebeske-komando-P4i-392635.jpg 3.527

Kniha Nebeské komando

Knihomolka506

Gustav si toho v životě zažil už docela dost. V dětství to bylo úmrtí matky , nenávist od macechy, od které utíkal z domu až skončil v pasťáku.
V dospělosti: nečekaný a nechtěný nástup na vojnu , ale tam jeho životní zkušenost teprve začíná... vidí mrtvé kamarády vojáky, slyší příběhy lidí- příbuzných a rodin vojáků, kteří už nežijí a krčí se v zákopech při zvuků padajících granátů, výkřiků bolesti dalších stovek vojáků a lítajících šrapnelů a broků všude kolem.
Hodnocení : 3/5
Proč nízké hodnocení , i když je to beletrie z druhé světové války? Četla jsem mnohem drsnější příběhy- jak vzpomínky a autentická svědectví pamětníků tak faktografickou beletrii se zrovna ne moc veselymi ilustracemi.

orinka3
26.07.2020

Není to moc dobré. Celkově ploché, připadá mi to spíš jako školní úloha, popis situace. Nedočítám, nic to nepřinese.

marcela8908
13.06.2020

Tak trochu bláznivý příběh, těžké dětství a válečná pouť se zdá až neuvěřitelné. Pokud je opravdu podle skutečné události, pak je dalším příběhem i naší ostudné minulosti. Styl psaní je opravdu velmi jednoduchý, ale nijak zvlášť mi to nevadilo. Ani hlavní hrdina není žádný intelektuál, takže to beru jako jeho vyprávění.

ManitraM
22.03.2020

Zajímavé, ale nijak "strhující". V klidu jsem odložila a vrátila se ke knize až po dvou týdnech... V době nouzového stavu se hodí téměř jakékoliv čtení, ale určitě se dá najít spousta lepšího...

stju
26.01.2020

Nechci se opakovat, takže stejný dojem z knihy jako DominaCZ a Josh. Co ale zopakovat musím, opravdu mi nepřipadá - cituji z obalu knihy, že "...vypraví autorka v tak strhujícím tempu, jako by se vám před očima odehrával napínavý film." Nebyl to nezajímavý příběh, ale tento pocit opravdu ne.

Josh
04.11.2019

Příběh Gustava dle skutečnosti je opravdu podivný, možná až neuvěřitelný - Čech vs Němec, od wehrmachtu přes partyzána až po americkou armádu.

Dle obálky strhující tempo to nebylo. Pokud však takto na někoho působí krátké věty, často jen slovo za slovem, pak ano. Na styl se dá zvyknout. Možná i na otrlost, sebestřednost, někdy až bezohlednost (užít si!) hrdiny k jiným, jakkoli je kamarádský a nápomocný. Jakoby 2 v 1. Kdo ale někdy nejsme :o)) A to jeho štěstí !! i když dle před/poslední věty nevím nevím.... Nejen kvůli ní stojí knihu přečíst od začátku.

denisa7430
26.09.2019

Román Nebeské komando líčí osud nejmladšího ze šesti dětí, čtyřletého Gustava, který špatně snáší ztrátu maminky, na kterou byl velmi fixovaný. Jako jediná z rodiny mu ukázala, co znamená láska, pohlazení, políbení a objetí. Proč byl zbytku rodiny téměř lhostejný, se dovídá až mnohem později.

Greenfingers
05.09.2019

Kniha mě ničím neuchvátila, ale ani vysloveně nezklamala. Příběh byl rozhodně zajímavý, avšak styl autorčina psaní mi příliš nevyhovoval. Pokud bych měl srovnávat s Alenou Mornštajnovou, hodnotil bych román jako slabší odvar.