(Ne)milostivé léto L. B. - Literární rekonstrukce osudů Lídy Baarové v Berlíně

kniha od:

(Ne)milostivé léto L. B. - Literární rekonstrukce osudů Lídy Baarové v Berlíně https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136244/mid_ne-milostive-leto-l-b-literarni-rek-fLv-136244.jpg 3.1 25
Koupit Koupit eknihu Bazar

Na počátku vzniku této unikátní knihy byla, jak to už u výjimečných literárních událostí bývá, náhoda. Berlínský novinář Otto Mugrauer se před několika lety, víceméně náhodou, dostal k deníku své tety Hildy Korberové, manželky známého německého herce 30. let Veita Harlana. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se tento pár v letech 1934-1938 nespřátelil s Lídou Baarovou, která v té době začínala svou kariéru filmové hvězdy německé UFY. Hilda Korberová se stala důvěrnou kamarádkou Lídě Baarové a společně s ní prožívala nejen její filmové úspěchy, ale i všechny ostatní okolnosti jejího berlínského pobytu, včetně vztahů s další německou filmovou superstar Gustavem Fröhlichem a později i s Josefem Goebelsem. Deníky Hildy Korberové zaznamenávají SKUTEČNÝ život Lídy Baarové, včetně přesných citací jejích pocitů a charakteristik obou fatálních vztahů v tehdy ještě vesele prosperujícím a naplno žijícím Berlíně. Tedy nikoliv to, co ona sama později pod tlakem událostí cenzurovala ve svých pamětech a čeho se drží i její další životopisci. Otto Mugrauer se na základě dochovaných deníků začal zajímat o život Lídy Baarové v Berlíně v letech 1934 až 1938, navštívil dokonce její pražský pohřeb, ale téma zpracoval pouze v několika reportážích. Všechny dostupné podklady však poskytl německé publicistce s českými kořeny Vere Vogeler, která je zpracovala do literární podoby v žánru na pomezí mezi literaturou faktu a románem faktu a příhodně ji nazvala (Ne)milostivé léto L. B. V Německu kniha vyjde teprve v příštím roce, takže její české vydání v překladu Jindřicha Brože bude světovou premiérou.... celý text

Komentáře (15)

Komentáře 15 Recenze 0

lucifess
lucifess
24.08.2021 3 z 5

Knihou jsem se prokousávala velmi dlouho, ač informace v ní byly rozhodně zajímavé, tak styl nebyl příliš poutavý.

frantakanka
frantakanka
22.05.2020 4 z 5

Příjemné oživení naší minulosti.


crazyslunicko
crazyslunicko
24.06.2019 4 z 5

Velice zajímavé téma o Lídě Baarové a jejím životě v letech 1934 - 1938, kdy působila jako herečka v Berlíně. Kniha obsahuje jak její profesionální počátky v Německu, tak i její milostné vztahy se slavným hercem a následně s Goebelsem. Škoda, že kniha neobsahuje i další pokračování, když se vrátila do Čech. Byla to velmi mladá, krásná a talentovaná dívka. Měla velice dobře našlápnutou kariéru, ale bohužel byla špatná doba a nakonec ji němci zakázali hrát v německých filmech až nakonec musela tajně utéct zpátky do Čech, kde na ni pohlíželi jako na nacistickou kurvu.
V knize je i pár věcí, které ji historici v podstatě nevěří. Např. to, jak utekla nenápadně z Německa. Dost mě šokovaly sympatie s Hitlerem, ale svým způsobem ji chápu. Byla ještě velmi mladá, naivní a hlavně byla to malá holka ve velkém Německu s toužila být velkou herečkou.

katushah
katushah
06.11.2018 4 z 5

Velmi povedená knížka.

Evina.Cetba
Evina.Cetba
25.10.2018 3 z 5

Život Lídy Baarové v letech 1934 až 1938, tedy z doby, kdy herečka natáčela a pobývala v Berlíně. Sepsáno podle deníku německé herečky Hildy Korberové. Kniha doplňuje moje informace o vztahu Goebels+Baarová, které jsem získala například z divadelní hry v Divadle Komedie. Sem tam jsem do této literatury nahlédla, o Lídě se už toho napsalo opravdu dost a kdyby mně knížku nepůjčila dcera v knihovně, už bych asi další zdroje o této hvězdě dále nevyhledávala.

NemcovaKN
NemcovaKN
08.10.2018 1 z 5

Pro mě je to opravdu zajímavé téma a těšila jsem se, co vše se dozvím. Bohužel kniha byla pro mě zklamáním. Až na pár pasáží, které mě zaujaly, tak to bylo zdlouhavé a špatně uchopené. Někdy jsem se ztrácela v textu a ději - má to být příběh o Lídě Baarové nebo popis historických událostí?

nikikostadinova
nikikostadinova
12.08.2018 4 z 5

Přínosná reportáž, občas pokulhává stylistika. Ale některé části byly velmi zajímavé a od poloviny jsem knížku hltala rychle.

Sarinkka
Sarinkka
06.06.2018

Zajímavé čtení, avšak kniha se nečetla moc dobře. Některé věty jsou dost krkolomné a chaotické. Zřejmě nekvalitní překlad.

Lenka21
Lenka21
27.07.2017 2 z 5

Kniha se hodně špatně četla, nebyla jsem z ní moc nadšená.....

motokatty
motokatty
01.04.2017 3 z 5

Mohla to být skvělá knížka. Bohužel prvních několik desítek stran je hrozných - dokonce tak, že máte sto chutí přestat číst. Je to nudné (o ničem), překlad strašný. Nicméně když vydržíte dozvíte se pár zajímavých informacích o LB a jejích necelých 5ti letech v Berlíně. Nicméně budete se také muset překousat stránkami, které vás dost dobře možná zajímat ani nebudou, jelikož autorka se vyžívá v popisování doby.
Na knize mne vadili 2 věci: neustálé skákání z doby do doby, "každý odstavec" psal někdo jiný (překladatel, autorka, dědic deníků herečky Hildy Korberové).

Stoker
Stoker
16.10.2016 3 z 5

Pozitívum knihy je, že prináša pohľad na Lídu Baarovú z nemeckej strany. Napriek tomu informácie ktoré by čitateľ ktorý čítal viac knih o Baárovej nevedel je málo. Jedna z menej zaujímavych kníh o Líde .

romana4049
romana4049
27.08.2016 2 z 5

Čtení bylo utrpení a to především kvůli špatnému překladu. Raději bych doporučila dokument od Heleny Třeštíkové Zkáza krásou. Tam je skutečná Lída.

hanka24
hanka24
13.02.2016 3 z 5

Musím říct, že to nebylo úplně ono. A největší vinu dávám překladateli. Bohužel moje němčina nedosahuje takových kvalit, abych si knížku mohla přečíst v originále. Překladatel volí někdy až archaistické výrazy, v některé větě naprosto chybí sloveso, takže postrádá smysl, nebo překroucí smysl když je použito místo "přestože" slovo "protože". Z kontextu se vše dá pochopit, nicméně občas se musí člověk hlouběji zamyslet, co tím "básník" chtěl říct. Také jsem v celé knížce čekala více úryvků ze zmiňovaného deníku, ale daly by se napočítat na prstech rukou, na konci se dozvídám, že je překladatel proškrtal, jelikož se jednalo o nedobře stylizované zápisky z pracovního deníku. Celkově je pro mě kniha možná i od autorky samotné zpracovaná tak nějak podivně. Pokud by se vynechaly všechny věty typu "o tom jsme se zmiňovali" nebo "o tom se zmíníme více na příštích stránkách", byla by knížka o 20 stránek tenčí. Asi jsem prostě čekala propracovanější dílo, jestli je to v tomto komplikovaném tématu vůbec možné.

ciele
ciele
11.05.2013 4 z 5

Tak konečně jsem se dostala k tomu, abych knihu dočetla. Co se mého názoru týče, je více méně totožný s předchozím komentářem. I já si myslím, že je škoda zkrácené části o vztahu s J. Goebblesem, domnívala jsem se totiž, že to bude jedna z hlavních částí knihy. A možná mi ještě trochu vadilo, že autorka zmiňuje jiné knihy o L.B. s takovým přístupem, jako by automaticky počítala s tím, že je každý četl, což ovšem není samozřejmostí. Ale i tak mě kniha potěšila.

minirock
minirock
01.01.2013 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se vážně moc těšil, vždyť přečíst si něco nového o Lídě Baarové je pro mě vždycky svátek. Autorka vychází z deníkových zápisků tety svého přítele, novináře Otto Mugrauera, která byla blízkou přítelkyní Lídy Baarové. Úvodem popisuje docela podrobně dobu a okolnosti příjezdu Baarové do Berlína, její seznámení a vztah s hercem Gustavem Fröhlichem. Dále je zmíněna její návštěva u Hitlera během natáčení Barkaroly a především počátek vztahu k Josephu Goebbelsovi, ministru propagandy. A právě tato část, vztah mezi Baarovou a J.G. mi přijde velmi zkrácená a okleštěná. Následuje Hitlerův zásah, zákaz činnosti Baarové v Německu a útěk zpět do Prahy. Je zde sice pár nových informací, ale ve srovnání s knihou Stanislava Motla na podobné téma, je Motlovo zpracování lepší. Našel jsem i pár drobných nepřesností, např. vila Baarové v Neherovské ulici má číslo 8 a ne 10 jak píše autorka. Na závěr je ale třeba poděkovat, že kniha připomínající osudy této jedinečné herečky u nás vůbec vyšla.

Štítky knihy

film za první republiky a protektorátu Lída Baarová, 1914–2000 české herečky

Autorovy další knížky

Vera Vogeler
německá
2012  62%(Ne)milostivé léto L. B. - Literární rekonstrukce osudů Lídy Baarové v Berlíně
2016  63%Baarová, Goebbels, Hitler

Kniha (Ne)milostivé léto L. B. - Literární rekonstrukce osudů Lídy Baarové v Berlíně je v

Právě čtených1x
Přečtených30x
Čtenářské výzvě16x
Doporučených2x
Knihotéce20x
Chystám se číst5x
dalších seznamech1x