Návrat domů

Návrat domů https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/315034/bmid_navrat-domu-UsQ-315034.jpg 4 169 60

Strhující, kaleidoskopická prvotina představuje pozoruhodný nový hlas anglicky psané literatury: román o rase, dějinách, předcích, lásce a času, který po tři sta let na dvou světadílech sleduje osudy potomků dvou sester, rozdělených v Africe osmnáctého století. Dvě sestry, dcery různých otců, ale stejné matky, Effia a Esi, se v Ghaně osmnáctého století narodí ve dvou různých vesnicích a jedna o druhé nevědí. Effii provdají za Angličana a ona vede pohodlný život v přepychových komnatách pevnosti Cape Coast. Její potomci budou jezdit za vzděláním do ciziny a po návratu na Zlaté pobřeží získají úřednická místa ve správě kolonií. Esi, uvězněná hluboko pod Effií v ženské kobce pevnosti a pak poslaná na lodi do Ameriky, bude prodána do otroctví. Román Yai Gyasi se táhne od ghanských válek k otrokářství a občanské válce v Americe, od uhelných dolů na americkém Jihu k Velké migraci do Harlemu dvacátého století, prochází příběhy, osudy a zeměmi a zachycuje - s pozoruhodnou úsporností a silou - obtížné hledání identity národa i jednotlivce. Yaa Gyasi napsala mistrovské dílo moderní prózy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Mladá fronta

Homegoing , 2016

simona5r
05.01.2019 4 z 5

Zpočátku pro mě bylo těžké se do knihy začít a zorientovat se v časových horizontech. Celkově kniha nenásilnou formou informuje o historii Ghany a hlavně o tom, že naši předci nás a náš život ovlivňují víc, než by si mohl člověk myslet.

Soofi
27.12.2018 4 z 5

Ačkoli zastřešující motiv dvou sester, jejichž životy a osudy se po několik generací rozcházejí na dvou různých kontinentech, aby se nakonec propojily při setkání v Americe, působí velmi elegantně, zároveň přehlušuje román příliš mnoha postavami, které mají menší prostor pro svůj životní příběh.
Přesto se jedná o velmi zajímavý román s příjemným jazykem, který nutí čtenáře k zamyšlení a který rozhodně není ztrátou času. Osobně mě kromě Esina příběhu nejvíce oslovil osud černocha "H" a jeho velmi rychle ztracená "svoboda" v uhelných dolech v Alabamě. Rovněž oceňuji poodhalení mechanismu obchodu s otroky, na kterém se podíleli běloši stejně jako i černoši ve snaze zajistit si peníze a moc. Některé vlastnosti člověka zkrátka nehledí na barvu kůže.

Netopyr07
15.12.2018 5 z 5

Smekám před autorkou. Úžasně napsané. Četla jsem knihu asi dlouho (hlavně proto, že jsem čtení prokládala jinými knihami), ale o to víc mě zřejmě okouzlila. Drsné i milé příběhy, rodinné vztahy přes celé věky, stálý podtext rasismu, otrokářství, strach z jinakosti... který trvá dodnes. Vřele doporučuji!

evickakyticka
02.12.2018 3 z 5

Předem chválím za krásnou obálku, ta se vážně povedla. Jinak ke knize: nedá se říct, že by mě nebavila, ale ke konci už jsem jednotlivé příběhy nečetla s takovým nadšením jako ze začátku. Taky jsem byla zpočátku docela zmatená (asi jsem špatně četla anotaci) a pořád jsem čekala na dovyprávění původních dvou příběhů. Jinak téma otroctví z různých pohledů je zajímavé a vždy přinese něco, co jsme nečekali.

gossipavlina
29.08.2018 4 z 5

Zajímavá a čtivá. Akorát bych za sebe uvítala na začátku každé kapitoly uvedení času. Trochu jsem se v tom čase ztrácela.
Jinak skvělá práce napoprvé.

Nielada
24.08.2018 5 z 5

Kniha mě velmi příjemně překvapila. Originální uspořádání textu - vlastně takové povídky, které na sebe navazují, ale přitom se dají číst i samostatně. Téma otroctví a rasové nerovnosti ve velmi širokém záběru, který umožňuje množství různorodých postav. Má to hloubku, má to úroveň, je to čtivé, nápadité, neotřelé, užijete si to, nutí vás to přemýšlet a srovnávat s vlastním životem. A ještě se toho dost dovíte. Co víc si od knihy přát?

OliP
09.04.2018 5 z 5

Zcela se ztotožňuji s komentářem lushi. Nejsou zde žádné sociální rozbory daného tématu, každý si udělá obrázek sám z příběhů konkrétních lidí, což je takové čerstvé a oceňuji to. Kniha je opravdu čtivá, některé příběhy jsou opravdu smutné a jiné dávají naději. Doporučuji.

lushi
28.01.2018 5 z 5

Návrat domů se mi ohromně líbil, ale těžko se mi popisuje proč. Kniha je čtivá především díky své formě - každá kapitola začíná zčerstva a popisuje život někoho jiného, zabývá se jinými problémy a jinou životní situací, ale čtenář se vždy vrátí ke kořenům daného rodu. Rozsahem a bohatou dějovostí je to kniha přesně pro mě, doporučila bych ji každému, kdo taky vyhledává kratší společenské romány bez vleklých popisů.

Alma-Nacida
06.01.2018 5 z 5

Krásná, naprosto strhující kniha, která mi po tři noci nedopřála oddechu ani spánku, ale stálo to za to. Smekám před autorkou za její vypravěčské umění, za precizní dávkování děsu a hrůz i nadějí, za to, jak se mi její kniha zadřela pod kůži.

soukroma
30.09.2017 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, protože jak jinak si vysvětlit, že čtenář vydrží "nekonečnou" historii jednotlivců mnoha po sobě následujících generací ve dvou rodinných liniích v Africe a USA, přes celá tři staletí, a přitom si stále udrží povědomí o tom, kde v té genealogické linii jsme. I když sama nevyhledávám problematiku afrického otrokářství, americké občanské války a současných afrických konfliktů (poslední nebylo naštěstí nijak v knize rozvinuto, protože se přeci jen jednalo o Ghanu), tohle se mi četlo moc dobře. Autorka udělala ještě jeden, dle mého zásadní a skvělý krok, oddělila první a druhou část díla tak, že vypustila samotnou válku severu proti jihu. A tím si dost uvolnila ruce a mohla se věnovat všemu ostatnímu, co není tak notoricky známé - a kniha nabízí spoustu zajímavostí i málo známých pohledů na jednotlivé historické etapy v souvislosti s jednotlivými osudy. Opravdu doporučeníhodné čtení od mladé autorky.

efka.michalkova
26.07.2017 5 z 5

Výborná kniha! Každou chvíli jsem ji chtěla odložit, protože mi bylo jasné, že ani další střípek příběhu asi nebude končit klasickým šťastným koncem, na druhou stranu jsem knihu nemohla odložit, protože je napsána velmi poutavě a zároveň se musím přiznat, že jsem i po happy endu toužila a pořád doufala, že se už té další (a nebo té další,..) generaci postav podaří osvobodit od traumatu kolonialismu a rasismu. Více podobných knih!

hlina
24.07.2017 4 z 5

Neuvěřitelně působivá kniha s velmi promyšlenou strukturou. Občas jsem se až ztrácela, ale v podstatě to nevadilo, protože poselství knihy je naprosto jasné i tak.

kerstyn
19.05.2017 4 z 5

Zajímavé životní děje a dramata, později už jsem se trochu ztrácela vzhledem k úvodu. Což ale v komplexnosti myšlenky celé knihy vůbec nevadilo. V poslední době jsem přečetla několik knih, v nichž byla témata jako holocaust, sibiřské gulagy, domácí násilí a teď tohle... pořád nedokážu pochopit, kde se v lidech bere ta "síla" ubližovat ostatním. Jakkoliv. Fyzicky i psychicky.

Atuin
15.04.2017 5 z 5

Perfektní struktura knihy, taková neotřelá a zároveň velice závažné téma. Velice dobře vyobrazené. Každá kapitolka je samostatně uzavřený prostor s vlastními okolnostmi a zvraty, ale vůbec to nepůsobí zmatečně nebo rušivě. Obrazy mají obrovskou komplexnost a za sebe mohu takový rámec i námět jen doporučit.
Jak je napsáno již níže kniha opravdu poukazuje na mimořádný talent 5/5

cace
25.02.2017 4 z 5

Prima čtení

cace
10.02.2017 4 z 5

Kniha je velmi čtivá, hlavně v počátku dokonalý román, chcete pořád víc. Těch generací je tam ale až moc a postupně jsou i postavy méně vykreslené. Zakončení ve vztahu k náhrdelníku jsem očekávala a těšila se na něj, ale bylo to takové "nic moc". Od poloviny pro mě klesající kvalita, ale přes to všechno kniha nadprůměrná. Doporučuji.

AllyKumari
05.02.2017 5 z 5

Něco takového jsem ještě nikdy nečetla. Srdcervoucí, vášnivé, velmi temné ale prezentované s úžasným talentem. Slovy plynou a příběhy vám zaplaví duši tak, až bude pro každou z těch mnoha postav křičet v agónii. Kniha, kterou by si měl rozhodně přečíst každý, nejen pro čtenářský zážitek, ale aby se něco naučil a snad i trochu porozuměl jednomu z (mnoha) nejstrašnějších bílých zločinů všech dob.

JanaDor
20.12.2016 5 z 5

Knihu doporučuji všem. Chválím ji bez připomínek. Je zde spousta emocí, životních osudů, pestré vyprávění, široký časový záběr, postavy a popisy perfektně propracované – prostě celkově skvělé. Já nevím co víc napsat, abych se pořád neopakovala, že je to úžasné literární dílo. Prostě si ji přečtěte.

Iwíček
14.12.2016 5 z 5

Wau, naprosto luxusní kniha, která čtenáře donutí se zamyslet na situací Afričanů a Afroameričanů. Některé okamžiky vám vženou až slzy do očí, avšak kniha se čte velice dobře.

Deny4
17.10.2016

Originální forma jakou je knížka napsaná mi maximálně vyhovovala. Nemůžu říct, že jsem se chvílemi neztrácela, čí potomek to teda teď je, ale nakonec o to tolik v té knize ani nejde. Pěkný průřez začátkem, průběhem i "koncem" otroctví, jak v Africe tak na cílovém kontinentě, tedy Americe. Konec v uvozovkách, neboť v té době bylo ještě spousta předsudků a pokrytectví,která zabraňovala tak něják tomu úplnému vysněnému konci. Kniha se mi opravdu líbila a ráda ji doporučím.