Nastavení mysli ekniha

Jednoduchá myšlenka, kolem níž se tato kniha točí, a za níž stojí desítky let vědeckého výzkumu, se dá vyjádřit zhruba takto: úspěch máme ve svých hlavách. Profesorka Dwecková se svým týmem na Standfordské univerzitě zjistila, že svou přirozeností tíhneme ke dvěma relativně vyhraněným způsobům myšlení o sobě a své úspěšnosti: k myšlení růstovému a myšlení fixnímu (angl. „growth mindset“ a „fixed mindset“). To, které myšlení u nás převládá, pak významně ovlivňuje naši reálnou úspěšnost. Ke zjištěním Dweckové popsaným v knize patří nadějný závěr, že se navzdory své dispozici dokážeme během života změnit, a autorka ukazuje, jak na to: jak využít svůj plný potenciál. Chcete vědět, jak přesně se dva zmíněné typy myšlení projevují? Typickým rysem fixního myšlení je vzdávání se před překážkou, neschopnost přijímat zpětnou vazbu, špatný pocit při vnímání úspěchu ostatních, vyhýbání se výzvám a negativní postoj k úsilí jako takovému. Naopak růstové myšlení se projevuje vřelým vztahem k výzvám, vytrvalostí při čelení překážkám, pozitivním vztahem ke kritice. Růstově myslící člověk vnímá úsilí jako cestu k mistrovství a v úspěchu druhých vidí inspiraci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353152/big_nastaveni-mysli-sdW-353152.jpg 3.8154
Literatura světová, Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl

Vydáno: (ekniha), Jan Melvil

Mindset: The New Psychology of Success, 2006

Kniha Nastavení mysli

thorir

Nepochybně zajímavá kniha s jistým přesahem a s potenciálem nejen v sebepoznávání ve vlastním rozvoji, ale též ve zlepšení vlastního jednání s dalšími lidmi dle načrtnuté typologie. Je to ale zároveň klasická americká motivační „self-help“ kniha, jednoduchá, plná opakujících se lidských příběhů, opakujících se příkladů, jak se ten který jednotlivec, často známá osobnost, dostal z pevného nastavení mysli do růstového (nebo naopak nedostal). To opakování podobných životních příběhů je ubíjející. Autorka sice mnohokrát zmíní, že mnoho lidí je z pohledu nastavení mysli nevyhraněných, tj. v jedné oblasti reagují pevně, v jiné oblasti pak růstově, přesto v podstatě okamžitě sklouzává do černobílého vidění pevné vs. růstové a nic mezi tím. Je to motivační kniha jako každá jiná, plná nekonkrétních a obecných „rad“, jak se někam posunout, vyhraněných situací a příkladů co špatné nastavení mysli – pevné – způsobuje a naopak, jak prospěšné je mít nastavení správné – růstové. Ano, mít růstové nastavení mysli je nepochybně a objektivně výhodnější, jen se obávám, že pouze pomocí této knihy se k tomu lidé s pevným nastavením tak snadno nedostanou. Knize jednoznačně chybí konkrétní kroky, které by měl dospělý jedinec podniknout, aby své nastavení mysli změnil, například nějaké KBT cvičení, cokoliv. Jak například pracovat s radou typu „navrhněte si vlastní růstové strategie“? Netuším dodnes. Absence čehokoliv hmatatelného kvalitu a přínos textu sráží. Hodnotím, jak hodnotím, něco jsem se přece jen dozvěděl, nejen o sobě, ale též o druhých. Člověk okamžitě identifikuje reakci růstovou vs. pevnou, a protože dost pracuji s lidmi, alespoň tohle se hodí. Přečtení nelituju, ztracený čas to určitě nebyl.

Analady
22.09.2021

Ačkoliv má tato kniha několik mínusů ( je místy zdlouhavá a klasicky americká), určitě stojí za přečtení. Opravdu dobrá kniha k zamyšlení. Patří k těm, co mohou změnit a hlavně zlepšit život. Je v ní velké množství příkladů ( což mnozí ocení, i když je jich možná až příliš). Poslechla jsem si ji jako audioknihu. Bohužel hlas ani styl mi nebyl moc příjemný. Ocenila bych milejší hlas a projev. Ale přesto všechno si za svůj potenciál kniha zaslouží velmi dobré hodnocení.

Pe3ček
03.06.2021

Zajímavá myšlenka o fixním a růstovém myšlení nafouknutá do celé knihy. Nicméně jsem se nedozvěděl praktické rady, jak z fixního myšlení přejít k růstovému, místo toho autorka popisuje desítky příběhů sportovců a businessmanů, které mě vůbec nezajímaly. Proto nemohu dát lepší hodnocení.

madlenka3189
12.04.2021

Zajímavé čtení, které se ale místy dost táhne, a to hlavně ve středu knihy, kdy se prakticky pořád dokola opakuje to stejné dokola, jen zasazené v jiném kontextu. Kdyby kniha byla zkrácena o opakující se pasáže, asi bych byla spokojenější. Myšlenky v ní jsou ale často zajímavé a oceňuji i odkazování se na různé studie. Trochu ovšem nesouhlasím s, až moc velikým, rozděleným populace na 2 skupiny - růstové nebo fixní nastavení mysli. Vím, že je to zde přehnáno hlavně pro lepší představu, ale z celé knihy mám dojem, že lze všechny ''špatnosti'' svézt na fixní nastavení mysli.

nicoolka25
28.12.2020

Kniha se četla dobře

T.Dino
28.11.2020

Tato kniha je mířena všem lidem, ať už jste rodič, učitel, trenér, vedoucí nebo pracující lidská bytost. Autorka dostatečně vysvětlila fixní a růstové myšlení, které je podloženo na různých výzkumech. Místy opakující se věci, takže kniha byla nudnější v určitých pasážích, ale i tak vás to nasměřuje ke změně myšlení.

FrutyZ
17.10.2020

Kniha nabízí nepřeberné množství příkladů autorky z vyučování na Columbia Univerzity a dalších mnoho výzkumů, které cituje a používá je na vysvětlení smyslu knihy. Celá kniha je věnována jednomu tématu, který je pořád dokola, ale autorka to měla výborně promyšlené. Kapitoly na sebe navazovaly a nejvíce (mě jako trenéra dětí) zaujala kapitola o trenérovi Johnu Woodym na straně 233. Tuto pasáž, by si měli přečíst všichni trenéři mládeže.
Je škoda, že kniha nenabízí více grafů, které by oživily celou knihu.

petra7309
07.10.2020

Shoduji se s těmi, kteří píší, že jim kniha pomohla změnit myšlení na růstové. Mně taky.
Roky jsem žila v přesvědčení, že úsilí a snaha a zdolávání překážek je pro ty méně talentované. A také jsem si myslela, že talent vyřeší a překoná vše. Ne. Talent + úsilí + propady = výsledek. Jinak to nefunguje.
Co autorka nijak nepostihla, je, že fixní nastavení = žití v egu (ve strachu, v oddělení). Pro mě další vrstva knihy a dalších milion aha momentů.

Faktomluva
Faktomluva