Nastavení mysli ekniha

od:


KoupitKoupit eknihu

Jednoduchá myšlenka, kolem níž se tato kniha točí, a za níž stojí desítky let vědeckého výzkumu, se dá vyjádřit zhruba takto: úspěch máme ve svých hlavách. Profesorka Dwecková se svým týmem na Standfordské univerzitě zjistila, že svou přirozeností tíhneme ke dvěma relativně vyhraněným způsobům myšlení o sobě a své úspěšnosti: k myšlení růstovému a myšlení fixnímu (angl. „growth mindset“ a „fixed mindset“). To, které myšlení u nás převládá, pak významně ovlivňuje naši reálnou úspěšnost. Ke zjištěním Dweckové popsaným v knize patří nadějný závěr, že se navzdory své dispozici dokážeme během života změnit, a autorka ukazuje, jak na to: jak využít svůj plný potenciál. Chcete vědět, jak přesně se dva zmíněné typy myšlení projevují? Typickým rysem fixního myšlení je vzdávání se před překážkou, neschopnost přijímat zpětnou vazbu, špatný pocit při vnímání úspěchu ostatních, vyhýbání se výzvám a negativní postoj k úsilí jako takovému. Naopak růstové myšlení se projevuje vřelým vztahem k výzvám, vytrvalostí při čelení překážkám, pozitivním vztahem ke kritice. Růstově myslící člověk vnímá úsilí jako cestu k mistrovství a v úspěchu druhých vidí inspiraci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353152/big_nastaveni-mysli-sdW-353152.jpg 3.7193
Žánr:
Literatura světová, Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl

Vydáno: (ekniha), Jan Melvil
Originální název:

Mindset: The New Psychology of Success, 2006


více info...
Nahrávám...

Komentáře (44)

Kniha Nastavení mysli

hu_87
25. dubna

(+ SPOILER) Tahle kniha mě tak extrémně nebavila, až mi přišlo, že jí nedočtu.
Prostě:

- myšlení FIXNÍ je idea toho, že je něco daného, neměnného (třeba váš talent, inteligence), což může vést k tomu, že se pak přestanete snažit, protože přece "máte talent" a kdybyste se začali snažit, okolí tím přesvědčíte, že vlastně talent nemáte. Když se setkáte s chybou, vnímáte to jako vlastní selhání, což blokuje váš seberozvoj.

- myšlení RŮSTOVÉ je opak, prostě chybu vnímáte jako možnost se v něčem zlepšit nebo se něco naučit; nic není předem dané, máte potřebu se rozvíjet atd.

Stačilo by to napsat na pár stránek. Autorka se VELMI ČASTO opakuje a osobně nesnáším knihy, u kterých se autoři musí opakovat, aby zaplnili stránku. Tohle mě prostě extrémně nebavilo, pardon.

J.P.S.
24. dubna

Moje hodnocení knihy se velmi shoduje s tím, co níže napsal thorir.
Hlavní poselství knihy, tj. vysvětlit odlišné nastavení myšlení na tzv. "fixní" a "růstové", je rozhodně užitečné. Dost věcí popsaných v této knize opravdu funguje. Problém je v tom, že v knize je to opakované pořád dokola, jako na kolovrátku jsou stále omílány "senzační" příběhy mající zdůraznit, že růstové myšlení se vyplatí více než progresivní. Fajn, ale co může člověk udělat, aby to zapojil do každodenního života? Jak si může pomoci, aby se "přenastavil" na růstový mindest, když je třeba vlivem výchovy z dětství nastaven na ten fixní? O tom se v knize příliš nedočteme. Pokud už jsou nějaká konkrétní doporučení, tak jsou často dost povrchní. A někdy i dost pitomě podané - například na str. 91: "Jsou situace, kdy se chováte hloupě - kdy nepoužíváte svou inteligenci? Až budete příště v podobné situaci, nastavte svou mysl růstově" (aha...).
V knize dost postrádám typy na konkrétní úkoly a cvičení, které lze průběžně zapojovat do každodenního života.


Toru
27. ledna

Určitě zajímavá kniha. Čtivá moc nebyla, ale určitě za přečtení stojí.

karelpeter
09.10.2022

Fráze " růstové nastavení mysli " je v knize tak často opakované, že vás už v druhé kapitole začne štvát.

teeyinka
24.06.2022

Známý koncept, kterým jsem se prokousávala docela dlouho, ale dalo mi to nový pohled na řešení problémů v různých sférách života. Zvlášť na konci mi kniha připomínala koncept "zlého dvojčete", který zmiňuje Marián Jelínek.

michal8634
12.03.2022

Základní myšlenky této knížky by šly napsat do dvou stránek, ať nežeru do jedné kapitoly.
Carol Dweck má ale potřebu vám k tomu dodat asi 200 "příběhů ze života" (což je asi to nejhorší na amerických softskilových knihách) a zrovna tady je to trochu extrémní a nic vám to nedá.
A ještě jedna věc, která není úplně košer - Carol Dweck sice je profesorka psychologie, ale kniha žádnou vědeckou validitu nemá. To, co se tam píše je samozřejmě intuitivní a užitečné, ale vědecky podložená teorie mindsetu nijak není.

DreamerX9
29.01.2022

Neřekla bych, že kniha nic nedává. Je zajímavá a mluví tak jako o všeobecných tématech do života. Několik příkladů slavných a vytrvalých osobnosti a také typů jak si "nastavit mysl" myslím že je to o každém z nás a každý si v knize může najít své. Za mě kniha ani neobsahuje nějaké velké AHA a je to dost "amíkovské" ale líbí se mi myšlenka o talentu, růstu osobnosti a posunu v úspěchu.

thorir
09.01.2022

Nepochybně zajímavá kniha s jistým přesahem a s potenciálem nejen v sebepoznávání ve vlastním rozvoji, ale též ve zlepšení vlastního jednání s dalšími lidmi dle načrtnuté typologie. Je to ale zároveň klasická americká motivační „self-help“ kniha, jednoduchá, plná opakujících se lidských příběhů, opakujících se příkladů, jak se ten který jednotlivec, často známá osobnost, dostal z pevného nastavení mysli do růstového (nebo naopak nedostal). To opakování podobných životních příběhů je ubíjející. Autorka sice mnohokrát zmíní, že mnoho lidí je z pohledu nastavení mysli nevyhraněných, tj. v jedné oblasti reagují pevně, v jiné oblasti pak růstově, přesto v podstatě okamžitě sklouzává do černobílého vidění pevné vs. růstové a nic mezi tím. Je to motivační kniha jako každá jiná, plná nekonkrétních a obecných „rad“, jak se někam posunout, vyhraněných situací a příkladů co špatné nastavení mysli – pevné – způsobuje a naopak, jak prospěšné je mít nastavení správné – růstové. Ano, mít růstové nastavení mysli je nepochybně a objektivně výhodnější, jen se obávám, že pouze pomocí této knihy se k tomu lidé s pevným nastavením tak snadno nedostanou. Knize jednoznačně chybí konkrétní kroky, které by měl dospělý jedinec podniknout, aby své nastavení mysli změnil, například nějaké KBT cvičení, cokoliv. Jak například pracovat s radou typu „navrhněte si vlastní růstové strategie“? Netuším dodnes. Absence čehokoliv hmatatelného kvalitu a přínos textu sráží. Hodnotím, jak hodnotím, něco jsem se přece jen dozvěděl, nejen o sobě, ale též o druhých. Člověk okamžitě identifikuje reakci růstovou vs. pevnou, a protože dost pracuji s lidmi, alespoň tohle se hodí. Přečtení nelituju, ztracený čas to určitě nebyl.

1