Naším nebom bol oceán

Naším nebom bol oceán https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396398/mid_nasim-nebom-bol-ocean-hXt-396398.jpg 4 142 34

Nový prekrásne ilustrovaný román Patricka Nessa je variáciou na Bielu veľrybu. Príbeh je síce vyrozprávaný hore nohami, ale v duchu dnes už kultového románu Sedem minút po polnoci, ktorým Patrick Ness dobyl srdcia miliónov čitateľov na celom svete. Hlavnou hrdinkou je veľryba Batšeba. So svojím loveckým húfom narazí na mincu s iniciálkami T. W. Kapitánka Alexandra usúdi, že ju tým najobávanejší ľudský námorník Toby Wick vyzýva na súboj. Podľa Batšeby to nemôže byť pravda. Toby Wick je predsa len mýtus, legenda, ktorú si veľryby vymysleli. Je totiž nepredstaviteľné, aby ich nenávidení ľudia mohli premôcť v boji. Ale toto nie je príbeh o Toby Wickovi. Toto je príbeh o hneve, nenávisti a našej potrebe bojovať až do úplného konca, keď už neostáva nič iné len česť a smrť.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

And the Ocean Was Our Sky , 2018

kalinkacz
08.05.2020 4 z 5

Patrick Ness je můj opravdu oblíbený autor... Píše krásné, dojemné a poetické příběhy, které se čtenáře dotknou... Na Volání netvora nikdy nic mít nebude, ale tohle bylo tak krásné... navíc ty ilustrace, ty jednoduše posunuly level této knihy úplně jinam... Krásně příběh doplňovaly a já si čtení skutečně užívala... Přijde mi, že v dnešní době je hodně těžké napsat něco, co tu ještě nebylo a tento autor to zvládá na jedničku....

tereza2787
21.03.2020 5 z 5

Jedná se o prostý příběh pro děti. Když se ale kouknete blíže a pořádně se do příběhu ponoříte, uvidíte v něm tíhu pravdy. Určitě stojí za to si ji přečíst a zamyslet se nad celkovou myšlenkou knihy, která mě úplně ohromila.

Pitbullka
14.03.2020 4 z 5

Milý, smutný a dojemný příběh s krásnými ilustracemi.

DreamerX9
03.03.2020 5 z 5

Tohle byla opravdu smutná ale krásná kniha na zamyšlení. Velryby jsou skutečně pozoruhodni tvorové a jsme to my, kdo je násilím bere z jejich mořské oblohy. Líbí se mi celková myšlenka knížky (kdo potřebuje ďábli když jsou tu lidé). Z počátku to vypadalo jako příběh pro děti ale každý si ho může vyložit po svém záleží na úhlu pohledu. Pro mě je to zamyšlení nad světem hlubším než oceán.

Roscata
07.01.2020 4 z 5

A oceán byl naší oblohou je zajímavě podaný příběh, který jsem ale nečetla s takovou chutí, s jakou jsem čekala. Prvních 50 stránek mi trvalo než jsem se zorientovala v myšlení velryb, a to je myslím dost dlouhá doba, když má kniha 160 stran.
Kromě téhle maličkosti, je to jinak báječný příběh s hlubokou myšlenkou, sympatickými postavami a nádhernými ilustracemi od Roviny Cai, které krásně doplňují atmosféru.
Za mě dobré, ale na Volání netvora, u kterého jsem bulela jak malá, to nemá.

verulik196
29.12.2019 3 z 5

Na jednu stranu to je zajímavý příběh s hlubší myšlenkou, na druhou jsem ho ale nečetla s takovou chutí, jako jsem doufala. Volání netvora, které bylo svým způsobem podobné této knížce, bylo rozhodně poutavější.

1Booklover
21.12.2019 4 z 5

Tato kniha byla vskutku zajímavá.
Musím přiznat, že na začátku jsem děj moc nechápala, ale čím dále jsem knihu četla, tím více ve mně nechávala rány.
Kniha má hloubku a myšlenky v ní obsažené nejsou hned vidět, musíte je v příběhu hledat.
Ilustrace jsou neskutečné
Knihu jsme měla přečtenou za dva večery.

Šárka_D
27.10.2019 5 z 5

Vskutku krásná kniha obsahem i provedením - magické ilustrace dodávají pochmurnému příběhu další rozměr. Od Nesse jsem zatím nic nečetla, tohle bylo velmi dobré seznámení.

rysavas
09.08.2019 3 z 5

Tahle kniha není jen tak jednoduché čtení, má hloubku ...nebo Propast.... je v ní skryté poselství...ne, moc optimistické, ale rozhodně důležité....

Na přebalu knihy je zajímavá myšlenka:
"Zníš jako on," řekl nakonec tiše. "Mluvíš stejně, jako mluví muži, když ho chtějí napodobit. Když zneužívají jeho jméno ke strašným činům. Když bojuješ s ďáblem, stane se z tebe stejný ďábel jako on."
"Možná s Ďáblem nikdo jiný než ďábel bojovat nemůže," odvětila jsem.
"Ale co když na konci toho boje zůstanou jenom ďáblové, Batšebo?" namítl.

A nedovedu necitovat následující: v hlubinách možná jsou ďáblové, ale horší jsou ti, které si vytváříme sami.

petrarka72
31.07.2019 4 z 5

Spíše průměrná Nessova kniha, obrácení stereotypu naruby je spíše mechanické než nějak zásadně objevné. Ale hvězda navíc za ilustrace.

Sirius
18.05.2019 5 z 5

V poslední době čtu hodně dětský knížky. Se jménem Patrick Ness už jsem setkal, ale nic jsem od něj nečetl. Až do teď. Do knihkupectví připlula jeho nová knížka A oceán byl naší oblohou. A to je dobrý. Moc dobrý. Kniha vyprávěná velrybou variující slavnou klasiku Bílá velryba je román o životě, umírání. Proroctvích (a o tom, že by se jim nikdo neměl nechávat slepě unášet). Je to román o životě pod vodou, který je stejně hodnotný jako ten nad vodou. Je to příběh o člověku a o zvířeti. A o tom, že největší strachy si vytváří bytost sami v sobě. Je to román úžasně napsaný plný nádherných obrazů od Roviny Cai. Tohle se možná zapíše jednou mezi klasiku.

SknihouVrukách
16.01.2019 4 z 5

Včera som dočítala moju prvú knihu od Patricka Nessa. Mám z nej zmiešané pocity. Najprv som sa do príbehu nemohla začítať. Od príbehu som očakávala viac a od začiatku som vedela ako to dopadne. Čo je na tejto knihe najkrajšie sú tie ilustrácie. 3,75*/5

Jajibloguje
14.01.2019 5 z 5

Nebudem hovoriť, že by ste si túto knihu mali kúpiť. Rozhodnutie nechám na vás. Za mňa ale ide o jednu z naj kníh roku 2018. Páčiť by sa mohla milovníkom Patricka Nessa a hlavne tým, ktorí sa zamilovali do knihy Sedem minút po pol noci. Našim nebom bol oceán je plná hlbokých myšlienok, výziev a iných pohľadov na rôzne veci, pričom si čitateľ užíva atmosféru príbehu a prekrásne ilustrácie. Nezáleží na tom, koľko máte rokov. Každá veková skupina si tu nájde to svoje (mladším čitateľom ale odporúčam počkať, kým na knihu nedozrejú).

knihomolkavakci
10.01.2019 4 z 5

Príbeh inšpirovaný známou veľrybou Moby Dickom poňatý z veľrybieho pohľadu. Mladá veľryba Batšeba rozpráva svoj príbeh ako učnice kapitánky, ktorá horí túžbou nájsť a zabiť najhoršieho vraha veľrýb-Tobyho Wicka, no sama nevie, kto to presne je. Avšak vedie ju jej túžba za pomstou a to je dostatočné. Čo to robí s vnútorným prežívaním Batšeby? Súhlasí s názormi svojej kapitánka a jej konaním?
Najmä na začiatku nemá čitateľ šajnu, kde je oceánske dno a kde obloha, hore je dole, dole je hore. Chvíľu to trvá, kým si zvyknete, ale dávam plus za originalitu.Tá je viditeľná aj v kresbách, ktorých pochmúrnosť koreluje s dejom. Nedá sa nespomenúť elegantné vyzývavá obálka a kvalitný papier.
S časom sa zmestíté do hodinky, čo ale knihu neochudobňuje o hlbšie myšlienky a podnety na zamyslenie aj pre young adult, pre ktorých je primárne určená. Nie celkom sa mi páčil rýchly záver, kedy došlo k stretu Tobiho Wicka s veľrybami. Táto pasáž mala byť vrcholom deja a napriek tomu bola vyrozprávaná pomerne "z rýchlika". Ale aj tak svoj čas strávený s Batšebou neľutujem.