Nehanebné neviniatko

Nehanebné neviniatko https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26764/bmid_nehanebne-neviniatko-XV7-26764.jpg 4 573 128

Po úspešnej prvotine Dominika Dána Popol všetkých zarovná prichádza jeho druhá kniha, v ktorej je napätie dávkované presne podľa receptu skúseného majstra. V príbehu sa autenticita opäť prelína s autorovou fikciou. Dvojica detektívov z oddelenia vrážd Richard Krauz a Jozef Fischer, zvaný Chosé, vyšetrujú nový prípad, beštiálnu vraždu študentky architektúry Moniky, ktorú vrah zaškrtil v jej izbe na poschodí rodičovského domu. Tak ako obyčajne, najväčším nepriateľom skúsených detektívov nie sú pištole protivníka ani úskoky zákerného vraha na úteku ale čas, ktorý neúprosne letí... avšak nie vždy zákonite vpred. Minulosť sa nedá vymazať... Udalosti z minulého roka prenasledujú Krauza, vystupujú do popredia a preplietajú sa so súčasnosťou ako farebné stuhy vo vlasoch nevinného dievčaťa. Kto ju zneuctil a zavraždil? Je smrť bossa, ktorého niekto zavraždí, závažnejšia než smrť mladej študentky? Kedy už skončia mafiánske vraždy v podsvetí mesta? Kto presvedčí prominentných rodičov zavraždenej a večne ufrflaného riaditeľa kriminálky, že chlapci z mordpartie robia čo môžu?... celý text

Martin1974
04.08.2016 5 z 5

Dánovky sú úplne z iného cesta ako také connellyovky, francisovky, mcbainovky .. proste klasické detektívky. Nás na Slovensku sa dotýkajú omnoho intenzívnejšie ako čitateľov inde, pretože je v nich zakódovaná realita práve našej krajiny. Z celej knihy sa mi najviac páčila scéna na letisku .. takto to u nás chodí, mocní ( postavenie + peniaze ) jednoducho prevalcujú každú spravodlivosť, tá je len vo filmoch a románoch písaných pre obyčajných ľudí, aby mali aspoň nejaký svetlý bod na konci tunela. Smrť je asi naozaj jediná spravodlivosť v živote...čaká každého ( Popol všetkých zarovná ). Pozornému čitateľovi isto neujde, že ON je vlastne Mečiar, že Boss je Miroslav Sýkora a tých nehanebných neviniatok som len v týchto dvoch románoch našiel viac. Som nehorázne naštartovaný na ďalšie knihy..

adelinka
17.07.2016 4 z 5

tak Dominik Dán pre mňa dobrý.....trochu mi vadilo kým som sa pustila do knihy, že som už veľa o Monike vedela....(manžel čítal knihu už predo mnou - tak sem tam niečo utrúsil)....dosť mi niekedy vadí také neukončenie....aj keď všetko zistia, nie všetko sa dostane k verejnosti v tomto prípade ma dosť naštvala poslanecká imunita... :-(

astroweb
22.04.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších Dánových detektivek. Moc líbilo.

marlowe
03.01.2016 4 z 5

Dominik Dán píše dobré detektivky – a Nehanebné neviniatko dobrou detektivkou rozhodně je.

Přesto si neodpustím pár přátelských žďulců – prostě proto, že k vysněnému ideálu a k naprosté dokonalosti se vždycky pár krůčků nedostává – a k možnosti udělení kýžených sta procent i tady brání několik (subjektivně vnímaných) faldíků a mastných flíčků na jinak bezvadně padnoucím saku.

Co mi tedy vadilo?

1) Místy zbytečná rozvleklost. (Nerad se opakuji, ale musím znovu konstatovat: méně je někdy více!)

2) Na moje gusto až příliš bodrosti a "bujaré chlapáckosti" při vzájemné komunikaci mezi členy "vraždárov". Věřím, že PŘESNĚ TAKHLE policajti z mordparty v reálném životě opravdu šprýmují a natahují se, ale něco jiného je "životní realita" a něco jiného "literární zpracování této reality". Na mě tam zkrátka toho věčného vtipkování je už "priveľa".

3) Popravdě: Hodně mi vadily ty občas se vyskytující nadmíru dlouhé monology a spontánní promluvy vyslýchaných (Růžičkova zpověď a další), které by se spíš vyjímaly v divadle jednoho herce než v akční detektivce. Jejich rozfázování do přirozených "policejních dialogů" (otázka-odpověď-otázka-odpověď) by knize jedině prospělo.

4) A obecně: U Dánových románů mi trochu nesedí příkladné (a bohužel někdy až protivné) "slušňáctví" hlavního hrdiny, který – na rozdíl od svých kolegů – ani neodhodí vajgla na dlažbu vestibulu – a po vzoru řádných občanů jej vynese před barák. "Klaďas" a "následováníhodný profesionál" Krauz u mě ztrácí body právě tím, čím je měl podle autorových představ získávat: "Kája-Maříkovským" premiantstvím a absencí obyčejných člověčích chyb a selhání.

Přesto však (protože plusy mnohonásobně převyšují mínusy) mi tento výčet drobných vad nemůže zabránit v udělení vysoce nadprůměrného ohodnocení: 80%!

Marian27
29.12.2014 4 z 5

Takze takto to chodi? Kazdy kazdeho pozna, kazdy s kazdym trt..ehm spi, kto ma postavenie a moc je nad zakonom a urcuje pravidla, veriaci je v konecnom dôsledku horsi ako ateista alebo prostitutka. Nieco z vrazdy Moniky Reisovej som vytusil, nieco bolo pre mna prekvapenie.
Kym si vsak precitam dalsiu Danovku, poriadne sa posilnim nejakymi tymi pivami a nezabudnem ani na vodku.

Mako123123
18.04.2013 4 z 5

Silný ba až nie-uveritelný dej kde sa objavujú extrémy v počínaní Reisovcov.... skutočne sa tomu nedá verit, ale inak to bolo pútavé a zaujímavé ako sa po každej kapitole poodhalila ešte vačšia ,,špina,, v charaktere vypočúvaných . Inak to hodnotím kladne bo okrem toho že sa tým vztahom nedalo verit, tak všetky ostatné aspekty deja a knihy mi.prišli v poho. Jednu hviezdičku tomu preto strhnem bo pri tých extrémnych pasážach som mal dojem že sa autor pri písaní posilnoval nielen alkoholom ale aj niečím tvrdčím.... 4/5

bookcase
28.03.2013 3 z 5

Už to bylo lepší než ta první, docela se to rozjelo. Uvidíme,co další :-)

zuzulique
30.12.2011 3 z 5

Prvá polovica knihy omyl, druhá oveľa lepšia, no na viac ako na 3* to nie je...Dán napísal aj lepšie knihy, len bohužiaľ s detektívnym, či krimi žánrom to má len málokedy niečo spoločné. Celkom sa mi páčila Cela číslo 17.