Básnik

Básnik https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175074/bmid_basnik-1hr-175074.jpg 4 623 134

Na začiatku svojej kariéry detektíva oddelenia vrážd bol Krauz vystavený tvrdej skúške. Jeho zmysel pre spravodlivosť bol konfrontovaný s vtedajším právnym systémom a s výkladom spravodlivosti podľa socialistických právnych noriem deformovaným mocenskými praktikami. Po skončení akcie Rusalka, keď sa svojvoľne rozhodol pomôcť manželkinej spolužiačke Dane nájsť svojho otca v cudzine, dostal na výber. Krauz sa rozhodol. Rozsekol svoj gordický uzol a rozhodol sa ostať na oddelení vrážd. Lenže to ani Burger a ani elév Krauz netušili, že ich o pár dní čaká prípad, ktorý preverí nielen ich odborné schopnosti, ale aj najdôležitejší princíp spolupráce detektívov – dôveru. Z detektíva Krauza sa stane podozrivý zo spáchania série vrážd mladých dievčat. Pomôcť mu môže iba kolega, ktorý mu aj napriek kontroverzným dôkazom ostane verný, a vrah – básnik, ktorý ukradnutými básňami manipuluje všetkým a všetkými.... celý text

Opatov
09.09.2018 5 z 5

Tak tohle me hodne bavilo. Vubec prvni kniha, kterou jsem od Dana cetla. Byl mi doporucen jako prvni, protoze jednotlive dily jsou casove zprehazene. Cetla jsem mezitim vsechny dily. Autor cerpa ze skutecnych kriminalnich pripadu a jeho znalost prostredi a vysetrovacich postupu je podle me znat. Doporucuji!!!

kuky921
28.08.2018 5 z 5

Výborná kriminálka, čtivá a uvěřitelná.

Eunike93
27.08.2018 3 z 5

Konečně jsem ji přečetla. První polovina mi trvala pěkně dlouho. Nic mě na ní nezaujalo, začátek ničím nevynikal. Prostě klasika, krimi jak má být, nač se obtěžovat s upoutávkou. Důvod, proč jsem vlastně pokračovala, byl ten, že už jsem došla s nadějí tak daleko, že jsem potřebovala zjistit, jak to celé dopadne. Bohužel, žádné překvapení se nekonalo :-( Jsem ráda, že jsem se dostala k D. Dánovi, ráda jsem si Básníka přečetla. Nebude ovšem patřit mezi mé nej...

lenkavildomcova
19.08.2018 5 z 5

Tak to byla jízda. Super. Přečteno za den. Fakt skvělá detektivka. Moje třetí kniha od Dána a zatím nejlepší. Těším se na další.

tristessa
15.07.2018 5 z 5

Jaká hrůza zjistit, že jsem doposlouchal poslední vydanou audioknihu Dominika Dána. Bylo by fajn, kdyby se Audiolibrix a Marián Geišberg přestali flákat a něco zase načetli!
Básník je podle mého jedna z nejlepších knih Dominika Dána; Krauz udělal pár chyb a už to mohl mít za sebou, ale naštěstí vše dobře dopadlo a máme dál co číst.
Jo a bacha na kamarády - hlavně ty bývalé!!!

alenkacermi
18.06.2018 5 z 5

Má první kniha od tohoto autora. Bavili mě všichni tři detektivové na oddělení vražd. Jejich humor a dobírání. Je fajn, že to nebyli žádní Supermani, ale normální chlapi. Určitě si přečtu další

jaroslav8984
18.04.2018 5 z 5

brilantní

ivoiro
13.03.2018 5 z 5

Skvělé dílo. Možná je to tím, že v příběhu je moje rodné sídliště a základní škola. Nikdy bych si nemyslel, že tyto místa najdu v nějaké knize.

Chesterton
10.02.2018 5 z 5

I mě tento zkušený a praktický muž velice baví! Veškerou brutalitu a policejní expresi, která je občas na hraně mé snesitelnosti mu odpouštím. Protože k této náročné práci patří. Bohužel:(
Díky Dominiku Dáne.

Slaďoška
22.01.2018 4 z 5

Detektiv Krauz mě prostě baví.....a jdu na další knihu právě s ním :o)))

konicekbily
31.12.2017 5 z 5

Pěkný příběh z doby nedávno minulé věrně popisuje tehdejší prostředí a hlavní aktéry té doby, kteří se mnoho nelišili od skutečných kladných i záporných hrdinů příběhu. Dobrý humor je kořením díla!

bertrand
08.12.2017 4 z 5

Hltá se to jedním dechem, až stránky šustí vzduchem.
Slabých míst si člověk ani nevšimne, protože na to prostě není čas, musí se číst a číst a číst až do konce i kdyby děti hladem skučely, tramvaje zvonily, uragán Flóra řádil za okny...

francouz
20.10.2017 5 z 5

S lehkostí nás autor posouvá dějem, který nás opět přikove za železnou oponu, kdy neschopní ale politicky angažovaní nám vládli. Líbil se mi styl autora, který krásně vykresluje tuto šedivou dobu, nebojí se to okořenit humerem, který vždy perfektně padne do dané části. Ač soudruzi tlačí na pilu, tak si Krauz dokáže udržet na odstup. Sice na konci bylo zřejmé kdo bude vrah, ale i tak knížka má úžasné tempo a mě se opravdu líbilo propojení s dobou a někdy až naivní přístup některých lidí k tomu, co se kolem nich dělo. Je to takový ten československý hrdina, který rozhodně neoplývá skoro nadrpřirozenými schopnostmi, prostě padne na hubu, i díky době ve které kamarád zradil kamaráda bez mrknutí oka.

rekon
14.08.2017 5 z 5

K tomuto autorovi jsem se dostala náhodou, na doporučení paní knihovnice.
Dosud jsem se věnovala severským krimi, ale tato kniha se četla sama a byla naprosto úžasná! Klobouk dolů, určitě nezůstanu jen u jedné. Netušila jsem, že na Slovensku mají tak skvělého autora.

astroweb
13.06.2017 5 z 5

Jeden z nejlepších přečtených Dánů. Skvělé.

bábuška
15.04.2017 5 z 5

Opět výborně napsaná detektivka. Děj nás přenáší do roku 1988, kdy se pomalu začínají 'otřásat trůny' a občas se upřednostňují zcela zbytečné akce před naléhavějším vyšetřováním. Naše známá mordparta má tentokrát co dělat s těžkým schyzofrenikem, jeho nadprůměrnou inteligencí a jeho oběťmi - mladými ženami.

PetK
27.03.2017 4 z 5

Poslouchala jsem už druhou knihu (chronologicky) po sobě, slovenčina je krásná :-) A v podání herce, na jehož jméno si teď samozřejmě nevzpomenu, je to zážitek o level výš. Samotné případy nejsou nijak extra komplikované, ale život policajtů za totáče, jejich osobní životy a vazby jsou zajímavé. Navíc je Dán vtipný tím správným způsobem, suchý humor miluju. :-)

karel0684
17.02.2017 4 z 5

Druhá kniha tohoto autora, co se mi dostala ke čtení... a už chápu, proč se na ni v knihovně tak čeká a délka rezervací je mnohdy odrazující.
Tohle se četlo jedním dechem. Sice se konec dal trochu předvídat, tedy Richardova reakce , ale nic to nemění na tom, že tohle je dobrá kniha

LuciLux
14.02.2017 3 z 5

Je to Dán, co nezklame, knihu musíte zhltnout téměř na posezení. Já osobně si však nelibuju ani v autenticky (rozuměj, hrubo-sprostě) popisovaném maskulinním prostředí, ani ve skutečnosti, že vrah nikdy nevzejde z několika podezřelých, na které by si čtenář mohl tipovat, ale zjeví se vždy na konci jako takový deus ex machina.

wiix
12.02.2017 5 z 5

Pre mňa zatiaľ "naj dánovka" plná napätia, minulosti a ešte vzdialenejšej minulosti postáv, rôzne bočné deje a prudká čitateľnosť tohto diela, za mňa skvelé.

Dominik Dán
slovenská, 1955