Básnik

Básnik https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175074/bmid_basnik-1hr-175074.jpg 4 623 134

Na začiatku svojej kariéry detektíva oddelenia vrážd bol Krauz vystavený tvrdej skúške. Jeho zmysel pre spravodlivosť bol konfrontovaný s vtedajším právnym systémom a s výkladom spravodlivosti podľa socialistických právnych noriem deformovaným mocenskými praktikami. Po skončení akcie Rusalka, keď sa svojvoľne rozhodol pomôcť manželkinej spolužiačke Dane nájsť svojho otca v cudzine, dostal na výber. Krauz sa rozhodol. Rozsekol svoj gordický uzol a rozhodol sa ostať na oddelení vrážd. Lenže to ani Burger a ani elév Krauz netušili, že ich o pár dní čaká prípad, ktorý preverí nielen ich odborné schopnosti, ale aj najdôležitejší princíp spolupráce detektívov – dôveru. Z detektíva Krauza sa stane podozrivý zo spáchania série vrážd mladých dievčat. Pomôcť mu môže iba kolega, ktorý mu aj napriek kontroverzným dôkazom ostane verný, a vrah – básnik, ktorý ukradnutými básňami manipuluje všetkým a všetkými.... celý text

lost.in.books
16.02.2021 4 z 5

Než začnu obsahem samotné knihy, tak musím vyzdvihnout skvělý a velice tématický obal knihy, který vystihoval hlavní téma knihy a celkově se mi obálky knih tohoto autora moc líbí.
__
Kniha byla vážně povedená až na několik drobností. V knize se nacházelo dost zvratů, bez kterých si dobrou detektivku nedokáži představit a ani jsem skoro po celou dobu knihy neměla tušení kdo v případu má prsty. Líbilo se mi že se kniha nezabývala jen samotným případem , ale i zde bylo dobře vykresleno prostředí a doba , kde se vše odehrávalo a též se zde řešily mnohé běžné problémy kriminalistů. Děj dobře plynul, někdy zde byly méně zajímavé a čtivé části, za které jsem odebrala jednu hvězdičku . Kniha byla skvělá, nejen že se zde řešil případ , ale i zde byly myšlenky nad kterými se vyplatilo se zamyslet. Děj byl za mě velice dobře promyšlený, všechny ty zvraty, skvěle promyšlená psychologie postav , myšlenky... to vše z knihy dělalo skvělou detektivku . Do knihy jsem se byla schopna začíst ihned od prvních stránek a takto čtivá byla po celou dobu až na nějaké již zmiňované pasáže. Autor zde též velice dobře vykreslil postupně se vyvíjející vztahy kriminalistického týmu a jejich vzájemnou spolupráci.
__
Od autora si určitě někdy něco dalšího přečtu, protože detektivky vážně umí a zajímá mě jeho další tvorba. Mohu vřele doporučit!

IVANA0123
19.01.2021 4 z 5

Opět drsné, neuvěřitelně čtivé a napínavé. Závěr jsem odhadla, ale i tak jsem z něj měla husí kůži. Problém těchto knih je, že člověk taky musí pracovat, odložit je, je skoro nemožné. Jediná výtka - těžko věřit, že by tohle všechno Krauzovi prošlo. Ale bylo to super, tak to ráda přehlédnu. 4,5*
(1/21)

viweb
28.12.2020 4 z 5

Doporučuji! pěkná detektivka, která mě opět nezklamala

kačenka80
23.11.2020 5 z 5

Dán nezklamal jako vždy. Perfektně, lehce a se strhujícím zápalem napsaná kniha. Dokud se nedočte nejde odejít :-D

Kami33
13.10.2020 5 z 5

Když se vám Dán líbí, tak se líbí. Za mě super

mataj
03.09.2020 5 z 5

Dominik Dán mě baví. I parta jeho vyšetřovatelů, která se v tomto druhém (chronologicky) díle zatím oťukává, ale drží spolu. Zajímavá zápletka, kniha má spád a taky humor. Co víc si přát. Doporučuji k přečtení.

o_mega
19.08.2020 4 z 5

Super ... hlavne to špičkovanie detektivov :)

Ava365
03.08.2020 3 z 5

Trochu mi to připomíná dříve vydávané detektivky "do vlaku."

RADOST
21.05.2020 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu , což ještě zvýšilo můj zážitek. Zajímavý díl série z počátku Krausovy kariéry jako detektiva. Týká se situace, která pro zvýšení jeho profesionality byla velmi poučná a přínosná a čtenářům přinesla napětí i podněty k přemýšlení.

m_martina
14.05.2020 5 z 5

Dominika Dána nechám bez komentáře. Je to můj oblíbený autor.

Abroš
10.05.2020 5 z 5

Detektivka u které děj přímo utíká a člověk se i zasměje jak se detektivové mezi sebou dobírají

Petronela16
21.04.2020 5 z 5

Ďalšia geniálna kniha od Dána za mnou, síce ako audio kniha ale aj to sa ráta.Zatial , ako som už písala, skúšam len počúvanie ,aj to len Geisbergove,mozno časom skúsim opäť čítanie.Nic sa nemení na tom, že je to bohovska detektívka, s mne srdcu blízkym, humorom.

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Kniha plynule nadväzuje na titul Uzol. Opäť sa odohráva pred rokom 89, ukazuje aj klady, ale teraz aj nejaké tie mravnostné zápory nášho hrdinu Krauza. Osobne sa mi viac páčil Uzol ako Básnik, lebo v tejto knižke bude náš detektív trochu podozrivý a to aj z vraždy. A to možno nie z jednej. Či je to dielo náhody, alebo nevybavené účty so štátnou bezpečnosťou uvidíte sami. Je tesne pred nežnou revolúciou a v uliciach už cítiť napätie a verejná bezpečnosť má plné ruky práce so zvládaním situácie. Berú si na pomoc kohokoľvek, a to aj príslušníkov z oddelenia vrážd. Treba však riešiť iné horúce záležitosti v Našom Meste a to vraždy, ktoré sa kopia. Vraždy s odkazom a to pre oddelenie vrážd a nášho milého hrdinu. Kolobeh udalostí sa roztáča a z kolotoča sa stáva vír, ktorý vás úplne vtiahne. Nenechá vás len tak a udrží v napätí do posledných strán príbehu, kedy príde vytúžené rozuzlenie. Milovníci Dána knihu určite ocenia.

Hrozienko
27.01.2020 5 z 5

Dominik Dán je mojim oblubenym autorom. Pise z prostredia, ktore mi je zname, a v ktorom som zila "Ceskoslovensko". Jeho pribehy ma uviedli do citania. Mojich prvych asi 8 knih bolo prave od neho. A kazda ma uputala a nadchla. Ako laika ma uzasne vnasa do problematiky riesenia zlocinu. Niele knihu Basnik, ale aj mnoho dalsich vrelo odporucam. Nemam rada akcne ani krimi filmy. Iba knihy od Dominika Dána.

TomHr
27.01.2020 5 z 5

Pachatel jak z amerického thrilleru, sériový vrah, který jde přímo po Kauzovi. To je hlavní linie příběhu, do toho se mící dozvuky akce Rusalka (z knihy Uzol), která nezůstala bez povšimnutí. Celé zarámováno drolící se socialistickou realitou. Odhlédnu-li od vtípků a hlášek, typického čtivého stylu Dominika Dána, vyniká kniha umně vystavěným příběhem v několika dějových liniích.

Ben Nevis
24.01.2020 4 z 5

Je to detektivka s humorem, ale u autora mám pocit, že dělá z policistů večerníček Pat a Mat. Toto se u anglosaské tvorby nevidí. Tam je policajt vždycky autorita a životní vzor. Občas sužovaný osobními démony, ale v práci profesionální na 110%.

V Našem městě však policajti berou úplatky, kryjí zločince, podrážejí kolegy a bulají pracovní hodiny. Jejich vyšetřování vražd taky postrádá systematičnost. Stopa na vraha je nalezena šťastnou shodou okolností a ne policejní práci. Je to takové ze života, ale v policii dílo důvěru zrovna neposiluje.

Kniha pro mě byla WTF, ale z většiny kladné WTF. Bavila hodně a hrdinové jsou sympatičtí. :-)

Sasha001
28.12.2019 5 z 5

Další přečtený Dán a za mě ANO, ale... První polovinu knížky to bylojen o tom, kolik jich Krauz kde za zády manželky měl a téma nevěra zrovna není mé nejoblíbenější, takže jsem jen skřípala zuby a doufala, že celý příběh nebude jen o tom jednom... Ale druhá půlka byla něco jiného - děj dostal spád, byl zajímavější a konečně to nebylo jen o tom, kam ho Krauz strčil. A závěr? Geniální, takže mu těch 5* stejně upřít nemůžu, i když mi toho Krauze pěkně znechutil... :D
_____________________________________________________________________________
„Ale v septembri minulého roka si už chodil s Didi, nie?“
„No.“„Ty hovado krauzovské, ty si schopný podviesť aj vlastnú milenku!?“

hanzmb
27.12.2019 5 z 5

Básníka jsem četl hned po fantastickém Uzlu. Takže mě to svádělo dát 4*. Především mi tam chyběla ta vícevrstevnost příběhů a jejich prolínání. Tohle už je klasická detektivka. A zatraceně dobrá, takže by neměla trpět za to, že sestřička se povedla ještě lépe. Snad jen ten závěr trošku polnice a příjezd kavalerie. Velmi se mi líbilo i v jedné recenzi popsané srovnání s Carterem. U nás se o podobně velkou sérii pokouší snad jen Češka. Takže bez komentáře a nezbývá než Slovákům závidět.
Dán - nepatří to vlastně do severské krimi? Ale zase ta Blava leží dost na jihu...

Kočičáci
08.12.2019 5 z 5

Příběh Básník chronologicky navazuje na knihu Uzel, takže se opět ocitáme v předrevolučním roce 88 a zároveň v úplných kriminalistických začátcích Richarda Krauze. Ten už svým kolegům ukázal, že není žádný zelenáč a že má zároveň i koule, když sám spustil akci Rusalka.
Tentokrát umírají mladé ženy, které jsou úzce spjaty s Krauzovou osobou. Vodítkem jsou básničky, které psal jako mladík do školního časopisu. Všechny důkazy směřují proti Krauzovi a ten je od případu odstaven a je ostře sledován jako hlavní podezřelý.
Rozuzlení je překvapivé a dramatické, díky důvěře mezi detektivy je vyústění naštěstí pozitivní. Užívám si četbu celé této série, líbí se mi špičkování mezi chlapi, reálnost a uvěřitelnost všech situací. Obdivuji jejich výdrž, vzhledem k tomu, kolik chlastu dokázali zkonzumovat... ale asi to byla nutnost, aby vydrželi :-D

ArwenAragorn
30.11.2019 4 z 5

Přiznám se, že asi před rokem jsem si zkoušela přečíst jednu knížku od Dominika Dána a po pár stránkách jsem ji odložila. Řekla jsem si, že tomu dám ještě šanci a nakonec se mi tato moc líbila. Krauz mě baví, jeho parťáky, kteří ho tentokrát musí zvlášť podržet, jsem si oblíbila. Knížka je čtivá a autorův humor mě dostal. Občas jsem se smála nad některými situacemi a dialogy. Moc dobře je popsané období "totáče" s jeho paradoxy. Pustím se do dalších dílů.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Teda byls docela fešák...."
"Díky!"
"...kdyžs byl mladej."
"Díky, díky."

"Kdož jsi bez viny, hoď kamenem."
"Tohle je v Marxovi, anebo už čteš i Bibli?"

Dominik Dán
slovenská, 1955