Něžná fata morgána

Něžná fata morgána https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/312795/bmid_nezna-fata-morgana-6fL-312795.jpg 4 504 105

Třetí příběh z období detektivních začátků Richarda Krauze se odehrává v listopadu 1989. Richard Krauz pracuje na oddělení vražd už půldruhého roku, ale starší kolegové na něj stále hledí jako na kriminalistické ucho. Jeho učitel, starý detektiv Burger má na stole tři staré nevyřešené vraždy mladých žen, které vrah zardousil, sexuálně zneužil a jejich mrtvoly zanechal v městském parku na lavičce. Způsob provedení všech tří vražd napovídá, že se jedná o jednoho a téhož pachatele. Vyšetřování vyžaduje specializovaný tým, ale vedení a stranický orgán tento požadavek ignorují. Nechtějí vyvolat mezi obyvatelstvem nežádoucí paniku. Měsíc před revolucí dojde ke čtvrté vraždě a ta potvrdí Burgerovo varování, že vrah pokračuje dál. Bohužel je pozdě. Přijde revoluční listopad 1989 a společenské poměry se radikálně mění ze dne na den. Osudy lidí se setkávají a protínají na náměstí a v cinkotu klíčů zanikne osamělý výkřik, že jeden z nich je bezcitný surový vrah.... celý text

Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (ČR)

Nežná fatamorgána , 2016

ssyyllvvaa
20.06.2017

Pro mne zatím snad nejméně zajímavá kniha z Dánových detektivek, což je možná dáno tím, že jsem ji četla v českém překladu a dávám přednost slovenskému originálu, jehož jazyk mi připadá lehce ironičtější a vtipnější, a to i v popisu politického vývoje.
Ale i přesto dobrá jako všechny Dánovy knihy.

wiix
08.06.2017 3 z 5

Taký všedný príbeh. Alebo som možno mala vysoké očakávania a kniha je dobrá, len on ich už napísal veľmi veľa dobrých a podobných, neviem.

PetK
02.06.2017 4 z 5

Detektivní příběh okořeněný společensko-politickou situací v době Sametové revoluce. Dán mě baví, to spojení temna a humoru oceňuji stejně jako například u série Oddělení Q.

honZic
09.04.2017 3 z 5

Klasický Dán. Jen mi vadil konec a ta politika. Tentokrát ji tam bylo opravdu hodně. Více v recenzi, zde u knihy.

PetK
31.03.2017 4 z 5

A jsme ze socíku v demokracii. :-) Audioknihy Dominika Dána v podání Mariána Gešiberga mě prostě baví.

Danuše7
27.03.2017

dobrý příběh, napínavá zápletka, ale jeden by si myslel, že nedělali nic jiného než pili vodku.

Joyce24
25.03.2017 3 z 5

Celkem příjemná detektivka, jen mě vadilo, že té politiky v knize bylo až příliš.

bábuška
18.03.2017 5 z 5

Detektivní pátrání začíná nálezem několika zardoušených dívek. Je podzim roku 1989 a ti, kteří se snaží vypátrat pachatele jsou stále brzděni nesmyslnými tabulkami a soutěžemi o rychlé objasnění trestních činů. Vysoce postaveným činitelům jde jak o finanční odměny, tak o vyšší šarži. Mezi jinými dobře vykreslené postavy všehoschopného náčelníka Jakutina a jeho nohsledů Zlochy a Molnára, stejně tak odborně zcela neobznámeného politruka soudruha Fialu. A v době úplné dezorientalizace Státní bezpečnosti se konečně podaří vyšetřovatelům Burgerovi a Krauzovi případ vyřešit. A proč název knihy 'Něžná fatamorgána' ? Napoví nám závěr knihy: A zdá se mu sen. Žil ve městě, kde se všichni lidé měli rádi, ctili se navzájem a pomáhali si, vážili si starších a moudrých, slibovali si lásku a slibovali, že vydrží. Jáma lvová už nebyla policejní pevností, přeměnila se v dětské jesle, protože policajty už nikdo nepotřeboval. Když ráno vstal a holil se do práce, usmál se. Usmál se teskně, lítostivě. Noční sen byl bohužel pouhý sen, pouhá fata morgána, mihotající se v dáli jako horký vzduch nad rozpálenou pouští.

tlllk
14.03.2017 4 z 5

Opäť skôr sonda do predrevolučného diania, ako poriadna detektívka. Ešte prvá polovica išla podľa osvečeného scenára, ale potom ....

Patapuf
22.02.2017 3 z 5

Příběh dobrý... fakt se to čte dobře... jediné co mi na posledních knihách vadí je to poučování... na začátku si připadám jako kdybych si četl nějakou učebnici... to připomínání socialismu mi přijde tlačený do toho jakoby na sílu... když od tohohle odhlédnu je kniha super...

Aleen
16.02.2017 5 z 5

Připadám si už trapně...na pana Dána pěju pořád jen chválu! Ale jinak to prostě nejde...Ten člověk si na nic nehraje, věci nazývá pravými jmény, která se nesměla říkat za minulého režimu a která se nesmějí říkat ani dnes. Ono se totiž mnoho nezměnilo :-(
Líbí se mi vyprávění profíka o jeho profesi, o světě, ve kterém se skutečně dějí ošklivé věci. Tento "díl" moc pěkně odsýpal, dělo se toho mnoho a naprosto to pohltilo mou pozornost. Velice dobře podané řemeslo.

Jessica007
24.01.2017 5 z 5

Moje druhá kniha od Dominika Dána a moc se mi líbila. Rozhodně je velmi záživná, je v ní napětí, humor, je zasazená do období před, při a těsně po "sametové" revoluci, to je také zajímavé, osobní vztahy. Někdy hodně otevřené popisy situací.

weberda
18.01.2017 5 z 5

Perfektní, doporucuji.

Foks
15.01.2017 5 z 5

Dominik Dán je PAN SPISOVATEL. Ani minutu se u této detektivky člověk nenudí. Velmi záživné, zajímavé, ve správnou chvíli výborně vygradované napětí, humor, s odstupem velmi vkusně popsané střípky revoluce... 100%

edith79
11.01.2017 5 z 5

Kniha podle mého gusta. Navíc mě vážně baví přečíst si o poměrech před, při, nebo krátce po revoluci. Autor evidentně ví o čem píše, navíc chytře, poutavě a civilně s určitou dávkou chlapského humoru.

Marian27
21.12.2016 4 z 5

Tak trochu iná dánovka než ako som zvyknutý ale som rád že autor má tak rozdielne knihy. Vyšetrovanie vrážd mladých žien na pozadí udalostí novembra 1989 malo pre mňa osobne svoje čaro. A aj to že v knihe sú spomínané miesta ktoré osobne poznám a chodievam cez ne skoro každý deň. Tak isto ocenujem že v príbehu sú spomenuté okrajovo aj udalosti z roku 1968, Sviečková manifestácia, likvidovanie spisov ŠTB alebo otvorenie hraníc. Ľudia vtedy verili že bude lepšie a niečo sa zmení ale ako sám názov napovedá, nebola to iba obyčajná Nežná fatamorgána? Za mňa spokojnosť.

Seiers
08.12.2016 5 z 5

Nostalgický výlet do devětaosmdesátého. Z tohoto pohledu ano, lidé si rádi zavzpomínají. Co se týká detektivky, je situace poněkud horší. Zaprvé detektivnímu příběhu chybí uvěřitelný konec. To, co se odehrálo na stránkách je doopravdy nesmysl. A přitom stačila jedna kapitola s jednoduchým vysvětlením. Zadruhé mně přišlo nereálné, aby všechny postavy hovořili stejně. Jak detektivové (příslušníci VB), tak bordelmamá nad hrobem, seniorka s bombarďákama, sekretářka ze čtvrtého patra, prostě všichni. Rovněž vzájemné rozhovory samotných esembáků jsou mimo reálie života (i tehdejšího). Celý příběh budí dojem, jako kdyby byl ušit horkou jehlou. Nicméně já se bavil, a proto se knihy přece vydávají.

Macek58
13.10.2016 5 z 5

Jako doposud: kvalita, kvalita ,kvalita..... už netrpělivě čekám na další.

MahulenaK
30.09.2016 5 z 5

Nemůžu si pomoct, musím dát pět hvězdiček :-) Nevím, jestli je to ještě možné, ale pro mě jedna z nejlepších "dánovek". I jsem si poplakala. A teď holt musím počkat do prosince, než vyjde další :-) A už to jinak než v originále číst nebudu!

dikobraz
21.09.2016 4 z 5

Klasicka Danovska oddychovka. Hm, to bolo obdobie, ako ludia verili, ze bude fajn a ako to nedopadlo presne podla ich predstav. Opisy tej pohnutej doby z druhej strany boli dobre. Kominar vrah a zlodej, co si setri s retiazkami a drobnymi kradezami na zdrhnutie z republiky, hmmm, neviem, neviem. A stb tam vlozil na konci, to mi tam prislo ako nasilu. No a Knazko, ako ho isli zmastit a dorazit chalosi z ulice, to som sa skoro utopil vo vani, to bola pekna haluz. A utvorte koridooooor. Pre Vlada... Ale, to je zas ina historia. Aaaale, nebudem len kriticky, bolo to fajn. Aj som sa pobavil, dobre sa to citalo a to je hlavne, ne?