Nehanebné neviniatko

Nehanebné neviniatko https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26764/bmid_nehanebne-neviniatko-XV7-26764.jpg 4 573 128

Po úspešnej prvotine Dominika Dána Popol všetkých zarovná prichádza jeho druhá kniha, v ktorej je napätie dávkované presne podľa receptu skúseného majstra. V príbehu sa autenticita opäť prelína s autorovou fikciou. Dvojica detektívov z oddelenia vrážd Richard Krauz a Jozef Fischer, zvaný Chosé, vyšetrujú nový prípad, beštiálnu vraždu študentky architektúry Moniky, ktorú vrah zaškrtil v jej izbe na poschodí rodičovského domu. Tak ako obyčajne, najväčším nepriateľom skúsených detektívov nie sú pištole protivníka ani úskoky zákerného vraha na úteku ale čas, ktorý neúprosne letí... avšak nie vždy zákonite vpred. Minulosť sa nedá vymazať... Udalosti z minulého roka prenasledujú Krauza, vystupujú do popredia a preplietajú sa so súčasnosťou ako farebné stuhy vo vlasoch nevinného dievčaťa. Kto ju zneuctil a zavraždil? Je smrť bossa, ktorého niekto zavraždí, závažnejšia než smrť mladej študentky? Kedy už skončia mafiánske vraždy v podsvetí mesta? Kto presvedčí prominentných rodičov zavraždenej a večne ufrflaného riaditeľa kriminálky, že chlapci z mordpartie robia čo môžu?... celý text

Evča123441
03.01.2019 5 z 5

Výborná. Tentokrát jsem to prokoukla celkem brzo.
O to víc jsem byla napnutá jestli je můj odhad správný.

petrpospa
25.12.2018 4 z 5

Zase Dán a zase dobrý. I když.... Staří známí hrdinové z Našeho Města, známá policejní kancelář, známé chlapské vtipy. Možná se pije o trochu lepší alkohol a přibylo více zkušeností i vyšetřovacích metod, ale téma se zase točí okolo krásných děvčat a může někomu připadat více či méně sexistické. Naštěstí jen tomu, kdo čte několikátou dánovku po sobě nebo aspoň v krátkém časovém období. Naopak ten, kdo drží v ruce svého prvního Dána, bude určitě nadšen. Dán je dobrý, hodně dobrý. A protože chci, aby takový zůstal i v mé hlavě, dám si od něj krátkou, možná delší pauzu. Stejně jako se smaženým vepřovým řízkem, který si dám i dva, možná tři dny po sobě, ale pak se mi prostě přejí. Stačí však dát si guláš, stejk, koprovku nebo žemlovku a hned je to zase ten starý dobrý řízek, na který se těším.
A s Dánem to mám stejně...

mi-380
17.12.2018 4 z 5

Svou předchozí knihou (Popol všetkých zarovná) autor vystřílel spoustu vtipných průpovídek, tady jich je podstatně méně, nebo už nejsou tak třaskavé. I rozjezd je díky úvodu ve stylu „v minulém dílu jste se dočetli“ mnohem pomalejší. Ale i tak je to kvalitní detektivka z (skoro) našeho prostředí. Takže blízká a uvěřitelná. Čteno/posloucháno v originále.
80 % (zatím 260 hodnotících s průměrem 87 %).

Jen by mě zajímalo, zda (anti)reklama fakulty architektury má reálné základy. O reálných základech propojení podsvětí s politikou asi pochybuje málokdo:

Eicherik
10.12.2018 5 z 5

Parádní krimi s připomínkou divokých devadesátých let na Slovensku. Už se těším na další díl.

bedkniha
08.09.2018 4 z 5

Jako první knihu jsem četla Bestie, které jsem dala 5 hvězdiček. Tato kniha nebyla špatná, ale prvních 60 stran bylo o předchozím případu a to mě nebavilo. Pak začal případ o Nestoudnici a ten byl super, ale bohužel, musím ubrat jednu hvězdu za ten začátek...Určitě si ještě nějakou knihu od Dána přečtu...

Marcik7
04.09.2018 4 z 5

Skvělé, jako zatím všechny jeho knihy, které jsem četla. Je znát, že ví, o čem píše a dělá to opravdu výborně.

pavlinka0250
02.08.2018 5 z 5

Tak je to jasné. Vytvořila jsem si na pana Dána slušnou závislost. Přečetla jsem po sobě čtyři dánovky a vrhla se na pátou. Není jednoduché začít číst něco jiného, protože píše opravdu výborně. A čtení ve slovenštině je krásný zážitek.
❤️

kap66
25.07.2018 4 z 5

Autor oproti "Popolu" umenšil počet stran, ubral sexistické vtípky a nepřehnal to s pokračováním mafiánské linie, vše pro mě ku prospěchu věci. Sexuální praktik Chosé ale zklamal v teorii! Kefovanie je podstatou zločinu, ale než jim všechno došlo... (Jelikož jsem četla opět slovensky, ocenila jsem slangový přírůstek do své slovní zásoby - přiznám se, že "bielu pečeň" jsem neznala). Opět mě zajímaly společenské souvislosti; výrazně vynikla poctivost policistů vedle přetvářky vysokých úředníků (a zase jsem si, v hlavě majíc souvislosti s Českem, povzdechla nad tím, jací lidé stojí o moc a opravdu nám vládnou).
Dán se čte dobře, jeho dialogy, záměrně zapsané s nedokončenými výpověďmi a opravami, mi připomínají scénář. Budu pokračovat dál.

Dervish
17.07.2018 4 z 5

Přímo nesnáším, když v detektivce svině vyhrávají nad kvalitní policejní prací. Je to k zblití. Dán ukázal opět kvalitku, kniha letí až se dech tají a už už prevíty chytnout za prdel a pak ... nic. Jo jo všichni jsme si rovni, ale někdo je si rovnější.

Jedna malá výtka se přeci jen najde, v každé knížce od Dána se některé věci opakují, popisy lidí, jejich zvyků, vtípků. Chápu, že pro toho, kdo čte poprvé nějakou knihu od Dána je to ku prospěchu, pro ty co čtou jeho knihy v kuse, jednu po druhé, jsou tyhle opakující se "vysvětlivky" už trochu nudnou rutinou. Ale i ta je v policejní práci potřeba, takže už držím klapačku.

Aleen
17.06.2018 5 z 5

Nekriticky musím přiznat, že kriminálky pana Dána se mi vždycky líbí a jsou pro mě osvěžením. Sice jsem v určitých fázích byla oproti vyšetřovatelům mírně napřed, ale to je nejspíš způsobeno jak dobou, ve které se tento případ stal a vyšetřoval, tak i množstvím detektivek, které jsem přečetla a viděla. Vyhovuje mi způsob, jakým autor píše. Vyhovuje mi na něm úplně všechno :-)

Joges
26.05.2018 5 z 5

Zprvu zajímavý a později napínavý kriminální případ, který nepostrádá šmrnc, gradaci a vtip. Obdivuji například fabulaci (všechno ostatní mezi námětem a kostrou příběhu), kterou není vždy jednoduché napsat. Děj vyšetřovací party z „Našeho Města“ tak tvoří originální, ucelený a dobře zvládnutý příběh, který baví. Knihy Dominika Dána mě zatím nezklamaly, proto opět nemám co vytknout.

ivoiro
15.05.2018 5 z 5

Opět dávám plný počet bodů. Jako rodákovi z města šíleně podobnému na Naše Město se vybavují věci až neskutečně podobné, které se v tom mém rodném městě skutečně staly. Nicméně, kdo tam tehdy žil, přesně ví a není problém spoustu jmen rozklíčovat.

francouz
26.04.2018 4 z 5

Možná jsem již méně kritický ke svému oblíbenému spisovateli, ale i tato další dánovka, měla svoje kouzlo. Mám prostě rád české nebo slovenské reálie, jsou mě prostě bližší, než americký střeodzápad. K tomu patří i parta detektivů, kteří vždy okoření svoje postupy humorem, takového morbidního charakteru, že si připadáte jako by jste v tomo zatuchlém kanclu seděl s nimi.
Ano i zde se najdou místa, která by děj mohla trochu urychlit, ale na druhou stranu příjdou odlehčení nebo záběr do nitěrních lidských tužeb, na které by se většina z nás možná bála pomyslet, natož o nich mluvit. A v tom je Dán prostě perfektní, to je jeho poloha, kdy Vám naservíruje bez obalu sklony, tak za hranou, že to již dál ani nejde.
Ano nebyla to taková jízda, jako v jiných dánovkách, ale nenudil jsem se a knížku jsem si užil.

JelloBiafra
30.03.2018 4 z 5

Ďalší z pôsobivých príbehov odohrávajúcich sa v 90. rokoch. Na Dánových knihách mám asi najradšej jeho schopnosť veľmi verne opisovať dobové reálie a pomery. Tentoraz je dej situovaný do januára 1997 a naši "vraždári" posilnení o mladú nádejnú kriminalistku Petru Pergnerovú dostávajú na starosť vyriešené záhadného úmrtia mladej študentky z prominentnej rodiny vplyvného diplomata. Bola to brutálna vražda alebo je za tým niečo iné? A skutočne bola ona Monika Reisová tak čisté a morálne nezkazené dievča ako ju všetci prezentujú? Autor tentoraz veľmi verne opisuje reálie druhej polovice 90. rokov a ukazuje ako sa privatizéri a iná zazobaná čvarga pasovali na bohorovných. Rovnako tak tu ukazuje obrovský rozmach výpaľníctva, drogových gangov a prostitúcie, ktorú kompetentné orgány v tej dobe neriešili. Jeden z ďalších vydarených románov od Dominika Dána.

Ivana11
27.03.2018 5 z 5

D. Dán mě opět nezklamal.

Ms.Iris
27.02.2018 4 z 5

Začiatok bol nemastny neslany, uplne nezáživný. No potom sa to rozbehlo a malo to spád, že som len žasla a bola som rada, že som knihu na začiatku nezavrela. Nadšená som a siaham po ďalšej knihe ;-)

harena
26.02.2018 4 z 5

Pravda je, že alespoň do poloviny knihy je vyprávění zdlouhavé, že jsem občas i přeskakovala a nebyla si jistá, jestli dočtu. Zatím jsem si zvykla na vtipy a jakoby drsnou řeč chlapáckých policajtů mordparty a jsem ráda, že jsem vydržela. Příběh dostal spád a byl tak napínavý a čtivý, že jsem měla dojem, jakoby DD opravdu vyprávěl o vyšetřování vraždy , která se v letech 1997 na Slovensku stala. Bohužel nezáleží jen na policajtech, aby byla prosazena spravedlnost. Přečtu si jistě i další dánovku, vidím, že jich napsal opravdu hodně.

tonysojka
20.01.2018 2 z 5

Od Dána jsem přečetl vše co u nás vyšlo a o autorovi jsem si zjistil ,co se dalo.Bestie,Moucha a Mucholapka jsou nejlepší věci co napsal,pak to jeho vyprávění nějak šlo do kytek, takovým stylem jsme slohovky nepsali ani jako ani déváťáci a to je mi přes 50 a není to překladem -jeho knihy mám ve čtečce ve slovenštině a tam je to teprve holé neštěstí.Tady v té knize se policisté chovají jako v nějaké americké nepovedené parodii a ignorují do očí bijící fakty a i obyčejný dělník s maturitou jako já jsem v 70 stránce věděl kdo v tom má prsty-zkrátka pro mne velké zklamání.

Chesterton
18.01.2018 4 z 5

Ó to musím zkusit "sexy slovenčinu do ucha", zatím znám pouze češtinu z knih.
Jediné čím si DD nehodlám kazit jsou filmy, jinak už jsem si na něho vypěstovala slušnou závislost:))

slezmon
15.12.2017 3 z 5

Od Dána se mi zatím tato kniha líbila nejmíň. Zejména první částí knihy jsem se nemohl prokousat a pořád jsem ji odkládal. Moc slov navíc - jako by bylo potřeba naplnit zadání v počtu stran.