Naša (klimatická) zmena

Príručka pre tých, čo sa nechcú len prizerať. Stojíme na prahu zmeny a uprostred najzávažnejšej krízy, akú ľudstvo zažilo. Ešte dnes máme šancu ju ovplyvniť, ale nesmieme strácať čas. Čo mám urobiť? Ako sa mám zapojiť? Ako môžem pomôcť pri riešení klimatickej krízy? Tieto otázky trápia mnohých, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť života na zemi a odpovede na ne hľadá práve kniha Naša (klimatická) zmena. Aj keď k riešeniu môže prispieť každý z nás, neočakávajte návody na domáce kompostovanie alebo vegánsku kuchyňu, aj keď niekoľko rád ako zmeniť svoju domácnosť či život v knihe objavíte. Naším spoločným najdôležitejším nástrojom na riešenie klimatickej krízy však je občianska spoločnosť. A tak táto kniha je o tom, aká vážna je klimatická kríza, čo máme robiť, aby sme skutočne efektívne pomohli pri jej riešení, a ako sa môže zapojiť každý z nás....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480585/big_nasa-klimaticka-zmena-FfG-480585.jpg 42

Kniha Naša (klimatická) zmena

whack

Prírodný cyklus, známy ako Milankovičov cyklus, je v súčasnosti v perióde ochladzovania - prečo sa teda neochladzuje, ale neustále otepľuje? Ako veľmi ľudia vplývajú na podnebie? Uhlíková neutralita neznamená, že prestanú existovať emisie, a ak by aj okamžite prestali existovať, ľuďmi spôsobené otepľovanie bude trvať ešte desaťročia - prečo je to tak, a prečo a ako musíme aspoň tú neutralitu dosiahnuť do určitého času, je dôkladne a zrozumiteľne vysvetlené v prvej časti knihy (60 strán).

Všetky ďalšie časti hovoria o tom, čo treba urobiť k zmene - na individuálnej aj kolektívnej úrovni. Som milo prekvapený, že neabsentujú ani odvážnejšie urgencie k systémovým zmenám, o akých som doteraz čítal len v knihách od Graeme Maxtona. Autor spomína aj viacero neziskoviek, napríklad Fridays For Future Slovensko a sieť slovenských organizácií Zelený reštart - táto sieť sa v dobe vydania tejto knihy premenovala na Klimatická koalícia - určite pozrite ich web klimatickakoalicia.sk pre info. Povinné čítanie!

„Aj keď mnoho jednotlivcov zmení svoj spôsob života, neznamená to nevyhnutne zmenu spôsobu života ľudstva ako celku. Ak zmeníme spôsob života ľudstva ako celku, zákonite sa táto zmena bude musieť odraziť aj v živote jednotlivcov.“ (Jakub Filo)